Zašto se uspoređujemo s drugima?

Moderator: Socrates
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Max »

@Socrates

people skills nije nešto što možeš naučiti. S tim se rodiš...

Vjeruj mi da sam se nagledao u životu svakakvih ljudi u "pokušaju prodavača" i bez obzira šta učinio nisam mogao doprijeti, da ne navodim primjere...

Možeš ti naučiti pravila ophođenja ali asocijalne osobe jednostavno nemaju taj štih.
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 21 okt 2021, 14:04 Znanje je nemoguće steći bez uspoređivanja, određivanja šta jednu stvar čini različitom od druge, ili jednog čovjeka od drugog.
izgleda da si pomiješao pojmove.

Znanje se može sticati bez upoređivanja s drugim ljudima.

Ako već analiziraš proces sticanja znanja, šta misliš koja metoda će dati najbolji rezultat za zajednicu ali i pojedinca, takmičenje/poređenje ili kooperativnost?

zaboravljaš da je tema poređenje osobe s osobom, a ne poređenje procesa, metoda i sl.

Metode, načine realizacije, stavove, mišljenja, možemo iznijeti i uporediti ih vodeći se određenim kriterijima, ali to nikako ne znači da sebe poredimo s drugom osobom.

mene zanima šta iko na ovom svijetu ima od izjave "ona je bolja/lošija od mene" ?

I, šta?

produktivno bi bilo razmjenjivati ideje, analizirati ih i tražiti najbolje načine za rješavanje određenih situacija.

takmičenje i poređenje prodavača je najgluplja moguća stvar koju su poslodavci izmislili stavljajući nenormalan pritisak na osobu. nije rijetkost da ozbiljno obole zbog stresa od poređenja.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

Max je napisao/la: 21 okt 2021, 14:52

Evo @Socrates totenham je ove godine znatno lošiji u usporedbi sa par godina ranije.

Evo konkretno da konkretnije ne može biti.
super primjer. totenhem treba da analizira gdje je napravio grešku i naći će je jer poznaje sve korake koji su vodili do neuspjeha, zatim i otkloniti.

da se poredio s, lupam ne razumijem se u fudbal, liverpulom, i zaključio...lošiji smo od njih...šta bi imao od tog poređenja?
ne poznaje unutrašnje stanje liverpula, poznaje svoje, pa ga može na osnovu analize i popraviti.
0
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Desperado »

Samo se porede sa Arsenalom i vice versa iz sezone u sezonu. Oba su trenutno, kako bi Englezi rekli, tinpot klubovi sa luzerskim mentalitetima, ali mi bar imamo mnogo više titula od ranije :oo
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Max »

lejlamo je napisao/la: 21 okt 2021, 17:05
Max je napisao/la: 21 okt 2021, 14:52

Evo @Socrates totenham je ove godine znatno lošiji u usporedbi sa par godina ranije.

Evo konkretno da konkretnije ne može biti.
super primjer. totenhem treba da analizira gdje je napravio grešku i naći će je jer poznaje sve korake koji su vodili do neuspjeha, zatim i otkloniti.

da se poredio s, lupam ne razumijem se u fudbal, liverpulom, i zaključio...lošiji smo od njih...šta bi imao od tog poređenja?
ne poznaje unutrašnje stanje liverpula, poznaje svoje, pa ga može na osnovu analize i popraviti.
Poredjenje sa liverpulom jeste ok losiji smo od njih u ovom segmentu kako da napravimo neki korak da bi taj segment popravili. Kondicija, pas igra, igra bez lopte… sve se to usavrsi upravo sa poredjenjem…
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

svakodnevni primjer pogubnosti poređenja...

mama: šta si dobila iz kontrolnog?
dijete: 3
mama: a šta je dobila dina, sigurno 5
dijete: jeste, 5
mama: vidiš, to je divno dijete, mnogo bolja od tebe, hoćeš li ikada biti kao dina...
dijete: :tugi
2
2 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15035
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Polaris »

