Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la CocoMa »

Stručnjaci perfekcionizam opisuju kao oblik opsesivno-kompulzivnog ponašanja kod osoba kojima je osnovni cilj i smisao života uspjeh i postignuće, a nekompetentnost se smatra osobnom bezvrijednosti.

Pojedinac stvara idealiziranu sliku o sebi i svojim postupcima u koju se mora uklopiti, a njegovo razmišljanje je specifično i strukturisano prema načelu „sve ili ništa“. Drugim riječima, osoba ne primjećuje nikakve karakteristike ljudi i situacija koje postoje duž određenog kontinuuma već sve percipira u jednoj ili drugoj krajnosti.

Perfekcionizam kao osobina ponekad može biti koristan ako znate njime pravilno upravljati, posebno u situacijama kada je preciznost, kontrola i oprez nužan. To bi značilo da perfekcionizam možete iskoristiti u svoju korist, ali samo ako ispravno možete prepoznati svoje perfekcionističke misli i postupke te ih kontrolirati i usmjeriti u pravom smjeru. U protivnom će perfekcionizam upravljati vama, a to će rezultirati stresnim i teškim ishodima.

Perfekcionizam u poslovnom okruženju

Osobe koje su perfekcionisti u svojem poslu mogu biti veliki izazov za poslodavce. Najčešće ne vjeruju drugim ljudima u pravilnom obavljanju zadataka pa rijetko mogu funkcionirati u timu. Također imaju prezahtjevne standarde za sebe i druge, ali i uvijek daju sve od sebe te očekuju da će drugi napraviti to isto.

Perfekcionisti se najviše boje neuspjeha. Upravo zbog toga često trebaju puno više vremena u obavljanju zadataka i dovršavanju projekata zato što uvijek misle da mogu učiniti nešto više i bolje kako bi izbjegli neuspjeh pod svaku cijenu. Osim što žele izbjeći bilo kakve pogreške, moraju biti sigurni da su najbolji prije nego nešto prezentiraju drugima.

Međutim, perfekcioniste je teško zadržati na poslu na kojem se ne mogu isticati. Možda se čini nevjerovatnim, ali ljudi koji odgađaju ili izbjegavaju nešto učiniti često imaju problem s perfekcionizmom, a to rade upravo zbog svojega glavnog problema – straha od neuspjeha. Ako nisu 100% sigurni da će uspjeti, vjerojatno neće niti pokušati jer prostora za rizik u perfekcionizmu jednostavno nema.

Perfekcionizam u ljubavi

Koliko su perfekcionisti problematični u bliskim odnosima, najbolje će moći reći oni koji su u takvim odnosima zaista i bili. Sve što je navedeno u poslovnom segmentu njihovog funkcioniranja vrijedi i za ljubav, samo u malo drugačijem obliku. Naime, perfekcionisti teško opstaju u dugotrajnim vezama zato što postavljaju prevelike zahtjeve od svojega partnera i ne toleriraju nikakve pogreške. No, primarni problem je što jako teško i ulaze u bliske odnose zato što ne mogu pronaći nikoga tko je dovoljno dobar prema njihovim kriterijima. Zbog toga se često osjećaju usamljeno i napušteno.

Nažalost, perfekcionisti su nerijetko emocionalno nedostupni svojim partnerima. Vrlo teško se odlučuju podijeliti svoje osjećaje s partnerom zato što smatraju da moraju biti snažni i kontrolirati svoje emocije. Također izbjegavaju razgovore o svojim problemima, strahovima, nesigurnostima i razočaranjima, čak i s najbližim osobama. To ih uvelike ograničava u ostvarivanju emocionalne bliskosti u odnosima.

Kako pobijediti perfekcionizam?

Promjena načina razmišljanja i ponašanja je ključna kako bi se perfekcionizmom moglo upravljati. Ukoliko smatrate da sami ne možete ustrajati u tim promjenama, potražite stručnu pomoć u obliku psihoterapije. U ovakvim slučajevima, najuspješnijom se pokazala kognitivno-bihevioralna psihoterapija koja pomaže pojedincima u prepoznavanju negativnih automatskih misli i mijenjanju obrazaca razmišljanja i ponašanja.

Važno je naglasiti da se neadekvatnim tretiranjem perfekcionizma stvari mogu znatno zakomplicirati. Naime, perfekcionizam je povezan s opsesivno-kompulzivnim poremećajem, ali i poremećajima u prehrani (anoreksija i bulimija). Stoga je važno reagirati na vrijeme i potražiti stručnu pomoć, posebno ako ste svjesni da sami ne možete uvesti određene promjene.

Uz sve navedeno, uvijek je dobro imati socijalnu podršku, odnosno barem jednu osobu kojoj se možete povjeriti i koja vas može saslušati. Pomoć i podrška obitelji i prijatelja vam uvelike može pomoći u uvođenju promjena u vlastiti život te pridržavanja istih.

