Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Moderator: Socrates
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Hannibal »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 19:59 Kakav promet? Ja sam mislio da je Ariel u drzavnoj sluzbi.
nije brt ☹
bori se za svoj komad hljeba u realnom sektoru
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15023
Postovi: 9436
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Polaris »

Socrates je napisao/la: 16 jan 2021, 19:59 Kakav promet? Ja sam mislio da je Ariel u drzavnoj sluzbi.
Nisam, ja radim u privatnoj firmi
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la R4IN »

Dina je napisao/la: 16 jan 2021, 19:30 @R4IN pa možeš ti jer, koliko sam povezala, ne radiš nigdje u firmi da bi osjetio s ekonomske strane posljedice... Nemaš ni djecu pa da te pogode one drakonske odredbe na početku, ili online nastava... A hvala Bogu, pa kažeš da nemaš no zdravstvenih problema. Drugačije je to, da imaš kućnog ljubimca to povlači određenu odgovornost...
Ima bosanski izraz za takve :oo

Većina nas ostalih običnih smrtnika itekako osjeti posljedice...
Hvala..
Slabo povezujes..
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la R4IN »

Ariel je napisao/la: 16 jan 2021, 19:41 Pa dobro eto i ja bi mozda mogla reci da zivim ko prije, ali se pazim, nosim masku stalno, perem ruke..

Opet, na poslu ima promjena. Vidi se da utice ova pandemija.
A inace nisi prala.. :D
2
2 slika
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

UNICEF: Zbog pandemije ugrožene generacije djece
Gotovo svi pokazatelji koji mjere razvoj djece i adolescenata su nazadovali tijekom pandemije koronavirusa, što bi moglo imati trajne posljedice za cijelu generaciju, upozorava Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF).

“Povećao se broj izgladnjele, izolirane, zlostavljane, tjeskobne djece, koja žive u siromaštvu ili prisiljeni na brak”, rekla je Henrietta Fore, direktorica UNICEF-a.

“Istodobno, smanjio im se pristup obrazovanju, mogućnostima socijalizacije i osnovnim uslugama kao što su zdravlje, prehrana i zaštita. Sve ukazuje na to da će djeca trpjeti posljedice pandemije u godinama koje dolaze”, dodala je.

Pozvala je na stavljanje djece “u središte napora za oporavak”, “dajući prednost” ponovnom otvaranju škola i pružajući socijalnu zaštitu obiteljima – uključujući i novčane transfere – kako bi se izbjegla “izgubljena generacija”.

UNICEF navodi i niz alarmantnih podataka.

Iako je pandemija najviše pogodila starije osobe, djeca i adolescenti mlađi od 20 godina predstavljaju 13% od 71 milijun slučajeva koronavirusa identificiranih u 107 zemalja koji pružaju podatke prema dobi.

U zemljama u razvoju projekcije pokazuju porast siromaštva djece za 15%.

Šest do sedam milijuna djece više moglo bi patiti od pothranjenosti, što je porast od 14%, a što bi moglo rezultirati s više od 10.000 dodatnih smrtnih slučajeva mjesečno, uglavnom u subsaharskoj Africi i Južnoj Aziji.

Za 168 milijuna školaraca širom svijeta škole su zatvorene gotovo godinu dana. Barem trećina onih čije su škole zatvorene nema pristup internetskom obrazovanju.

Najmanje jedno od sedmero djece i adolescenata bilo je podvrgnuto mjerama zatvaranja veći dio prošle godine, naglašavajući tjeskobu, depresiju i izolaciju.

Koronavirus je također doveo do obustave kampanja cijepljenja protiv drugih bolesti – počevši od ospica – u 26 zemalja, što je dodatno povećalo prijetnje zdravlju neimuniziranih ljudi.

BUKA PORTAL / 11. Mart 2021
2
1 slika 1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Crvena Nit »

Moonlight je napisao/la: 26 okt 2020, 23:18 Ma ja ovo ne dozivljavam skoro nikako. Jedino me nervira što ne mogu putovati, nisam navikla na to :(
Sreca masku ne moram nigdje dugo nositi pa ni ne osjetim. Ne zamaram se, čuvam se, jačam imunitet, pa šta bude.
Najzdraviji pristup fazi pandemije.

