(Ne)prihvatanje kritike

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

(Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la CocoMa »

Primiti kritiku u vezi našeg rada ili nekog postupka nije lako, pogotovo ukoliko osoba koja nam upućuje kritiku nema takta niti suptilnosti. Ipak, pokušajte stvari okrenuti u vlastitu korist.

Ono što je potrebno napraviti jeste zapitati se iz kojeg razloga nam neka osoba upućuje kritiku - da li je to osoba čije mišljenje cijenimo?

Možda je to naš šef - u tom slučaju je važno da ispoštujemo njegovo mišljenje. Ukoliko je pak to neka osoba koju ne poznajete i čija je namjera isključivo da vas povrijedi i obezvrijedi, onda je najbolje da na takvu kritiku ne obraćate pažnju.

Ukoliko vam kritiku uputila osoba čije vam je mišljenje važno, pokušajte se voditi sljedećim pravilima:

U kritici uvijek pronađite nešto korisno. Zapitajte se - koji je dio ove kritike koristan? Iz kritike uvijek možemo naučiti nešto pozitivno što će nam pomoći da budemo bolji i produktivniji. Pokušajte se fokusirati na tu stranu kritike i ne shvatiti je kao kritiku vašeg identiteta i onoga što vi jeste, nego vaših postupaka i djela.

Prilagodite svoje ponašanje. Možemo se osjećati loše kad neko kritikuje naše ponašanje ili djela, ali pokušajte na kritiku gledati kao na poziv da budete bolji i radite na sebi. Istina, to je lakše reći nego učiniti, no svaka je kritika način i pokušaj da budemo još bolji, a prihvatanje vlastitih slabosti je zapravo najmoćnija stvar koju možete napraviti.

Potražite drugo mišljenje. U pokušaju da jasno sagledamo sebe, uvijek je teško biti objektivan, pa je stoga dobro da potražite drugo mišljenje bliskog prijatelja ili člana porodice kojem vjerujete, a ko će vam iskreno reći šta misli o toj situaciji i vašim postupcima koji su bili kritizirani.

Ne uzimajte kritiku previše lično. Kritika najčešće nije omalovažavanje nečijeg karaktera, ličnosti i identiteta, nego samih akcija i djela, koje svakako možemo popraviti i na kojima možemo raditi.

Ukoliko svaku kritiku shvatate previše lično i ukoliko vas ona povrijedi, onda je potrebno da radite na svom samopouzdanju kako biste shvatili da kritika nije nešto zbog čega biste se trebali osjećati kao da vas neko omalovažava, nego prilika za lični razvoj i rast.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Iskra »

Ja ne.prihvatqm kritiku od ljudi koji istu izreknu, a da pri tome ne znaju cinjenicno stanje.
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Mehaning »

Čašu, koja je toliko puna, da se na vrhu napravi kohezijska kupola, najbolje je ne dirati... :meha2
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 18 nov 2021, 11:17 Čašu, koja je toliko puna, da se na vrhu napravi kohezijska kupola, najbolje je ne dirati... :meha2
Cak ni disati duboko blizu. :D
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la CocoMa »

Prihvatim kritiku, razmislim poslije da li je zaista osoba u pravu..nekim kritikama sam i zahvalna..
A i ja dam kritiku, ne svakome...
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Ommadawn »

Konstruktivna kritika je uvijek poželjna.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la ina »

Ma kritike niko ne voli.. pogotovo ako dolaze od mrskih ljudi..


A oni koji nas vole najčešće nisu objektivni..
Još manje i oni koji nas ne vole..
Omagljeni i prvi i drugi..

Najkonstruktivnije kritike sam većinom dobivala od "neutralaca"
1
1 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Nice try »

Kritike nikako ne prihvatam , tako da :haya ne trudite se
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Heidi »

Od kritike je samo jos samokritika gora. :oo
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Atomic »

Kad mi kazu da pojma nemam njemacki i da je samo cudo kako sam polozio,apsolutno se slazem :ok
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Heidi »

Ti si cudo.
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Username »

Nice try je napisao/la: 19 nov 2021, 09:16 Kritike nikako ne prihvatam , tako da :haya ne trudite se
Tako je

Najgori dobronamjerni, izmislili tu kategoriju da nam sole pamet

Sipak
0
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Username »

Ok je kad ja kritikujem bilo koga
3
3 slika
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la toxic »

Ovisi ko kritikuje i za sta :zbunj

Nemam problem prihvatiti kritiku ako je uz adekvatan argument i ako je osoba upucena u situaciju.
Ako osetim da me neko kritikuje samo da bi sebe 'izdigao', na jedno uho udje, na drugo izadje, ne zamajavam se, al' stavim osobi do znanja da me misljenje ne interesuje.

S druge strane ja ne volim da kritikujem, posebno ne kad me se nesto ne tice, al' ako u nekom slucaju osecam potrebu onda pokusam naci sto adekvatniji nacin kako se osoba koja prima kritiku ne bi osecala omalovazeno ili neugodno.

Ne volim pametovanja i dokazivanja preko tudjih ledja.
3
2 slika 1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Nice try
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3404
Postovi: 1800
Pridružen/a: 13 dec 2020, 15:13

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Nice try »

Username je napisao/la: 20 nov 2021, 09:50 Ok je kad ja kritikujem bilo koga
Hoćeš reći svakoga :D
2
1 slika 1 slika
Avatar
Username
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3376
Postovi: 2713
Pridružen/a: 14 dec 2020, 16:08

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Username »

toxic je napisao/la: 21 nov 2021, 14:17 Ovisi ko kritikuje i za sta :zbunj

Nemam problem prihvatiti kritiku ako je uz adekvatan argument i ako je osoba upucena u situaciju.
Ako osetim da me neko kritikuje samo da bi sebe 'izdigao', na jedno uho udje, na drugo izadje, ne zamajavam se, al' stavim osobi do znanja da me misljenje ne interesuje.

S druge strane ja ne volim da kritikujem, posebno ne kad me se nesto ne tice, al' ako u nekom slucaju osecam potrebu onda pokusam naci sto adekvatniji nacin kako se osoba koja prima kritiku ne bi osecala omalovazeno ili neugodno.

Ne volim pametovanja i dokazivanja preko tudjih ledja.
Kakav filozof
1
1 slika
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: (Ne)prihvatanje kritike

Post Postao/la Lana »

Zavisi,ako su ljudi u pravu i ako me kritikuju iz dobre namjere zasto da ne.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Odgovori

Natrag na “Psihologija”