Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Moderator: Socrates
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 30 okt 2020, 12:01
storm je napisao/la: 30 okt 2020, 11:23
Mene hvata jeza, trzam glavom, kad pročitam koronija...
Jebeno je, što se gospodarstva tiče... :face

Imam tri stroja u fabriki, u kojoj je počela harati korona... :meha2

Ne mogu zaključiti neke radove i blokirano imam brdo love u njima... :face

A slabo se i nove strojeve naručuje zbog opče panike i pomanjkanja tehnologa... :meha1
Imam dojam, da će ovaj drugi lockdown, mnogo teže udariti...
Kod prvog bile su neke rezerve, ljeto je donijelo optimizam, mnogi su mislili, oke to je to, kako god, sad će se naći lijek, cjepivo, virus oslabiti...
E ovaj sad drugi pokazuje da se može vratiti još deset puta, i tu se gubi sva sigurnost.
Interesantan podatak da se štednja povećala... Što znači da investicije čekaju neko drugo vrijeme, a to nama nije dobro nikako...
I kad otpuste ovaj drugi lockdown, neće tako silovito krenuti, kao nakon prvog :meha1
2
1 slika 1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 30 okt 2020, 12:08
Mehaning je napisao/la: 30 okt 2020, 12:01

Jebeno je, što se gospodarstva tiče... :face

Imam tri stroja u fabriki, u kojoj je počela harati korona... :meha2

Ne mogu zaključiti neke radove i blokirano imam brdo love u njima... :face

A slabo se i nove strojeve naručuje zbog opče panike i pomanjkanja tehnologa... :meha1
Imam dojam, da će ovaj drugi lockdown, mnogo teže udariti...
Kod prvog bile su neke rezerve, ljeto je donijelo optimizam, mnogi su mislili, oke to je to, kako god, sad će se naći lijek, cjepivo, virus oslabiti...
E ovaj sad drugi pokazuje da se može vratiti još deset puta, i tu se gubi sva sigurnost.
Interesantan podatak da se štednja povećala... Što znači da investicije čekaju neko drugo vrijeme, a to nama nije dobro nikako...
I kad otpuste ovaj drugi lockdown, neće tako silovito krenuti, kao nakon prvog :meha1
U prvom su čak svi i radili, dok sada fali ljudi, koji su bolestni... :meha2

Imam sad sreču, da radimo direktno za Njemačku... :ovaj

Decembra čemo najvjerovatnije pospremati po firmi... :face
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

Mehaning je napisao/la: 30 okt 2020, 12:14
storm je napisao/la: 30 okt 2020, 12:08

Imam dojam, da će ovaj drugi lockdown, mnogo teže udariti...
Kod prvog bile su neke rezerve, ljeto je donijelo optimizam, mnogi su mislili, oke to je to, kako god, sad će se naći lijek, cjepivo, virus oslabiti...
E ovaj sad drugi pokazuje da se može vratiti još deset puta, i tu se gubi sva sigurnost.
Interesantan podatak da se štednja povećala... Što znači da investicije čekaju neko drugo vrijeme, a to nama nije dobro nikako...
I kad otpuste ovaj drugi lockdown, neće tako silovito krenuti, kao nakon prvog :meha1
U prvom su čak svi i radili, dok sada fali ljudi, koji su bolestni... :meha2

Imam sad sreču, da radimo direktno za Njemačku... :ovaj
Pa da... Sjećam se, prvi je uveden, ne znam ako je bilo 50 ljudi dnevno zaraženih...
Sad ovih dana imamo po 2500+...
Nama zasad ne predstavlja još problem... Poslove radimo normalno. Ali ovisimo o lokalnom stanovništvu ipak. Nije njima dobro, neće ni meni biti...
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Mehaning »

storm je napisao/la: 30 okt 2020, 12:18
Mehaning je napisao/la: 30 okt 2020, 12:14

U prvom su čak svi i radili, dok sada fali ljudi, koji su bolestni... :meha2

Imam sad sreču, da radimo direktno za Njemačku... :ovaj
Pa da... Sjećam se, prvi je uveden, ne znam ako je bilo 50 ljudi dnevno zaraženih...
Sad ovih dana imamo po 2500+...
Nama zasad ne predstavlja još problem... Poslove radimo normalno. Ali ovisimo o lokalnom stanovništvu ipak. Nije njima dobro, neće ni meni biti...
Nema druge nego bunker filozofija... :zbunj

Sve nepotrebne izdatke premjestiti na bolja vremena i stvarati "salo" za preživjeti dugu zimu... :ovaj
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la R4IN »

:keke Ta ce korona..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la SmokingMan »

Kako bi bilo lijepo kada bi se ovo smirilo, svi strepimo od ekonomskih poslijedica, koje neće biti ništa blaže, ako ne i daleko gore od prethodnih.

