Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la CocoMa »

Zahvaljujući svojoj nedorečenoj i apstraktnoj prirodi, mudrost se već godinama nastoji precizno opisati. No, ono što su istraživanja dosad pokazala nije dalo jasne i tačne odgovore, osim da postoje određene teorije koje objašnjavaju kako se mudrost manifestira.


Ne postoji jedinstvena definicija mudrosti, no ono što je sigurno jest činjenica da mudrost uključuje donošenje tačne procjene u situacijama u kojima postoje sukobljeni interesi i kada nam prvi pogled ne postoji jasno rješenje određenog problema.Osobine i razvoj mudrosti

Pronađeno je da se mudrost može prognozirati na temelju četiri faktora, a to su inteligencija, osobine ličnosti, kognitivni stilovi i životna iskustva. Ono što mnogi laički svrstavaju u ove faktore je dob, odnosno teoriju da su stariji pojedinci mudriji. No, to baš i nije tako.

Pokazalo se da dob nije značajno povezana s mudrošću, a rezultati su pokazali da mudrost naglo raste za vrijeme adolescencije i mlađe odrasle dobi (od 15 do 25 godina). Međutim, u prosjeku ostaje stabilna u srednjim godinama i mlađoj starijoj dobi (između 25 i 75 godina).

Čini se da mudrost svoj vrhunac dostiže između pedesetih i šezdesetih godina života. Iako godine jesu nužan uvjet za razvoj mudrosti, nisu dovoljne za nju, a to su potvrdila i istraživanja.

Šta obilježava mudre pojedince?

Kako bi otkrili tko su mudri ljudi te koje su njihove posebne karakteristike, naučnici su godinama ispitivali ljude o tome što misle koja su glavna obilježja mudrih pojedinaca. Osim karakteristika poput kritičkog prosuđivanja, oštroumnosti, brzog korištenja informacija i iznimnog razumijevanja, postoji još nekoliko objašnjenja šta znači biti mudar:

biti zainteresiran više za opće nego za osobno dobro,prihvatiti sebe sa svim svojim uspjesima i neuspjesima bez velikih žaljenja,prihvatiti svoje roditelje koji su učinili najbolje što su mogli iako nisu bili savršeni i zato zaslužuju ljubav,prihvatiti vlastiti život kao najbolji što smo ga mogli dobiti,prihvatiti neizbježnost smrti.

Prema ostalim teorijama, mudrost se promatra kao završna faza razvoja ličnosti, odnosno kao zadnja faza kognitivnog i intelektualnog razvoja koja omogućava rješavanje složenih problema. Za mudrost je također potrebno razvijati fluidnu inteligenciju i implicitno znanje, odnosno onu vrstu znanja koja se ne stječe formalnim obrazovanjem već osobnim iskustvom.

Stoga su upravo oni pojedinci koji imaju razvijenije osobine ličnosti poput otvorenosti prema iskustvu skloniji upuštanju u različita životna iskustva iz kojih mogu mnogo toga naučiti. Međutim, svi navedeni faktori bi trebali djelovati međusobno kako bi se mudrost razvijala i povećavala u životu pojedinca.

Kako postati mudar?

S obzirom na sve navedene faktore koji sudjeluju u razvoju mudrosti, vrlo je jednostavno zaključiti da ne možemo samo na temelju vlastitih napora postati mudri. Drugim riječima, ne postoji tačan recept za mudrost, ali postoji nekoliko jednostavnih savjeta pomoću kojih možete lakše donositi odluke i rješenja u složenim životnim dilemama:

-budite otvoreni prema novim iskustvima te se trudite uvijek raditi na sebi,razvijajte fluidnu inteligenciju, kreativnost i divergentno mišljenje,

-trudite se na probleme uvijek gledati iz više različitih perspektiva,uvijek težite napretku i učenju novih i korisnih informacija,naučite ponekad prešutjeti (čak i onda kada ste u pravu),prije donošenja važnih odluka,


-razmislite o posljedicama,razgovarajte s drugima i naučite slušati što vam govore,

-trudite se razvijati vlastite sposobnosti i vještine,nemojte odgađati obveze i rješavanje problema,

-usredotočite se više na proces nego na završetak,budite ljubazni i iskreni prema drugim ljudima,

-budite svjesni vlastitih nedostataka i slabosti,preuzmite odgovornost za vlastite postupke

-trudite se ostaviti dobar primjer drugima,pokušajte u svemu pronaći nešto dobro.

Čak i ako pogriješite, naučit ćete lekciju koja će obogatiti vaše životno iskustvo, a to će vam kasnije itekako biti korisno kada se nađete u sličnim ili još gorim situacijama. Nemojte se nikada prestati truditi i usavršavati jer, čak i onda kada padnete, naučit ćete se svaki put iznova ustati i naučiti lekciju.
ikm
1
1 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la ina »

Il pensiero, fuori dai schemi..