Ja se usporedjujem sa drugima sto se izgleda tice...
I nekih drugih stvari.
0
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15035
Postovi: 9442
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Polaris »

lejlamo je napisao/la: 21 okt 2021, 18:25 svakodnevni primjer pogubnosti poređenja...

mama: šta si dobila iz kontrolnog?
dijete: 3
mama: a šta je dobila dina, sigurno 5
dijete: jeste, 5
mama: vidiš, to je divno dijete, mnogo bolja od tebe, hoćeš li ikada biti kao dina...
dijete: :tugi
To je bilo i kod mene
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Desperado »

lejlamo je napisao/la: 21 okt 2021, 18:25 svakodnevni primjer pogubnosti poređenja...

mama: šta si dobila iz kontrolnog?
dijete: 3
mama: a šta je dobila dina, sigurno 5
dijete: jeste, 5
mama: vidiš, to je divno dijete, mnogo bolja od tebe, hoćeš li ikada biti kao dina...
dijete: :tugi
To je naš mahalaški sistem poređenja... isto ono kad čovjek vidi da je komšija digao dodatni sprat kuće, pa kroz godinu i on. Pa komšija digne još jedan pa onda on također i sve tako. Nije to puno drugačije ni po pitanju obrazovanja. Naši roditelji mnogo griješe, jer je naš obrazovni sistem napuhan glupostima i nepotrebnim materijalom. Još uvijek nije iskorijenjeno ni ono da se učitelji i učiteljice, a isto tako i profesori i profesorice, ponašaju kao Bogovi jer je to ostatak još od onog starog sistema iz Jugoslavije.

Terete djecu umjesto da ih usmjeravaju u čemu su iznadprosječni i vrlo talentovani. I onda se čudimo zašto smo katastrofalni po pitanju PISA testiranja i ostalog. Treba izvršiti kompletnu reviziju i restruktuiranje obrazovanja od osnovnih škola do fakulteta.

Sjećam se sebe na faksu kad sam ušao u svađu sa profesorom sociologije. Koja je to bila panjina, a još uvijek predaje. Na ekonomiji je tjerao studente da bukvalno sažvaču Giddensovu knjigu koja ima preko 2k stranica. Čak nas je na usmenim ispitima ispitovao iz jebenih fus nota.
1
1 slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 21 okt 2021, 16:58
Socrates je napisao/la: 21 okt 2021, 14:04 Znanje je nemoguće steći bez uspoređivanja, određivanja šta jednu stvar čini različitom od druge, ili jednog čovjeka od drugog.
izgleda da si pomiješao pojmove.

Znanje se može sticati bez upoređivanja s drugim ljudima.

Ako već analiziraš proces sticanja znanja, šta misliš koja metoda će dati najbolji rezultat za zajednicu ali i pojedinca, takmičenje/poređenje ili kooperativnost?

zaboravljaš da je tema poređenje osobe s osobom, a ne poređenje procesa, metoda i sl.

Metode, načine realizacije, stavove, mišljenja, možemo iznijeti i uporediti ih vodeći se određenim kriterijima, ali to nikako ne znači da sebe poredimo s drugom osobom.

mene zanima šta iko na ovom svijetu ima od izjave "ona je bolja/lošija od mene" ?

I, šta?

produktivno bi bilo razmjenjivati ideje, analizirati ih i tražiti najbolje načine za rješavanje određenih situacija.

takmičenje i poređenje prodavača je najgluplja moguća stvar koju su poslodavci izmislili stavljajući nenormalan pritisak na osobu. nije rijetkost da ozbiljno obole zbog stresa od poređenja.
:kme

Dobro si me umorila sa ovim. :valja

Suština našeg znanja o nama je uspoređivanje sa nečim što mi nismo i zatim razumijevanje razlika između tog što nismo i nas. Tako shvatimo, to jest znamo, šta jesmo.