Ikm
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Mehaning »

Perfekcionizam nije izbor nego činjenica... :ovaj
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

Kod mene je mana, definitivno, nekad sam vrlo svjesna da možda malo i pretjeram, ali to je jače od mene. Perfekciknizam je stanje uma.
1
1 slika
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la pink floydd »

pa mana je onome koji ne može dostići perfektnost....meni je recimo moj perfekcionizam vrlina
0
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la toxic »

Vrlina dok ne postane opterecujuce, onda moze postati mana.
Ne smatram sebe perfekcionistom al' se stalno takmicim sama sa sobom i u svemu pokusavam postici vece rezultate nego sto su bili prethodni. Kad ne ispunim taj 'standard' koji sam sebi zadala desava se to da se lose osecam. To smatram manom.

Treba se truditi biti bolji i napredovati al' i kad ne ispunimo ta neka svoja ocekivanja nije tragedija (jos da naucim ovo da primenim kod sebe) :hehe
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la ina »

Što više starim sve sam manje perfekcionista..
Ali opet šta god radim trudim se da to odradim najbolje što mogu..
2
2 slika
Neka ljubav caruje..
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Mehaning »

Svi vi kad negdje krenete, želita tamo i stići. Uvijek... :ovaj

Vi znači zahtijevate da sam ja i ljudi poput mene perfekcionist... :ovaj

Mada neki I Alfu kupe... :sok
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Socrates »

Previše korišten izraz, pogotovo kad ga ljudi žele predstaviti kao pozitivnu ličnu karakteristiku i ostaviti dojam na druge.

Niti je pozitivan niti negativan.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

pink floydd je napisao/la: 16 nov 2021, 17:24 pa mana je onome koji ne može dostići perfektnost....meni je recimo moj perfekcionizam vrlina
To je subjektivqn stav.
0
Avatar
pink floydd
Prvi Valentajn foruma
Prvi Valentajn foruma
Reactions: 17892
Postovi: 8407
Pridružen/a: 03 sep 2020, 05:55

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la pink floydd »

Iskra je napisao/la: 16 nov 2021, 19:30
pink floydd je napisao/la: 16 nov 2021, 17:24 pa mana je onome koji ne može dostići perfektnost....meni je recimo moj perfekcionizam vrlina
To je subjektivqn stav.
subjekt u rečenici je perfektan :missy
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Crvena Nit »

Zašto biti perfekcionistkinja? :ovaj

Važno je ne biti površna osoba.
0
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la CocoMa »

Crvena Nit je napisao/la: 16 nov 2021, 19:50 Zašto biti perfekcionistkinja? :ovaj

Važno je ne biti površna osoba.
Zamisli da imaš sex sa osobom koja je perfekcionista..a i sa onim koji je samo površna osoba... :oo

Odgovor ces dobiti. :keke
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

Teta Razapeta je napisao/la: 16 nov 2021, 19:53
Crvena Nit je napisao/la: 16 nov 2021, 19:50 Zašto biti perfekcionistkinja? :ovaj

Važno je ne biti površna osoba.
Zamisli da imaš sex sa osobom koja je perfekcionista..a i sa onim koji je samo površna osoba... :oo

Odgovor ces dobiti. :keke
Sah mat! :valja


Aaaaa @Crvena Nit sta sad veliš?
2
2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

"Ljudsko ponašanje je negdje na ljestvici između ekstremno neorganiziranog preko srednje organiziranog do ekstremnog superpedantnog. Pitanje je ne samo gdje smo na toj ljestvici, nego kako i koliko to naše mjesto utječe na nas"
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Crvena Nit »

Teta Razapeta je napisao/la: 16 nov 2021, 19:53
Crvena Nit je napisao/la: 16 nov 2021, 19:50 Zašto biti perfekcionistkinja? :ovaj

Važno je ne biti površna osoba.
Zamisli da imaš sex sa osobom koja je perfekcionista..a i sa onim koji je samo površna osoba... :oo

Odgovor ces dobiti. :keke
:hehe

Osoba koja nije površna ne mora biti perfekcionista, jer takva osoba kvari sebi ćejf, nikad nije zadovoljena.

Savršen seks mi ne dirajte :valja
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Perfekcionizam – vrlina ili mana?

Post Postao/la Iskra »

Crvena Nit je napisao/la: 16 nov 2021, 20:16
Teta Razapeta je napisao/la: 16 nov 2021, 19:53

Zamisli da imaš sex sa osobom koja je perfekcionista..a i sa onim koji je samo površna osoba... :oo

Odgovor ces dobiti. :keke
:hehe

Osoba koja nije površna ne mora biti perfekcionista, jer takva osoba kvari sebi ćejf, nikad nije zadovoljena.

Savršen seks mi ne dirajte :valja
Dzabe ti, matirala te Coco , naglas sam se smijala.:valja
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Psihologija”