A sad ću i da pročitam članaka :D 😁
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la lejlamo »

ina je napisao/la: 03 nov 2021, 08:00 Il pensiero, fuori dai schemi..
:ok

u članku bi to bio ovaj dio :opa
-trudite se na probleme uvijek gledati iz više različitih perspektiva,uvijek težite napretku i učenju novih i korisnih informacija,naučite ponekad prešutjeti (čak i onda kada ste u pravu),prije donošenja važnih odluka...
1
1 slika
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Skin »

je li se to kaze u kontekstu mudrosti?
ako je tako, ja sam mudrija od solomona :oo
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Heidi »

Sto vise znam imam vecu zelju da cutim. :oo
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la dmr »

yo no tengo te osobine :heidi2 :keke
0
:rolka
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Mehaning »

Heidi je napisao/la: 03 nov 2021, 10:36 Sto vise znam imam vecu zelju da cutim. :oo
Neznam jeli to mudrost ili glupost, ali meni se sa ljudima više neda baviti... :meha1

Neka svako misli i radi što želi, samo neka se u mene ne dira... :meha2
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Heidi »

Mehaning je napisao/la: 03 nov 2021, 10:47
Heidi je napisao/la: 03 nov 2021, 10:36 Sto vise znam imam vecu zelju da cutim. :oo
Neznam jeli to mudrost ili glupost, ali meni se sa ljudima više neda baviti... :meha1

Neka svako misli i radi što želi, samo neka se u mene ne dira... :meha2

Koliko je ispravan moj nacin razmisljanja trenutno ne znam ali sve vise samo slusam...
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Mehaning »

Heidi je napisao/la: 03 nov 2021, 10:59
Mehaning je napisao/la: 03 nov 2021, 10:47

Neznam jeli to mudrost ili glupost, ali meni se sa ljudima više neda baviti... :meha1

Neka svako misli i radi što želi, samo neka se u mene ne dira... :meha2

Koliko je ispravan moj nacin razmisljanja trenutno ne znam ali sve vise samo slusam...
Posebno se je treba toga držati kod jako pametnih ljudi, koji su nepogriješivi i uvijek u pravu... :ovaj

Ima ih i na forumu... :meha2
1
1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Heidi »

Ma meni je gore moralisanje i lakomisleno osudjivanje, a to cesto dolazi od osoba koje upravo rade suprotno od onoga sto pricaju/pisu.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 6035
Postovi: 4655
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Mehaning »

Pa sad... :ovaj

Obično me osuđuju ljudi, kojih mišljenje me baš i ne dira puno... :ovaj

Neka samo izvole... :meha3
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Iskra »

Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede. -Konfučije


Mudrost dodje s godinama. Produkt je iskustva stecenog kroz proživljavanje raznih životnih situacija.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Atomic »

Mudar covjek se cuva zena :ovaj
1
1 slika
Avatar
PilePipi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 197
Postovi: 305
Pridružen/a: 17 sep 2021, 01:50

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la PilePipi »

Mudar covjek pise samo na forumu - LOL 😂
1
1 slika
Djevojka koja obecava :habibi
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la ina »

lejlamo je napisao/la: 03 nov 2021, 08:23
ina je napisao/la: 03 nov 2021, 08:00 Il pensiero, fuori dai schemi..
:ok

u članku bi to bio ovaj dio :opa
-trudite se na probleme uvijek gledati iz više različitih perspektiva,uvijek težite napretku i učenju novih i korisnih informacija,naučite ponekad prešutjeti (čak i onda kada ste u pravu),prije donošenja važnih odluka...
Prije bih crkla :D
A ne bi mi škodilo :lupa i to uvažiti..

I da da.. Mada sam više mislila na neke artističke mudrosti..
Dakle ne samo umjetnost.. nego hranjena pa i opipljiva mudrost.. Nešto kao ovo.. A primjera može biti raznih..
I.M..jpg
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la R4IN »

Sabur :ooo
3
1 slika 1 slika 1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Duh
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 484
Postovi: 1114
Pridružen/a: 29 sep 2023, 21:25
Lokacija: Alpe

Re: Koje su osobine mudrih pojedinaca?

Post Postao/la Duh »

-trudite se ostaviti dobar primjer drugima,pokušajte u svemu pronaći nešto dobro.
divno.
ovi iz naivne psihologije uvijek na kraju uprskaju.

neces steci mudrost, ako ne analiziras dobro...
mudrost se ne moze nauciti.
:puf
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”