Zašto su predrasude opasne?

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la CocoMa »

Predrasuda je stav o nekomu ili nečemu, a stavovi se sastoje od tri sastavnice:
emocionalne – vrsta emocije povezana sa stavom (npr. ljutnja, toplina) i ekstremnost stava (tj. blaga neugoda, izraženo neprijateljstvo),
spoznajne – vjerovanja ili misli koje čine stav,
ponašajne – ljudi se ponašaju na osnovu svojih stavova.
Kada je u pitanju ponašanje osobe, predrasude se smatraju emocionalnom sastavnicom ponašanja dok se stereotipi smatraju kognitivnom sastavnicom. Zajedno rezultiraju diskriminacijom koja predstavlja ponašajnu sastavnicu. Oba koncepta su najčešće prisutna u međugrupnom ponašanju, a uglavnom se spominju kada je u pitanju sukob. Osim što utječu na samopoštovanje osobe, predrasude redovito vrijeđaju rasna, spolna, religijska, politička i mnoga druga obilježja pojedinca.

Zašto su predrasude opasne?
Upravo zato što često rezultiraju diskriminacijom, odnosno neopravdanim negativnim ili štetnim ponašanjem prema članovima neke grupe samo zbog njihove pripadnosti toj grupi, predrasude zaista mogu biti opasne. Često su izvor brojnih sukoba, a stručnjaci smatraju da nas upravo kultura (roditelji, zajednica i mediji), namjerno ili nenamjerno, podučava da ljudima koji su različiti od nas pripisujemo negativna obilježja i osobine.

Moderne predrasude
Jedan noviji pojam u psihologiji, ali nadasve prisutan u društvu – moderne predrasude. Riječ je o nepredrasudnom ponašanju pred drugima, dok se u sebi zadržavaju predrasudni stavovi. To bi ujedno značile da predrasude nisu iskorijenjene, samo su postale prikrivenije. Drugim riječima, ljudi su postali pažljiviji u iskazivanju vlastitih predrasuda, ali one su itekako prisutne.

Ova pojava se u slučaju rasa naziva moderni rasizam što znači da su ljudi naučili skrivati svoje predrasude kako bi izbjegli da ih se naziva rasistima, a kada je situacija „sigurna“, njihove predrasude izlaze na vidjelo.

„Teže je razbiti predrasudu nego atom.“

Albert Einstein
3
3 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Socrates »

Svi ih imamo u sebi. Veće ili manje, agresivne ili pasivne, svjesne ili nesvjesne, pa čak i takozvane pozitivne ili negativne.

Mogu se i čuti ili pročitati svakodnevno.

Trudim se da ih izbjegavam koliko mogu. Ali su u svima nama, čak i kada ne želimo priznati.
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Nice try »

Predrasude su i prirodni, često nesvjesni štit od nekoga, nečega, nepoznatog,... nije lako rasuditi koju prevazići, koju zadržati.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Socrates »

Da, predrasuda je ustvari generalizacija, a generalizacije nam služe da lakše navigiramo kroz svijet.

Danas riječ generalizacija ima uglavnom negativan prizvuk, i počesto i jeste negativna, ali bez nje bi komunikacija među ljudima bila nemoguća.

Uglavnom, ova tema je, mislim, isključivo o negativnim predrasudama. Čak ni najbolji ljudi sa najboljim namjerama ih se ne mogu u potpunosti riješiti.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la lejlamo »

zato, budimo autentični :sara :opa onda će nas šipak moći strpati u grupu, generalizovati i imati predrasudu :heidi2
3
2 slika 1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Socrates »

Mene, recimo, posebno nervira predrasuda da mi pogađaju nacionalnost na osnovu mojih postova o politici.

Razumljivo mi je, ali me nervira.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la R4IN »

Plaho se ne sekiram oko toga..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22352
Postovi: 17072
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Russki »

Imam dojam da osobe koje su dosta putovale, osobe koje mnogo rade sa ljudima imaju mnogo, mnogo manje predrasuda za razliku od ostalih.