Pandemija nije isključivo nova normalnost, jer nova normalnost obuhvata razne krize, a koje nismo postavili u istu kategoriju. Fraza se danas previše forsira!
2
2 slika
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la vjesticanametli »

meni je votazi puno bolji i kvalitetniji kako se desila korona i namjreavam raditi min 3 dana od kuce vec sam rekla na poslu ne vracam se 5 dana u biro i remote rad je buducnost zdrao ba vise hodanje i guzve
nisam imala strahove
naspavala se konacno i pobrinula za zdravlje i da nije bio rez u martu 2020 ne bih ziva mozda bila
sreca 👍
nosam komp i picim putovanje odmori a kad uradimo jos jedan dio projekta vezan za digitalizaciju necu morat ici nikako 😂🥸 mogu radit iz bosne 😊 :sara
3
3 slika
ROOT
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2407
Postovi: 1438
Pridružen/a: 24 mar 2021, 16:37

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la ROOT »

Preživjeh 3 godine bez hrane , vode , struje i pod granatama ko klinac , ovo je piknik :toxi
3
3 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

vjesticanametli je napisao/la: 04 apr 2021, 22:42 meni je votazi puno bolji i kvalitetniji kako se desila korona i namjreavam raditi min 3 dana od kuce vec sam rekla na poslu ne vracam se 5 dana u biro i remote rad je buducnost zdrao ba vise hodanje i guzve
nisam imala strahove
naspavala se konacno i pobrinula za zdravlje i da nije bio rez u martu 2020 ne bih ziva mozda bila
sreca 👍
nosam komp i picim putovanje odmori a kad uradimo jos jedan dio projekta vezan za digitalizaciju necu morat ici nikako 😂🥸 mogu radit iz bosne 😊 :sara
Mnogi će uredski poslovi otići dobrano u online mode... I to je super stvar.
Uposlenik nije vezan za radno mjesto, poslodavac ne mora održavati skupe urede, opremu, radna mjesta... Svima bolje.
Za što je prije bio potreban čitav kompleks ureda, sad će eventualno trebati neka soba za sastanke u nuzdi, i cao...
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

ROOT je napisao/la: 04 apr 2021, 22:51 Preživjeh 3 godine bez hrane , vode , struje i pod granatama ko klinac , ovo je piknik :toxi
ne može se to porediti.

a i ovo stanje je za veliki broj ljudi jako teško.
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

storm je napisao/la: 05 apr 2021, 08:23

Mnogi će uredski poslovi otići dobrano u online mode... I to je super stvar.
Uposlenik nije vezan za radno mjesto, poslodavac ne mora održavati skupe urede, opremu, radna mjesta... Svima bolje.
Za što je prije bio potreban čitav kompleks ureda, sad će eventualno trebati neka soba za sastanke u nuzdi, i cao...
s jedne strane to je super. i to jesu prednosti koje navodiš. s druge, takav način rada može radniku mnogo otežati. potrebno je prvo definisati uslove rada, radno vrijeme, rokove i sve to. sada, makar kod nas, nerijetko smatraju da si dostupan kad god i da imaš više vremena jer radiš od kuće :ehe
samo da to ne uđe u naviku...
2
2 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 05 apr 2021, 09:22
storm je napisao/la: 05 apr 2021, 08:23

Mnogi će uredski poslovi otići dobrano u online mode... I to je super stvar.
Uposlenik nije vezan za radno mjesto, poslodavac ne mora održavati skupe urede, opremu, radna mjesta... Svima bolje.
Za što je prije bio potreban čitav kompleks ureda, sad će eventualno trebati neka soba za sastanke u nuzdi, i cao...
s jedne strane to je super. i to jesu prednosti koje navodiš. s druge, takav način rada može radniku mnogo otežati. potrebno je prvo definisati uslove rada, radno vrijeme, rokove i sve to. sada, makar kod nas, nerijetko smatraju da si dostupan kad god i da imaš više vremena jer radiš od kuće :ehe
samo da to ne uđeu naviku...
Svakako bi to trebalo definirati, jer ovo je nešto novo ipak....do sad su možda freelanceri imali takav način rada.
I naravno to neće ići svugdje...ako ciljaš na školstvo, između ostaloga, ovo vidim samo kao situaciju- silom prilike, nikako trajno riješenje...nije samo u pitanju prenošenje znanja, nego i odgoja, a za to treba realna interakcija. Po meni bi se online kasnije trebao svesti, samo na neke zadaće, projekte, a nikako na nastavu u cjelini....uzeti što je dobro iz svega toga, i sačuvati ono što je dobro od prije.
A u narodu se i prije prenosila neka tupava mantra....eh lako je prosvjetarima, vidi im radne sate, vidi im slobodne dane, i slični idiotizmi.
Čovjeće, odgajaju esenciju društva....iza svakog sata nastave stoji još barem sat vremena pripreme, osmišljavanja, pogotovo u nižim razredima...
Ali narod nikad i nije bio previše mudar, vidimo iz priloženog svemu.
2
2 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

ne, za školstvo se uopšte ne bi smjelo ni pomisliti.

