Traumaticna iskustva

Moderator: Socrates
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Lana »

Sve redom sam procitala,sve jako zanimljivi dogadjaji.

Once bas mi zao da si kroz tako nesto prolazila,a da nisi nikome mogla da kazes.
Izboriti se sama s tim nije lahko :cvijece


Pisacu kasnije o sebi nesto.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la SmokingMan »

Svi smo mi žrtve određenih okolnosti, osoba.

Ono što sam naučio od drugih i što učim i dalje jer uvijek negdje pogriješim:

Ne treba osuđivati ničije ponašanje, jer ono može biti produkt doživljenih trauma,
a mi često ne znamo pozadinu toga....I kako nas je društvo loše oblikovalo, nekad pribjegavamo osudama,
pa se kasnije kolebamo zbog takvih stvari...
Pružiti ljudima toplu riječ da se ne osjećaju duhovno usamljeni,
svakoga obraduje ponešto, makar i onaj kinez.
Nekada je i malo korisnog dovoljno da se nekome popravi stanje.
Ali Šta će Đeko, vidimu glave,
To je uvijek jače od nas....
5
3 slika 2 slika
slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

Ovo sto je once prosla je daleko ucestalije nego sto i mozemo pretpostaviti.
5
5 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Lana »

Pa mislim svi mi koji se nismo nasli u njenoj situaciji ne znam ni kako je prolaziti kroz tako nesto.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

Treba raditi na ohrabrivanju djevojcica I djevojaka jos od malih nogu da prepoznaju ovakve stvari, da pricaju o ovome, roditeljima, autoritetima u skoli, svojim prijateljima.

Pa cak I kad su starije, mnoge zene dozivljavaju ovakve i slicne situacije koje bi nekako trebale biti sankcionirane. A one izaberu da sute, jer ne osjecaju da imaju zastitu od bilo koga.

Svejedno, jedino prica o ovome moze donekle smanjiti broj slucajeva.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la SmokingMan »

Zato, čitaj, uči, pamti, reaguj ako se to desi u tvojoj okolini. Ne budi letargičan član zajednice.
0
slika
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31349
Postovi: 19163
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la smajlic »

:ljub
5
3 slika 2 slika
Zadnja izmjena: smajlic, dana/u 28 jul 2021, 17:29, ukupno mijenjano 1 put.
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

Pa ja sam jednog premlatio tako da su me morali zaustavljati, jer mi je uznemiravao prijateljicu. Cak me je I ona zaustavljala, jer sam pretjerao.

Ali ona je imala kome da se obrati. Stvar je da citavo drustvo mora stvoriti atmosferu u kojoj se mozes obratiti nekome.
3
1 slika 2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la MunDzi »

Socrates je napisao/la: 17 sep 2020, 20:01 Ovo sto je once prosla je daleko ucestalije nego sto i mozemo pretpostaviti.
:ok
Da.
Taj je tip klasicni pedofilicar.
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

I zamisli ti sad drustvene mreze I broj manijaka na njima.

Sve to treba mlatit' prvo.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
smajlic
emoji hanuma
emoji hanuma
Reactions: 31349
Postovi: 19163
Pridružen/a: 27 jul 2020, 08:29

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la smajlic »

Socrates je napisao/la: 17 sep 2020, 20:26 I zamisli ti sad drustvene mreze I broj manijaka na njima.

Sve to treba mlatit' prvo.
da
pratim na fb stranicu Stop pedofiliji
ljudi su napravili profil djevojcice i tako mame pedofile
onda ih objave
znaci, medju nama ih ima stotine, strasno
4
1 slika 1 slika 1 slika 1 slika
Zivot se desava sada, a ravan stomak nam ne treba da ga zivimo. :sret
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la lejlamo »

Socrates je napisao/la: 17 sep 2020, 20:01 Ovo sto je once prosla je daleko ucestalije nego sto i mozemo pretpostaviti.
jeste. zato treba djeci o tome govoriti i upozoravati.

i samoj mi se dešavalo da mi se u tramvaju priljepi starohan za leđa ili kao slučajno dodirne stražnjicu, nogu, vatevr..ili tako neki komšija ispoljava neprimjerenu naklonost...mora se odmah odreagovati, bučno i agresivno... i prijaviti starijima....oni traže žrtvu, a povuku se pred onim ko odgovori...
5
5 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Ommadawn »

Ako ja krenem, neću se zaustaviti. Uglavnom ratna dešavanja su ostavila svoje traume ali o tome drugi put.

No kad smo kod djevojčica, nikad nisam dao na sestru. Mene su znali udarati kao budalu ali sestru je li neko dirne, jao mu ga majci.