Eto, zatvore tebe odmah poslije rođenja na neko pusto zatvoreno mjesto, i ne uče te ničemu. Samo te nekako održavaju na životu. Ništa ne znaš ni o čemu. Da li ćeš znati da si ljudsko biće? Da li ćeš znati da si djevojčica? Da li ćeš znati da si Lejla (ne mislim na ime, nego na čitav identitet)? Da li ćeš znati da si Bosanka? Da li ćeš znati da si Evropljanka? Itd.

Tek kad možeš sebe usporediti i diferencirati od nečega ili nekoga, ti zapravo znaš ko si ti. Što su razlike veće, i tvoja svijest o tebi je veća i šira. Recimo da je neka Mirela zatvorena zajedno sa tobom, vas dvije opet ne bi znale da ste djevojčice jer nikad niste vidjele dječaka. Znale bi neke druge stvari. Ti bi, recimo, znala da si Lejla, a ona da je Mirela, jer ste obje usporedile jednu sa drugom i uočile izvjesne razlike između vas dvije. Znate šta niste. Ona zna da nisi ti. Ti znaš da nisi ona. Zaključak: imate onda i neko znanje šta svaka od vas jeste.

Kako ja znam da je stolica stolica ako nema milion drugih stvari na svijetu koje nisu stolica? Ako i postoji svijet u kojem postoje samo stolice, ne bi bilo nikakve potrebe da me neko uči da su to stolice. Zašto bi me to učio? Bez poređenja i ustanovljavanja razlika, komunikacija bi izumrla. U svijetu gdje diferencijacija i poređenje bilo čega nisu ni potrebne, jezik ne postoji, znanje ne postoji, Lejla i Mirela ne postoje.

Razlikovanje stvari i ljudi , koncepta i svega drugog se radi uspoređivanjem. Drugačije ne može. Pošto članak koji sam postirao kaže da je poređenje sa nekim drugim ljudima krajnje pozitivno ako se radi sa ciljem self-assessmenta, ne znam šta ima dalje sa se priča. Niko nije bolji ni gori u tome, nego bolje razumiješ gdje si u odnosu na nešto drugo ili nekog drugog.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Sarajka »

🥴
2
2 slika
A sad adio :sara
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Atomic »

Ovdje se tipka pravo :ganja
0
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 793
Postovi: 701
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la grunf »

Atomic je napisao/la: 21 okt 2021, 23:11 Ovdje se tipka pravo :ganja
Noc u bolnici Laza Lazarevic. :srce
0
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

što više razmišljam o ovoj temi, posebno je primjenjujući na period odrastanja i najintenzivnijeg učenja svega, sve više sam sigurna da se osoba sa osobom jednostavno ne može porediti u smislu ko je bolji/lošiji od koga na nekom polju.
to znači upravo ono za šta je sokrat rekao da je posljedica upoređivanja sa samim sobom, otuđenje i stavljanje negativnog fokusa na sebe.

okreće osobe jedne protiv drugih, dijete će početi mrziti drugo dijete koje se stalno pri poređenju ističe kao bolje, kao i onaj prodavač, zamrzit će kolegu. a imat će i negativan stav o samom sebi i svojim sposobnostima.

Tek kad možeš sebe usporediti i diferencirati od nečega ili nekoga, ti zapravo znaš ko si ti. Što su razlike veće, i tvoja svijest o tebi je veća i šira. Recimo da je neka Mirela zatvorena zajedno sa tobom, vas dvije opet ne bi znale da ste djevojčice jer nikad niste vidjele dječaka. Znale bi neke druge stvari. Ti bi, recimo, znala da si Lejla, a ona da je Mirela, jer ste obje usporedile jednu sa drugom i uočile izvjesne razlike između vas dvije. Znate šta niste. Ona zna da nisi ti. Ti znaš da nisi ona. Zaključak: imate onda i neko znanje šta svaka od vas jeste.

