Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Moderator: Socrates
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

ina je napisao/la: 23 jan 2021, 09:39
Xeno je napisao/la: 22 jan 2021, 16:55

Vise nisam Sakib, sad sam Sakiba. :ooo
:D Dobro.. :D


Fatih je napisao/la: 22 jan 2021, 18:23 Programirace ce nas do te mjere, da se pazimo, da nam neko ne bi rekao neku lijepu rijec. Vecina ljudi prepozna iskreno dobre ljude, bas potpuno dobre. A, isto tako brzo i primijete kad ih neko "hasa".

Vjerujte svom rasudjivanju. Onaj ko se zna dobro pretvarati, uzalud barijere, takvi se prilagodjavaju vasim "arsinima", i svakako vas nasade, ako to zele.

Znam da zaista ima ljudi, za koje bi mnogi rekli, "ne moze se biti ovako dobar, mora biti nesto iza toga". Ne mora. Neki ljudi ne znaju drugacije. Hvala im sto postoje.
Za dobre su svi dobri, kakvi god bili.
Ništa drugačije i ne vide, osim u nekim ekstremnim situacijama.


A da pitam..
Smatra li se iko ovdje lošim..
Cesto sam losa po samu sebe, precesto rekla bih. I upravo me dobrota i razumjevanje prema drugima cini takvom.
Ali vodim se onom...bolje se ogrijesiti o sebe nego o drugog. Sabur. :d
0
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la ina »

Ono što mislimo sami o sebi (a sebi smo često
najpreči) ne mora se podudarati s onim što drugi misle o nama..


Koliko doista dobra ili loša.. za vaganje, svima, ostaju djela.
2
2 slika
Neka ljubav caruje..
Avatar
Russki
prince of idiotism
prince of idiotism
Reactions: 22278
Postovi: 16993
Pridružen/a: 29 aug 2020, 19:19
Lokacija: Throne of Time

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Russki »

Yeben je i taj prvi dojam. Previše mu značaja dajemo...bar ja tako mislim.
0
abysmal depths are flooded
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

Ukoliko se čovjek .povodi za moralnim nacelima koje su mu uzus ponasanja u drustvu ili zajednici, ne vidim potrebu da ista vaga.

"Bog te cuva
Ti, pazi ljude
Pa sta bude
Neka bude".

Po meni jako tacna misao.
0
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la ina »

@Russki.. Prvi dojam uvažavamo kako nam je tad najprilagodnije...

@Iskra..Ni u svakom društvu a ni zajednici moralna načela nisu ista...

Kinezu je ništa skuhati cuku i pohapati..
Neko ne da ni riječi protiv krave, dok su mu ženska bića nesvetinja.. Itd
0
Neka ljubav caruje..
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19233
Postovi: 13100
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Lana »

Ljudi koji nisu zadovoljni svojim zivotom su zli prema drugima.
0
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la ina »

Neko može biti nezadovoljan poslovnim
izhodima, neko prijateljskim, neko sentimentalnim, neko političkim itd
To opet ne mora značiti da su zli ljudi.
Svi mi znamo biti loši..
Prave zloće.. Ili ljudski monstrumi.. su ipak zasebna vrsta. A takvi su inače zlobu osjetili najprije na vlastitoj koži.
4
4 slika
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

ina je napisao/la: 23 jan 2021, 11:51 @Russki.. Prvi dojam uvažavamo kako nam je tad najprilagodnije...

@Iskra..Ni u svakom društvu a ni zajednici moralna načela nisu ista...

Kinezu je ništa skuhati cuku i pohapati..
Neko ne da ni riječi protiv krave, dok su mu ženska bića nesvetinja.. Itd
To onda povlaci pitanje društveno prihvatljivog ponasanja ili pitanje opceg poimanja dobrote. Sve drustvene zajednice , neovisno o tome koje su, propagiraju visoko kvalitetne medkuljudske.odnose. Kao bitan faktor u takvim nastojanjima , nalazi se i religija.
Svaku covjek koji nastoji da zivi moralno, i ako se.pri tome naslanja na religiju, sasvim sigurno ce ici dobrim putem. Naravno, svi imamo oscilacije, iskusenja.