Elem u BL sam imao ispod komšiju koji je živio sa majkom. Oca je možda dva put vidio, od ta dva je jedan bio tokom rata i to je bilo slično hororu, i za njega i za ostale komšije. Tokom rata on ti je bio neki veliki Srbin i kao takav svakoga provocirao a u prilog mu išlo to što je imao rođaka u vojnoj policiji pa je ovaj mlatio na koga bi mu ovaj prstom pokazao da ga je dirao, čak i ako nije.
Dva dana prije nego ćemo napustiti BL, zajedno sa rođakom sam nosio neke stvari kod dide rahmetli, ustvari prevozili smo ih biciklom. Kako smo stajali ispred ulaza zgrade i pokušavali to nekako staviti na biciklo, taj sav teret, čuo sam kako se prodire stubištem njegov glas “Balinkooo, balinkooo ja ću te karat samo da znaš!! Vi se Turkinje yebete pravo, ja ću te uhvatiti u podrumu i silovati”. Nekoliko sekundi kasnije izlazi moja sestra iz ulaza i vidim joj strah u očima koji pokušava sakriti.
Nekoliko sekundi istrčava on...
Ne znam šta se desilo, ni kako - ja sam ga uglavnom oborio na zemlju, nogom ga pritisnuo preko grudi i tako zakočio ruke a njega udarao šakama po licu... Sve što mi se tih godinu dana nakupilo, istresao sam na njemu taj momenat. Rođak me pokušao odvojiti ali nije uspio. Spasio ga je jedan komšija koji je tu slučajno prolazio i zajedno sa rođakom me odvojio. Rođak mi je kasnije pričao da me nikada nije vidio takvog, sestra je otrčala po starce a ostale djevojčice su stajale okolo i navijale.
Kad sam se pribrao vidio sam da mu je lice krvavo, da ne može da ustane, komšija mu je prao lice...
Njegova mater se počela derati na mene, prijeteći da će me ubiti, da neću jutro živ dočekati na šta sam joj samo rekao “Povuci me za @@@@@“.
Kad sam kasnije skontao šta sam uradio, uhvatila me panika. Srećom, rođaka iz vojne policije su mu poslali tih dana na front i mislim da me to spasilo.
A inače bih nagrabusio.
6
3 slika 2 slika 1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

Ja bih za sestru mrtav hladan ubio covjeka.

Mozda bih ga cak I odveo u neku divljinu, i lovio ga lukom I strijelom, dok mu ne presudim.
8
8 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la Socrates »

Al' da se vratim na temu.

Rat je svakako trauma, svakome ko imalo pamti. Tata uglavnom nije bio kod kuce tih godina rata, pa skoro sve do odlaska u Kanadu.

Meni je trauma bila kad je tetak poginuo. Od nje se nikad nisam oporavio. Mada sam jedno vrijeme mislio da jesam.

Moglo bi se uzeti u obzir da mi je trauma bilo i tri godine zivota u Zagrebu, gdje sam se prilicno redovno morao tuci, mada danas na to gledam sa sjetom. :heidi2 Pravo je cudo da nisam postao huligan. Za to imam zahvaliti mami.

Zadnja mi je trauma lom clanka na nozi nedavno. Od tad, mada sam fizicki skroz normalan, osjecam da sam nacet, i da me niko vise nikad nece sastaviti.
5
1 slika 2 slika 1 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la storm »

Trauma broj jedan...
Završavam obuku u vojsci, prva tri mjeseca slovenske vojske.
I odigrava se revijalna utakmica reprezentacija vojnika, protiv reprezentacije zapovjednika.
Neki duel, ja na igrača u obrani, da fintiram na desnu nogu, pa ću u lijevo, da ga "bacim"....frajer koljenom u moje koljeno, taman dok sam svom težinom bio na toj nozi....samo se čulo kvrc, kao da grančice pucaju :lupa
Meniskus, križni ligamenti...
I u stacionar...masaže ledom, punkcije...na pregledu se vidjelo da je sve otišlo u klinac.
Doktor mi kaže, ako te sad otpustim iz vojske za tri godine će te opet zvati na dosluženje...ostani tu, i na kraju roka, operirati ćemo.
Onda sam uživao tri mjeseca :oo
Iako mi je koljeno iskakalo svako malo...hodam po ravnom, ono iskoči :palm
I na kraju vojnog roka zbilja operacija...bušili kosti nešto, plastične ligamente smontiralii :D
Metoda Kenneth - Jones...pa poslije toga tri mjeseca longeta, štake, pa mjesec dana terme...ali sa ozbiljnim nogometom sam završio...doduše nije ni do tad bilo nešto posebno :D
8
2 slika 6 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Traumaticna iskustva

Post Postao/la storm »

Trauma broj dva...

Sastavljamo neku metalnu konstrukciju,da sad ne idem u detalje, radilo se o ojačanju statike stare zgrade...
Još ja tamo nisam ni trebao raditi, ali naišao i da uletim, pomognem u delikatnom trenutku, dok se to ne povari i pošarafi sve...
Ne znam da bih rekao, netko kriv, prilično smo ispoštovali sve što smo mogli, ali nismo predvidjeli, da će se stari zid jednostavno urušiti sam od sebe...i krene jedna metalna traverzna fi150 i zviz mene u glavu...padnem sa podesta, radnici poslije govore, pomislili, gotovo...pogino :sok
Osvijestim se...dobio direkt preko očiju...oči krvave, hitna, u bolnicu, pa u ljubljanu...desno i nekako samo podlijevi, lijevo oko raspala se mrežnica...operacija, vitroktemija, kasnije laserima ispucali cijelo oko, devet injekcija Avastina direkt u oko (lijek koji se inače koristi za liječenje raka) da mi smanje tvorbi hematoma na mrežnici itd...i nekako mi srede to :heidi2
Nakon toga jedno mi je oko svijetlo plavo, drugo tamnije plavo :oo
8
3 slika 1 slika 4 slika
Odgovori

Natrag na “Psihologija”