Nama prvi val srećom nije ugrozio poslovanje, iako smo izgubili tek po kojeg klijenta. Plate se nisu smanjivale, nik onijedobio otkaz, iako je naša setsrinska firma u Beogradu tokom Maja uposlenicima dala platu unaprijed.
0
slika
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Socrates »

Ja cu se krajem februara pocet' trijeznit'. :opa
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

Korona će imati dugoročne posljedice jer je djeci oduzela pravo na igru i normalno školovanje, a odraslima pružila borbu za egzistenciju, smatra Dženana Husremović, profesorica psihologije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Za Klix.ba je govorila i o zakonu u ovoj oblasti.

...

Pandemija je poseban izazov za djecu, roditelje i nastavnike.


S obzirom na naš mentalitet, socijalna izolacija i distanca je uveliko pogodila građane BiH, mišljenja je profesorica Husremović. Osim toga, dodala je da se pojavio i strah od razbolijevanja koji vodi ka anksioznosti.

"Sve te posljedice kada se povežu sa samim dolaskom virusa i razbolijevanja od njega dovode do narušenog mentalnog zdravlja, a jedan od glavnih problema su anksioznost i depresija. I zato je bitno da svi sistemski počnemo pristupati tome. Puno toga je pred nama u čemu ljudima moramo pomoći da se u narednom periodu snađu u nekoj novoj realnosti. To se odnosi na traženje novih poslova i prilagođavanju situaciji", pojasnila je.

Ova situacija je poseban izazov i za najmlađe, a onda njihove roditelje i nastavnike, mišljenja je Husremović. Smatra da se ovoj populaciji život u potpunosti promijenio.

"Najveći broj djece u BiH ide pohađa nastavu na kombinovani ili online način. Njihovi roditelji s njima prolaze tu veliku transformaciju školovanja, a mi u ovom trenutku nismo sigurni koji je kvalitet tog online podučavanja i bitno je napraviti jednu vrstu analize kako bi imali objektivno mišljenje o tome. Ne možemo se pouzdati u to da djeca imaju nastavu svaki dan, to je efikasnost, ali efektivnost u smislu postizanja uspjeha djece, omladine i studenata je stvar objektivnije procjene", navela je.

"Glavni posao djeteta je da se igra, da bude u kontaktu sa vršnjacima. Gledajući trenutnu situaciju vidimo da su djeca sada uskraćena za taj svoj najvažiji posao, posebno mlađi učenici. Tako da će posljedice svega ovoga biti dugoročne i svi izvještaji međunarodnih institucija to pokazuju i apeluju da se institucije ozbiljno pozabave mentalnim zdravljem te da im to bude jedan od strateških prioriteta", kazala je Husremović.

posebno zanimljivo jer nam hronično nedostaje psihologa, a mnogo njih čami po biroima :lupa :
U toku je izrada prednacrta Zakona o psihološkoj djelatnosti FBiH
Kako bi se pružila što kvalitetnija psihološka podrška građanima, Husremović je navela da je trenutno u izradi prednacrt Zakona o psihološkoj djelatnosti FBiH kojim će se nastojati regulisati ovo pitanje, ali i osigurati to da se ovom djelatnosti bave školovani i licencirani psiholozi.
"Ovaj zakon nam treba omogućiti uređenje struke, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta mentalnog zdravlja naših građana i kvaliteta života u našem društvu. Imamo završen prednacrt zakona i on će se vrlo brzo naći na dnevnom redu Vlade FBiH. Nakon toga, on u prednacrtu ide u parlament i nadam se da će naša vlast shvatiti ozbiljnost i potrebu ovog zakona. Isto kao i druge struke i psihologija treba biti uređena", zaključila je Husremović.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 09 dec 2020, 10:05
Korona će imati dugoročne posljedice jer je djeci oduzela pravo na igru i normalno školovanje, a odraslima pružila borbu za egzistenciju, smatra Dženana Husremović, profesorica psihologije na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Za Klix.ba je govorila i o zakonu u ovoj oblasti.

...

Pandemija je poseban izazov za djecu, roditelje i nastavnike.


S obzirom na naš mentalitet, socijalna izolacija i distanca je uveliko pogodila građane BiH, mišljenja je profesorica Husremović. Osim toga, dodala je da se pojavio i strah od razbolijevanja koji vodi ka anksioznosti.

"Sve te posljedice kada se povežu sa samim dolaskom virusa i razbolijevanja od njega dovode do narušenog mentalnog zdravlja, a jedan od glavnih problema su anksioznost i depresija. I zato je bitno da svi sistemski počnemo pristupati tome. Puno toga je pred nama u čemu ljudima moramo pomoći da se u narednom periodu snađu u nekoj novoj realnosti. To se odnosi na traženje novih poslova i prilagođavanju situaciji", pojasnila je.