Evo..ja za sebe sasvim.odgovorno mogu da tvrdim da sam jako dobra osoba. To ne znaci da svoju dobrotu namecem, da sam.navalentna u nametanju takvih nacela, jednostavno imam svoj pravac, vjerujem u Allaha, i nastojim zivjeti sukladno njegovim propisima koji su mi bili vodilja od malena i smatram , zahvaljujuci tome, u meni pobudili poneku jskru plemenitosti i ljubavi prema svim zivim bicima. Cuvam.se svjesnih gresaka , nastojim da ih ne pravim, da nikog ne ostetim i nikom zlo ne nanesem, a ako mi se i omakne nesto sto drugog zaboli...pokusam da ispravim i izvinem se.
Ako bi , sacuvao me Bog tako neceg, se nekad i desilo da nanesem zlo nekom, kako se kaze....kopala bih i rukama i nogama.da to ispravim.

Ja sam.jako sigurna u sve sto sam.napisala , cak toliko da me se uopce ne doticu preispitivanja mojih riječi, mada i to razumijem.

Kako ce ko protumaciti napisano u smislu gradacije dobrote...individualna je stvar. Po meni dobrota treba da je univerzalna vrijednost, visokocijenjena odlika svakog ljudskog bica , pojrdinca ali i drustva kojoj je suoerlativ osnovo stanje. Naročito danas...kad je sistem vrijednosti izopacen.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Fatih »

ina je napisao/la: 23 jan 2021, 09:39
Xeno je napisao/la: 22 jan 2021, 16:55

Vise nisam Sakib, sad sam Sakiba. :ooo
:D Dobro.. :D


Fatih je napisao/la: 22 jan 2021, 18:23 Programirace ce nas do te mjere, da se pazimo, da nam neko ne bi rekao neku lijepu rijec. Vecina ljudi prepozna iskreno dobre ljude, bas potpuno dobre. A, isto tako brzo i primijete kad ih neko "hasa".

Vjerujte svom rasudjivanju. Onaj ko se zna dobro pretvarati, uzalud barijere, takvi se prilagodjavaju vasim "arsinima", i svakako vas nasade, ako to zele.

Znam da zaista ima ljudi, za koje bi mnogi rekli, "ne moze se biti ovako dobar, mora biti nesto iza toga". Ne mora. Neki ljudi ne znaju drugacije. Hvala im sto postoje.
Za dobre su svi dobri, kakvi god bili.
Ništa drugačije i ne vide, osim u nekim ekstremnim situacijama.


A da pitam..
Smatra li se iko ovdje lošim..
Ja zaista nisam mislio na sebe, u mom komentaru. Zao nisam, nisam materijalista, to znam. Ali da sam potpuno i bezuslovno dobar, to ne tvrdim. Imao bih mnogo stvari, za koje sam svjestan, da bih bio mnogo bolji covjek da nisu u mom karakteru.
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Atomic »

Daleko od toga da sam neka dobrica,ali ako me ne diras jezikom i djelima,ti si mi brat.Imam rodjenog brata s kojim ne pricam i tetku.
1
1 slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la ina »

Sve drustvene zajednice , neovisno o tome koje su, propagiraju visoko kvalitetne medkuljudske.odnose. Kao bitan faktor u takvim nastojanjima , nalazi se i religija.
Propagiraju.. A da li su u istim uspješne i kvalitetne može biti za široku  diskusiju..
Zbog religija se prosulo krvi i krvi...
Vjerujem i ja u Boga i nebitan faktor mi je kako se bilo čiji zove...Jedan je. Bar tako lično smatram.
Evo..ja za sebe sasvim.odgovorno mogu da tvrdim da sam jako dobra osoba.
👍Tvoje pravo


da sam potpuno i bezuslovno dobar, to ne tvrdim.
👍
nisam materijalista,
Imamo krov nad glavom, auta koja truju okolinu, čak i neke suvišne stvarčice, itd dakle naravno da smo materijalni. Da nismo materijalni i napredni ostali bismo i dalje u kameno doba.. I dalje bismo skakali sa grane na granu i goli i bosi..
A da neko ne teži novcu pod svaku cijenu u to mogu lahko vjerovati...