Kako ja znam da je stolica stolica ako nema milion drugih stvari na svijetu koje nisu stolica? Ako i postoji svijet u kojem postoje samo stolice, ne bi bilo nikakve potrebe da me neko uči da su to stolice. Zašto bi me to učio? Bez poređenja i ustanovljavanja razlika, komunikacija bi izumrla. U svijetu gdje diferencijacija i poređenje bilo čega nisu ni potrebne, jezik ne postoji, znanje ne postoji, Lejla i Mirela ne postoje.
tako je. ali nije to tema, ebemu.

i ja sam u nekoliko postova istakla važnost kooperacije kao i negativnost poređenja osoba.

eto i oni nesretni prodavači koji se moraju potrošiti do kraja da bi bili bolji od kolega mogli bi sve to na način kooperacije riješiti.
taj grozni šef je mogao struktuirati korake koje treba svaki prodavač da ispoštuje, da na sastanku da određena zaduženja prema afinitetima, da svako odrađuje svoj dio posla najbolje kako može, pa eto amela ima sposobnost da privuče kupce, pa neka privlači, super za čitavu grupu, ostvarit će bonus. sanela zna sve oko kase, kredita, klinaca palaca, pa super, neće se morati oko toga zaebavati amela kojoj su kasa i brojevi nepoznanica.

a ti, @Socrates si predložio da se sanela zapita zašto je amela uber prodavač i zaposlenik godine (prividno) i da sebe stavi u položaj nesposobne, asocijalne i smotane prodavačice. a žena rastura u takođe bitnom segmentu procesa prodaje.

nije to baš zdravo.
2
2 slika
Avatar
grunf
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 793
Postovi: 701
Pridružen/a: 31 okt 2020, 08:31

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la grunf »

Poslije 12 stranica i stalozena lejlamo je izgubila strpljenje. :D
1
1 slika
StarosjediJoci, الوطنيونوو Bosamci i Herzegowci

Cuvajte se

Straиog utiЦaja!
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Iskra »

"Teorija socijalnog poređenja zasniva se na pretpostavci da ljudi imaju poriv da procenjuju svoje mišljenje i sposobnosti. U nedostatku objektivnih načina merenja, ljudi procenjuju svoje mišljenje i sposobnosti poređenjem sa mišljenjem i sposobnostima drugih. Autor ove teorije je socijalni psiholog Leon Festinger (1954). Prema ovoj teoriji, poredeći se sa drugima u različitim oblastima (intelekt, fizički izgled i sposobnosti, uspeh u sticanju prijatelja i pronalaženje emotivnog partnera, uspeh u materiji kojom se bavimo) pokušavamo da saznamo kakvi smo, gde smo u odnosu na druge i koliko vredimo.  "
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

I give up :zbunj

@lejlamo bi da se mjenja cijeli svijet, sve što znamo o svemu, a pogotovo o sebi i drugima, a to bogami neće ići. :zbunj

Kao da ja kažem, znaš šta, trebao bi svijet da bude kao u Imagine, jer mi ovakav ne odgovara. Pošto se to neće desiti, what's the point?

Prodavačica se mogla usporediti i poduzeti nekoliko akcija. Mogla je mijenjati sebe. Mogla je mijenjati posao, i biti prodavačica na drugom, boljem mjestu. Mogla je shvatiti da nije za prodavačicu i raditi nešto drugo. Možda je stvorena za umjetnicu ili kuharicu, ili doktoricu.

Umjesto svih ovih opcija, šta smo joj ponudili? Da se šef promjeni. To se neće desiti. :zbunj

Čovjek ima svoj biznis, ima način kako ga vodi, i on će jednostavno otpustiti prodavačicu i tražiti drugu koja više prodaje. Neće valjda nas (druge) slušati kako da upravlja svojim biznisom.

Isto je i sa djecom. Možemo ih mi ne porediti. Možemo im isprati mozak i narediti im da se ne porede. Oni će se opet porediti, zbog ovoga ili onoga. Osim ako ne napravimo potpune robote od njih. :hm

Ovo je očigledna "is vs ought to" situacija, and I give up. :zbunj
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Psihologija”