Ova situacija je poseban izazov i za najmlađe, a onda njihove roditelje i nastavnike, mišljenja je Husremović. Smatra da se ovoj populaciji život u potpunosti promijenio.

"Najveći broj djece u BiH ide pohađa nastavu na kombinovani ili online način. Njihovi roditelji s njima prolaze tu veliku transformaciju školovanja, a mi u ovom trenutku nismo sigurni koji je kvalitet tog online podučavanja i bitno je napraviti jednu vrstu analize kako bi imali objektivno mišljenje o tome. Ne možemo se pouzdati u to da djeca imaju nastavu svaki dan, to je efikasnost, ali efektivnost u smislu postizanja uspjeha djece, omladine i studenata je stvar objektivnije procjene", navela je.

"Glavni posao djeteta je da se igra, da bude u kontaktu sa vršnjacima. Gledajući trenutnu situaciju vidimo da su djeca sada uskraćena za taj svoj najvažiji posao, posebno mlađi učenici. Tako da će posljedice svega ovoga biti dugoročne i svi izvještaji međunarodnih institucija to pokazuju i apeluju da se institucije ozbiljno pozabave mentalnim zdravljem te da im to bude jedan od strateških prioriteta", kazala je Husremović.

posebno zanimljivo jer nam hronično nedostaje psihologa, a mnogo njih čami po biroima :lupa :
U toku je izrada prednacrta Zakona o psihološkoj djelatnosti FBiH
Kako bi se pružila što kvalitetnija psihološka podrška građanima, Husremović je navela da je trenutno u izradi prednacrt Zakona o psihološkoj djelatnosti FBiH kojim će se nastojati regulisati ovo pitanje, ali i osigurati to da se ovom djelatnosti bave školovani i licencirani psiholozi.
"Ovaj zakon nam treba omogućiti uređenje struke, a sve u cilju poboljšanja kvaliteta mentalnog zdravlja naših građana i kvaliteta života u našem društvu. Imamo završen prednacrt zakona i on će se vrlo brzo naći na dnevnom redu Vlade FBiH. Nakon toga, on u prednacrtu ide u parlament i nadam se da će naša vlast shvatiti ozbiljnost i potrebu ovog zakona. Isto kao i druge struke i psihologija treba biti uređena", zaključila je Husremović.
Šta će to nama... Mi nismo "ludi"
Dajte nam udaraca pečata, to se traži :heidi2
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

U nedavnom istraživanju psihologinja s Univerziteta u Briselu Elke Van Hoof kazala je da su oko 2,6 milijardi ljudi širom svijeta u nekakvom obliku karantina, a koji znači sve manje ili gotovo nikakav kontakt s drugim ljudima. Poslovni, ali i privatni sastanci su zamijenjeni online razgovorima i prepiskama, a druženja s prijateljima svedena su na minimum.

"Svjedoci smo najvećeg psihološkog eksperimenta koji će rezultirati sekundarnom epidemijom stresa i 'izgaranja' s kojom se tek trebamo suočiti", upozorila je Hoof.

Profesor Nicolae Sfetcu s Univerziteta u Bukureštu početkom novembra je objavio rad "Desozijalizacija za vrijeme i poslije pandemije" u kojem je detaljno pojasnio psihološke posljedice pandemije na ljude.

Kako navodi Sfetcu, socijalna izolacija (desocializacija) podrazumijeva potpuni ili gotovo potpuni nedostatak kontakta između pojedinaca i društva.

"To može predstavljati problem ljudima bilo koje dobi, iako se simptomi mogu razlikovati ovisno o dobnoj skupini. Socijalna izolacija može obuhvatati dugotrajni boravak kod kuće i nedostatak komunikacije s porodicom, poznanicima, prijateljima ili kolegama. Socijalna izolacija može dovesti do osjećaja usamljenosti, straha od drugih ili negativnog samopoštovanja", navodi Sfetcu.

Kako nam pojašnjavaju bosanskohercegovački stručnjaci iz oblasti mentalnog zdravlja, dugoročno izlaganje krizi kontinuirano crpi snage pojedinaca, porodica, poslovnih kolega...

Netolerancija prema ranjivim skupinama


Iz Udruženja za sistemsku praksu i terapiju BiH (USPIT) govore nam da kod klijenata s kojima rade u ovom teškom periodu, pored velike brige za zdravlje i socio-ekonomsku budućnost, primjećuju i zabrinutost zbog međuljudskih odnosa.