Viđao sam ljude bez ikakvog obrazovanja, bez ikakve spoznaje o svijetu, bez da su igdje otišli ili nešto slično da lupaju takve gluposti sa takvim samopouzdanjem da je to nevjerovatno.

Ne znam, nisam pametan...nekako sam to zamijetio..kod sebe u kraju ovdje. Ne znači da je tako zaista.
1
1 slika
abysmal depths are flooded
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Atomic »

Sve su apotekarke belaj,to nije predrasuda vec cinjenica.
Evo @Max nek potvrdi :muhadzir
1
1 slika
Avatar
PilePipi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 197
Postovi: 305
Pridružen/a: 17 sep 2021, 01:50

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la PilePipi »

Predrasude su samo opasne ako ste u okruzenju ljudi koji imaju iste. Potrudite se da vam ne budu prijatelji ili ako vec jesu onda da se ne druzite previse cesto. Mogu negativno utjecati na vase misljenje i otezati vam ionako komplikovan zivot koji svi mi vodimo bez obzira gjde smo.
Love is all we need.
0
Djevojka koja obecava :habibi
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la storm »

PilePipi je napisao/la: 01 okt 2021, 19:31 Predrasude su samo opasne ako ste u okruzenju ljudi koji imaju iste. Potrudite se da vam ne budu prijatelji ili ako vec jesu onda da se ne druzite previse cesto. Mogu negativno utjecati na vase misljenje i otezati vam ionako komplikovan zivot koji svi mi vodimo bez obzira gjde smo.
Love is all we need.
Ne mogu više utjecati na mene, čak štoviše, dobiju odgovarajući return.
Kao mladac razmišljao sam, preispitivao te predrasude, možda i pao na nekoj, kasnije mi bilo svejedno... Neka baljezgaju... Danas mi hoće nešto biti ako odsutim :D

A svakako takve ljude odrezati. To se slažem
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Ommadawn »

Sve to stoji.

Ali predrasude nam uštede vrijeme koje bi potrošili istraživajući fakte.

Zapratite me za više savjeta :)
3
3 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Max »

Pretpostavka je majka svih zajeba
1
1 slika
I say what I think, I think what I say
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Skin »

ove prikrivene predrasude iz teksta, imamo ama bas svi
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 790
Postovi: 696
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la grunf »

Umjesto komentara…

Poznajem mladca, nas covjek iz Bosne, voli sport i muziku, ali ne voli odlaziti na stadione i koncerte. Prevelika je guzva i puno nepoznatih ljudi.

Sav je u krugu svojih strahova i nezadovoljstava i nije kadar da se raduje nicemu, iako ponekad zna biti prilicno duhovit. Prepun je izvrnutih predrasuda i jedino djecije veselje tog odraslog covjeka je alkohol. Puno dima, puno viskija i brendija i glasova u glavi koji mu sapucu:”U tvom perfektnom svijetu Srbi su cetnici zauvijek.”

Njegova helenska opsjednutost Titom, Trumpom i Putinom kod njega je duboka i iskrena, kao paiderastia izmedju Saulovog sina Jonatana i Davida, mada on to negira naravno, jer se predstavlja kao protivnik intimizacije izmedju muskaraca, iako priznaje da pada u nesvijest kad primjeti da ga zgodan stariji muskarac posmatra na poslu.

Predrasude i strast u harmatanskom zagrljaju.

Zar ima nesto ljepse od ljubavi.
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Iskra »

Naravno da je svaka.predrasuda opasna.

Neznanje radja predrasudu, predrasuda radja diskriminaciju, a diskriminacija moze dovesti do sukoba.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Zašto su predrasude opasne?

Post Postao/la Ommadawn »

A sve ostalo su fakte koje govore za i protiv.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Odgovori

Natrag na “Psihologija”