Zašto se uspoređujemo s drugima?

Moderator: Socrates
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la dmr »

fakat šta to ima loše u poređenju? motiviše nas da budemo bolji, zar to nije pozitivna stvar?

evo da vidimo sta kaze poredjenje za dva kapitena

https://www.transfermarkt.com/vergleich ... 28396&8198
0
:rolka
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

Znači, insistirati da prodavačica radi tamo po svaku cijenu, i po cijenu propasti biznisa po cijenu njene nesreće, i tjerati šefa i čitavo društvo da se promjeni. :opa Možda čak i tjerati čitavu planetu da se promjeni.

Ma idealno. Varšavski Blok 2.0 :hm
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

A još nismo ni došli do društveno kritičnih zanimanja. Tek raspravljamo prodavače. :valja

Nećemo porediti k'o je bolji hirurg. Nema šanse. Ima da i mesari budu hirurzi, ako to žele. I oni su zaslužili doktorsku platu.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

strašno je kako među ljudima nestaje empatije, osjetljivosti i saradnje. hladno bi nabili nogom osobu koja je ekstra u jednako važnom segmentu, samo je greškom idiota postavljena na mjesto kojem ne pripada jer ništa o njoj ne zna.
eto amela ima sposobnost da privuče kupce, pa neka privlači, super za čitavu grupu, ostvarit će bonus. sanela zna sve oko kase, kredita, klinaca palaca, pa super, neće se morati oko toga zaebavati amela kojoj su kasa i brojevi nepoznanica.
otpustiti prodavačicu i tražiti drugu koja više prodaje. Neće valjda nas (druge) slušati kako da upravlja svojim biznisom.
zastrašujuće posljedice hladnog poređenja bez ikakve ljudskosti i smisla za upravljanje kolektivom i raspoređivanja na radna mjesta.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

lejlamo je napisao/la: 22 okt 2021, 14:12 strašno je kako među ljudima nestaje empatije, osjetljivosti i saradnje. hladno bi nabili nogom osobu koja je ekstra u jednako važnom segmentu, samo je greškom idiota postavljena na mjesto kojem ne pripada jer ništa o njoj ne zna.
eto amela ima sposobnost da privuče kupce, pa neka privlači, super za čitavu grupu, ostvarit će bonus. sanela zna sve oko kase, kredita, klinaca palaca, pa super, neće se morati oko toga zaebavati amela kojoj su kasa i brojevi nepoznanica.
otpustiti prodavačicu i tražiti drugu koja više prodaje. Neće valjda nas (druge) slušati kako da upravlja svojim biznisom.
zastrašujuće posljedice hladnog poređenja bez ikakve ljudskosti i smisla za upravljanje kolektivom i raspoređivanja na radna mjesta.
Pa koja je solucija? Da tjeramo zakonima vlasnike biznisa da se mijenjaju i da posluju onako kako mi mislimo da treba? On ako je idiot i ne zna voditi svoj biznis kako treba, on će platiti to tako što će mu biznis propasti. Biznis je privatno vlasništvo i nema tu puno priče da li neko ima pravo da svojim privatnim vlasništvom raspolaže kako želi.

Nema tu nikakvog odsustva empatije. Amela ima tržište rada i neka svoje kvalitete pokaže tu. Možda je izabrala potpuno pogrešan posao, možda joj je učinjena nepravda, možda je ovo ili ono. Možda je i sreća u nesreći da ne mora više raditi tu. Da bi sve to shvatila, ona se mora porediti sa drugim ljudima, nema joj druge. Naći svoje mjesto u svijetu koji je takav kakav jeste.

Na kraju krajeva, postoje i zakoni o radu, pa može i preko suda tražiti finansijsku satisfakciju, ako smatra da joj je bila kakva nepravda učinjena. :zbunj

U Kanadi, kad si zaposlen na nekom mjestu, u zavisnosti od stručnosti, godina rada i drugih faktora, ne može ti niko ni smanjiti platu kako hoće, ni mjenjati radno mjesto kako hoće, ni otpustiti te kako hoće, itd. To jest može, ali mora biti spreman da će morati platiti odštetu za takve stvari. Detalji se razlikuju od provincije do provincije.

Eto, ja takve zakone podržavam.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

ma izgleda da se čita bez razumijevanja. tako mi nekako izgleda ova konverzacija.
što se mene tiče, razmijenili smo mišljenja, uporedili suprotne stavove i moj zaključak je u zadnja dva posta koja sam napisala.

ostaje mi samo nelagoda od nekih razmišljanja i odnosa prema ljudima.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

Ja ti mogu reći odakle ti ta nelagoda.

"Is vs ought to" Ja govorim o "is", ti o "ought to".

"Ought to" je, naravno, potrebno, čak i neophodno. Međutim, onda su razni stručnjaci, filozofi, i tumači ljudskog društva i odnosa u njemu shvatili da od pretjeranog razmišljanja o "ought to" zaboravljaju "is", I da to samo šteti čovječanstvu i ljudima jer se ne bavi stvarnošću. Tako je nastalo Doba Prosvijetljenja, najgrublje rečeno.