"Mjera socijalnog distanciranja je utjecala na mnoge odnose. Ono što je posebno važno istaći jeste da je ova mjera, prema prikupljenim podacima, utjecala na osjećaj empatije prema drugim ljudima. Mogli smo vidjeti širom svijeta povećanu netoleranciju prema marginaliziranim i ranjivim grupama stanovništva, što govori u prilog ovoj tezi. I u našem društvu to vidimo kroz odnos i nedostatak podrške prema najranjivijim kategorijama", kazala nam je psihoterapeutica i psihologinja Armina Čerkić iz USPIT-a.



U ovom trenutku teško je reći da ne postoji dio života ljudi na koji pandemija nije imala i još uvijek ima jak utjecaj, upozoravaju psiholozi. Iako se proteklih mjeseci često govori da je pandemija "vratila ljude njihovim korijenima", odnosno potaknula na razmišljanja o pravim ljudskim vrijednostima, o potrebi brige jednih o drugima i očuvanju prirode, ipak je mnogo faktora koji su u 2020. utjecali i na narušavanje odnosa među ljudima.

"Neke porodice ili pojedinci se nose uspješnije od drugih s ovim neobičnim okolnostima. Međutim, svakodnevno svjedočimo povećanom stresu zbog online nastave, rada od kuće, poslovanja u drugačijim okolnostima, izazovima u porodicama, povećanim sukobima između partnera, kao i povećanom siromaštvu usljed velikog broja osoba koje su ostale bez ili sa smanjenim primanjima", ističe Čerkić.

Psihoterapeutica naglašava da je trenutno teško govoriti o dugoročnim posljedicama pandemije na živote ljude i dinamiku zajednica, dodajući da ljudi u svakom slučaje ne smiju i ne trebaju biti sami bez podrške. Pojedina svjetska istraživanja sugerišu da će posljedice pandemije na mentalno zdravlje biti u rangu PTSP-a.

"Ono što pomaže u socijalnoj izolaciji su online grupe podrške i online savjetovališta koja mogu doprinijeti smanjenju negativnih efekata pandemije", podsjetila je Čerkić.

Prestižni magazin Lancet još početkom 2020. je objavio analizu dosadašnjih istraživanja o psihološkom utjecaju izolacije u vrijeme ranijih epidemija. Ova analiza pokazala je da osobe u karantini razvijaju mnoge simptome psihološkog stresa i poremećaja, dok se zdravstveni radnici suočavaju s PTSP-om godinama nakon završetka epidemije. Ustanovljeno je i da su simptomi PTSP-a četiri puta veći kod djece koja su bila u karantinu, nego kod one koja nisu.

klix.ba
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la R4IN »

Najgori su panicari..
1
1 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

odužilo se ovo epidemiološko stanje. godina dana je mnogo, posebno za ljude kojima je propao posao, koji se nalaze u bezizlaznim situacijama, a i dalje se luta sa preporukama. ukidaju, pa vraćaju mjere opreza. pooštravaju, pa relaksiraju, sve manje vidim smisla u većini odluka.
zabrane tjelesni u sali, ali dozvole grupni trening za iste osobe u istoj sali nakon nastave :zbunj

i tako, ima baš mnogo nonsensa. ekonomija propada. brojke nas plaše.

ali, šta da radi čovjek koji izgubi sav svoj kapital, zatvori posao, bankrotira....

ne znam kako je kod nas, ali i u svijetu, planirano pomoći ljudima i je li ikako...

šta sa socijalizacijom male djece, propuštenim gradivom (elementarna pismenost) i sl.

ne znam...
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la R4IN »

Nista nisam mjenjao,zivim kao prije..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Dina »

@R4IN pa možeš ti jer, koliko sam povezala, ne radiš nigdje u firmi da bi osjetio s ekonomske strane posljedice... Nemaš ni djecu pa da te pogode one drakonske odredbe na početku, ili online nastava... A hvala Bogu, pa kažeš da nemaš no zdravstvenih problema. Drugačije je to, da imaš kućnog ljubimca to povlači određenu odgovornost...
Ima bosanski izraz za takve :oo

Većina nas ostalih običnih smrtnika itekako osjeti posljedice...
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Polaris »

Pa dobro eto i ja bi mozda mogla reci da zivim ko prije, ali se pazim, nosim masku stalno, perem ruke..

Opet, na poslu ima promjena. Vidi se da utice ova pandemija.
0
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Hannibal »

Ariel je napisao/la: 16 jan 2021, 19:41 Pa dobro eto i ja bi mozda mogla reci da zivim ko prije, ali se pazim, nosim masku stalno, perem ruke..

Opet, na poslu ima promjena. Vidi se da utice ova pandemija.
koliko vam se smanjijo promet u 2020. godini u odnosu na 2019. u procentima i u markama?
0
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Socrates »

Kakav promet? Ja sam mislio da je Ariel u drzavnoj sluzbi.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Odgovori

Natrag na “Psihologija”