mislim na obične uredske radnike. slušala sam neka iskustva, pa na osnovu toga napisah.

ali, eto, vidjela sam i na svojoj koži tretiranje zaposlenika koji rade od kuće. mislim da se naši poslodavci mnogo ne razlikuju.
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Dina »

lejlamo je napisao/la: 05 apr 2021, 09:22
storm je napisao/la: 05 apr 2021, 08:23

Mnogi će uredski poslovi otići dobrano u online mode... I to je super stvar.
Uposlenik nije vezan za radno mjesto, poslodavac ne mora održavati skupe urede, opremu, radna mjesta... Svima bolje.
Za što je prije bio potreban čitav kompleks ureda, sad će eventualno trebati neka soba za sastanke u nuzdi, i cao...
s jedne strane to je super. i to jesu prednosti koje navodiš. s druge, takav način rada može radniku mnogo otežati. potrebno je prvo definisati uslove rada, radno vrijeme, rokove i sve to. sada, makar kod nas, nerijetko smatraju da si dostupan kad god i da imaš više vremena jer radiš od kuće :ehe
samo da to ne uđe u naviku...
Ja imam loše iskustvo upravo s boldiranim...
Prosle godine sam radila od kuce, za staru firmu, mjesec samo... I ne bih vise nikada :necu
Bukvalno te nazovu u 15h i "zamole" da im nesto zavrsis za ujutro :face
Bili su fer kod plaćanja, taj mjesec sam dobila najveću platu ikada, ali takav tempo je nemoguć za izdržati na duže staze :tugi
1
1 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la lejlamo »

Dina je napisao/la: 05 apr 2021, 09:38
Bili su fer kod plaćanja, taj mjesec sam dobila najveću platu ikada, ali takav tempo je nemoguć za izdržati na duže staze :tugi
upravo to. brn aut, pucanje je neminovno....a pare ti onda baš i ne trebaju.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la storm »

lejlamo je napisao/la: 05 apr 2021, 09:32 ne, za školstvo se uopšte ne bi smjelo ni pomisliti.

mislim na obične uredske radnike. slušala sam neka iskustva, pa na osnovu toga napisah.

ali, eto, vidjela sam i na svojoj koži tretiranje zaposlenika koji rade od kuće. mislim da se naši poslodavci mnogo ne razlikuju.
Drugi sustav vrijednovanja bi bio nužan...do sad je bila ta famozna satnica...gdje su neki dali 50%, a drugi 150%
Rezultati.
Meni se svidja kako funkcionira recimo sustav u osiguranju...
Sklopljene police osiguranja...super. Ali tek nakon što godinu dana ta polica "izdrži", da mušterija ne ode u storno, to se i nagradi.
Nije problem prodati produkt...vješt prodavač može to vrlo lako, ali kvalitetno ih vrlo malo radi. Da prepozna potrebe i mogućnosti mušterije, i da je to trajno rješenje....ovako mnogi hrle za tim nekim bodovima, i samo rikaju.....a nakon godinu dana, pola je mušterija odustalo....malo sam off, ali samo jedan primjer, kako bi ovo trebalo, i moglo se iskoristiti, kao kristaliziranje kvaliteta...

Isto što @Dina navodi...oke može, uraditi ću, ali treba se to i na platnoj listi onda pokazati...a ne nečiji nerad spašavati, a 15og opet svima isto...to prema onoj "satnici" opet...
1
1 slika
Avatar
Dina
Queen's gambit
Queen's gambit
Reactions: 10471
Postovi: 6214
Pridružen/a: 28 jul 2020, 00:35

Re: Psihološki uticaji i posljedice aktuelnog korona stanja

Post Postao/la Dina »

@storm kod nas se tada baš pokazalo ko koliko radi...
Ali, novac ne znači puno kada te opterete toliko da imas osjecaj da radiš i danju i nocu, nisam stizala izaci iz stana, doslovno imaš osjecaj da nikada nisi slobodan :zbunj

Čak i kod online nastave primjetim to nepoštivanje nečijeg slobodnog vremena...
Prosle sedmice malom profesorica šalje poruku (ne samo njemu, nego cijelom razredu u grupi) u 22h :face
2
2 slika
İnsanın en iyi yoldaşı onu seven değil, anlayan kişidir. Anlamakla başlar yolculuk.
Odgovori

Natrag na “Psihologija”