"Is" je sila gravitacije.

"Ought to" je "čovjek bi trebao imati moć da leti".
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Max »

lejlamo je napisao/la: 22 okt 2021, 14:12 strašno je kako među ljudima nestaje empatije, osjetljivosti i saradnje. hladno bi nabili nogom osobu koja je ekstra u jednako važnom segmentu, samo je greškom idiota postavljena na mjesto kojem ne pripada jer ništa o njoj ne zna.
eto amela ima sposobnost da privuče kupce, pa neka privlači, super za čitavu grupu, ostvarit će bonus. sanela zna sve oko kase, kredita, klinaca palaca, pa super, neće se morati oko toga zaebavati amela kojoj su kasa i brojevi nepoznanica.
otpustiti prodavačicu i tražiti drugu koja više prodaje. Neće valjda nas (druge) slušati kako da upravlja svojim biznisom.
zastrašujuće posljedice hladnog poređenja bez ikakve ljudskosti i smisla za upravljanje kolektivom i raspoređivanja na radna mjesta.
STAVI PRAVU STVAR NA PRAVO MJESTO !
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Skin »

a ne znam, univerzum je baziran na usporedbi. sve je nesto u odnosu na nesto.

mislim da se kod ove usporedbe sa drugim ljudima radi o tome da je fora ne porediti se sa "pogresnim" ljudima
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Iskra »

Socrates je napisao/la: 22 okt 2021, 12:55

Isto je i sa djecom. Možemo ih mi ne porediti. Možemo im isprati mozak i narediti im da se ne porede. Oni će se opet porediti, zbog ovoga ili onoga. Osim ako ne napravimo potpune robote od njih. :hm

Ne slažem se. Upravo ta konstantno komparacija pravi jedobrazne licnosti.
Unspoređivanjem djeteta , koje obično cini roditelj, a na način da se djetetu ukazuje da je neko bolji od njega i da i ono treba da bude takvo i takvo, ne donosi ništa dobro. Djeca su nesvjesna sama sebe, i nemaju razvijene obrambene mehanizme, da bi takve stvari iole pravilno shvatili. Roditelj , uspoređujući dijete, pravi pritisak na prisilnu promjenu. Kod djeteta to stvara osjećaj da su nezaštićena na mjestu ( roditeljski dom) i od osobe (roditelja) , sto je potpuno neprirodna situacija. Nježni dječji um , takve pritiske dozivljava kao nedostatak ljubavi, pa se stoga dijete obično povlači u sebe, i.postaje nesigurno.

Djecu treba poticati da bez komparacije sa drugima , razvijaju svoju licnost i sposobnosti da bi bili zadovoljni sami sobom. Samo takvo dijete može biti sretno, voljeti sebe, a samim tim i ljude oko sebe.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

samo ću navesti da djeca koja rade kroz saradničko učenje postaju uposlenici ili poslodavci koji se uspješno uklapaju u radnu sredinu, vode računa o kolegama, ističu pozitivne osobine i sl. u odnosu na djecu koja rade razvijajući "takmičarski duh" stalnim poređenjem s vršnjacima ili individualno.
oni s kolegama u startu grade odnos u kojem će se konstantno upoređivati i na bilo koji način truditi se biti bolji.
to uključuje smicalice, zavist, omalovažavanja, kao i osjećaj vlastitog neuspjeha i frustracije.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

Gdje su statistike za ovakve tvrdnje? Nešto.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Socrates »

Ni mene izgleda niko ne čita. :valja

Jeste vs trebalo bi.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 22 okt 2021, 19:00 Gdje su statistike za ovakve tvrdnje? Nešto.
joj, nemam ispred sebe tačan izvor i parafrazirala sam taj zaključak, nije citirano, ali je to suština.
mislim da je odavde U.S. Department of Education, Office of Educational Research and Improvement, ali mogu iduće sedmice provjeriti ko je radio istraživanje.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Iskra »

Citaju te sanela i amela. :D
1
1 slika
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la Desperado »

Šta ćemo sa ljudima koji nemaju dovoljnu samokritiku i samodisciplinu? Oni često tek prorade kad se porede s drugima, pa ih uhvati huja i iz temelja mijenjaju vlastiti život u pozitivnom smislu da bi izašli iz štetne comfort zone.

Recimo švabe imaju cool izraz za tako nešto... innerer Schweinehund kojeg je potrebno poraziti.
0
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Zašto se uspoređujemo s drugima?

Post Postao/la ina »

Ja sam bolji/a ili gori/a od tebe..

Pih vidiš dokle sam stigao, a dokle si ti?

Ovo su neka generalna poređenja.. kojih u društvu (privatnom, poslovnom ili šta god) itekako ima..

Nedovoljno obrazovani u dvije tri će sve da saspu.. i to na što moguće okrutna način..
A oni nešto više obrazovani iliti nauko nastrojeni reći će isto.. ali drugačijim riječima..

A niko nije bio u tuđoj koži..

Zaključak:
Poređenja (bilo kakva) su najčešće štetna..
0
Neka ljubav caruje..
Odgovori

Natrag na “Psihologija”