Daleko od toga da sam neka dobrica
👍

ali ako me ne diras jezikom i djelima,ti si mi brat
Vlastiti nevaljali postupci se prije opravdaju i opraštaju nego li tuđi :d


Imao bih mnogo stvari, za koje sam svjestan, da bih bio mnogo bolji covjek da nisu u mom karakteru.
👍
0
Neka ljubav caruje..
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

Ja sad ne razumijem sta si ti htjrla ovim citiranjem da kazes? I kakve to veze ima sa uvodnim texom?

Usput...

Ne ne plasim se dobrih ljudi, ne plasim.se dobrote, i ne dobrota nema gradaciju vec univerzalnu velicinu, ili si dobar ili nisi, ne mozes biti malo dobar puno los a ni obratno.
Treba se plasiti Boga i sebe, dobrih ljudi ne.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

I nije se.krv prolijevala radi religija nego radi ljudske.percepcije i izvrtanja religijskih propisa , a radi vlastitih interesa. Ni jedna Religija ne poziva na krvoprolice i ubistva.
0
bagra
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1450
Postovi: 1065
Pridružen/a: 14 dec 2020, 09:04

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la bagra »

Atomic je napisao/la: 23 jan 2021, 12:59 Daleko od toga da sam neka dobrica,ali ako me ne diras jezikom i djelima,ti si mi brat.Imam rodjenog brata s kojim ne pricam i tetku.
eh dobroje onda :sreca

ja se brino sto ne prica samnom


:ddk
0
Zadnja izmjena: bagra, dana/u 23 jan 2021, 18:38, ukupno mijenjano 1 put.
moja cura slusa narodnjake slika
ina
Valentajn Behar
Valentajn Behar
Reactions: 4608
Postovi: 3040
Pridružen/a: 22 dec 2020, 10:50

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la ina »

Samo tok konverzacija i razmjena stavova, kao i bilo kojih drugih forumskih..


Percepcije, izvrtanja ili neka minimalna revidiranja zavijena su religijskim podlogama..
Nadjačavanja, želja za proširavanjem, opstankom i dominacijom (od kad je svijeta i vijeka) imaju svoj "zov"


Ne plašim se ni ja dobrih ljudi. Ili bar ne onih dobrih po mom mjerilu. A ni loših.. Opet po mom nekom prihvatljivom mjerilu lošeg.
Ne klanjam se savršenom i negrešnom zemaljskom biću.. Jer za mene ni ne postoji.
0
Neka ljubav caruje..
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la MunDzi »

storm je napisao/la: 23 jan 2021, 06:44
MunDzi je napisao/la: 23 jan 2021, 00:09 Kad neko previse medi i cvrkuce, meni se odmah red flag zaviori.
U principu, da...
Ali treba dati vremena, da se i kroz djela nešto potvrdi... Pričati i pisati može svatko i svašta...
Vrijedi i za realu i za virtualu.
Hjooo koliko sam ljudi sreo, koji te u prvom kontaktu oduševe... Kako poslovno, tako i privatno.
I opet se određeni dio pokazao, da prvi dojam nije prevario, iako naravno, većina jest bila za red flaga :D
Pokazalo se, kad tad.
Ali je i glupo automatski zbog toga odgurivati ljude, jer ima dobrih.
I ima još nešto tu... Čak i ako se loše nekad ponesu prema nama, nismo nikad skloni analizirati i sebe... Koliko smo i sami možda doprinijeli tom epilogu... Jer ako je dobra osoba, ne mora značiti i da je glupa, i da je dobrota beskrajna i bezuvjetna.
Pa da.
Vrijeme uvijek i potvrdi.
Ali ja vjerujem svom instiktu, cak i kad ga svjesno potisnem.

On topic.
Imala sam u zivotu masu primjera gdje sam se uvjerila da se iza pretjerano dobrih ljudi cesto krije neki veliki problem. I ta pretjerana dobrota je samo neka vrsta kompenzacije, maske, odrzavanje nekog balansa normaliteta kod inace problematicne osobe.
Fokus je na rijeci pretjerano.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Pazite se pretjerano dobrih ljudi

Post Postao/la Iskra »

Sta vi tacno, po vasem iskustvu , smatrate oretjeranom dobrotom?


To sto neko lijepo.prica, komplimetirra, slaze se s vasim misljenjem....to nije dobrota. Dobrota pociva na temelju "acta non verba". I samo tako se pokazuje, dokazuje i manifestira u svom pravom smislu i punom sjaju.
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”