Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Moderator: Socrates
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Mehaning »

Fatih je napisao/la: 05 okt 2020, 17:51
Trafalgar Law je napisao/la: 05 okt 2020, 17:13

Imam iskrenu namjeru da citiram ovo....

Spremnost da se prihvati neznanje: moderna nauka zanovana je na latinskoj izreci ignoramus -"ne znamo". Ona tvrdi da nam nije sve poznto. Još je i kritičnija, pa prihvata da bi se i ono što mislimo da znamo moglo ispostaviti pogrešnim kada budemo stekli još više znanja. Nijedna zamisao, ideja ili teorija nisu sveti i nepodložni promjeni.
Da, ovo je prilicno poznato, iako sam sreo i ponekog ko se dobro dotakao nekenaucne grane, ali, nije znao za ovo. I ja tu ne vidim nista lose po nauku, to je tako i jednostavno, drugacije nije ni logicno.

Ali sam te htio pitati za "ogranicenja" oko brzine svjetlost, koja je direktan rezultat toga, da imamo taj paradoks, da mozemo vidjeti neka udaljena tijela, koja i ne moraju postojati u momentu kada vidimo njihovu svjetlost. A samo radi onih koji se "kunu u svoje oci". A nase oci vide nestocega vise nema.

Kako god, mislim da svi koji su citali,nisu mogli a da ne razumiju. Tebi se zahvaljujem na vremenu odvojenom da iscrpno pises o ovim stvarima. Univerzum je cudo.
Čekaj sad... :sok

Ako nešto vidimo, radi brzine svjetlosti možda ne postoji... :ovaj

Ono, što još nitko nije vidio, po tvome, postoji sigurno... :sok
0
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Socrates »

Rekao je da nas cula stalno varaju.

Zasto onda toliko vaznosti pridavati culima?
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Fatih »

Mehaning je napisao/la: 05 okt 2020, 17:56
Fatih je napisao/la: 05 okt 2020, 17:51

Da, ovo je prilicno poznato, iako sam sreo i ponekog ko se dobro dotakao nekenaucne grane, ali, nije znao za ovo. I ja tu ne vidim nista lose po nauku, to je tako i jednostavno, drugacije nije ni logicno.

Ali sam te htio pitati za "ogranicenja" oko brzine svjetlost, koja je direktan rezultat toga, da imamo taj paradoks, da mozemo vidjeti neka udaljena tijela, koja i ne moraju postojati u momentu kada vidimo njihovu svjetlost. A samo radi onih koji se "kunu u svoje oci". A nase oci vide nestocega vise nema.

Kako god, mislim da svi koji su citali,nisu mogli a da ne razumiju. Tebi se zahvaljujem na vremenu odvojenom da iscrpno pises o ovim stvarima. Univerzum je cudo.
Čekaj sad... :sok

Ako nešto vidimo, radi brzine svjetlosti možda ne postoji... :ovaj

Ono, što još nitko nije vidio, po tvome, postoji sigurno... :sok
Ovo boldovano, ako pricamo o stotinama svjetlosnih godina udaljenosti, nije tacno?

Ovo ispod toga, "sto niko nije vidio", ja u to VJERUJEM da postoji. Kao i ti, nakon sto sam procitao svega i svasta, izgradio sam svoj stav. I bas kao i u tvom slucaju, nekim novim iskustvima, otkricima, neke sam promijenio ili odbacio. A sada, da ti ustvrdim da sam vidio Boga (da mi oprosti), nisam. Niti ja, niti bilo drugi. To vjerovanje nije ograniceno sa brojem cula koje mi je dato. Valjda se zato i zove "vjera", "vjerovanje".


Bum videl, jedan dan, jel'. :oo
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Fatih »

Socrates je napisao/la: 05 okt 2020, 18:00 Rekao je da nas cula stalno varaju.

Zasto onda toliko vaznosti pridavati culima?
Evo, pokusavam da i to "pokrijem". :d
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la SmokingMan »

Fatih je napisao/la: 05 okt 2020, 17:51
Trafalgar Law je napisao/la: 05 okt 2020, 17:13

Imam iskrenu namjeru da citiram ovo....

Spremnost da se prihvati neznanje: moderna nauka zanovana je na latinskoj izreci ignoramus -"ne znamo". Ona tvrdi da nam nije sve poznto. Još je i kritičnija, pa prihvata da bi se i ono što mislimo da znamo moglo ispostaviti pogrešnim kada budemo stekli još više znanja. Nijedna zamisao, ideja ili teorija nisu sveti i nepodložni promjeni.
Da, ovo je prilicno poznato, iako sam sreo i ponekog ko se dobro dotakao nekenaucne grane, ali, nije znao za ovo. I ja tu ne vidim nista lose po nauku, to je tako i jednostavno, drugacije nije ni logicno.

Ali sam te htio pitati za "ogranicenja" oko brzine svjetlost, koja je direktan rezultat toga, da imamo taj paradoks, da mozemo vidjeti neka udaljena tijela, koja i ne moraju postojati u momentu kada vidimo njihovu svjetlost. A samo radi onih koji se "kunu u svoje oci". A nase oci vide nestocega vise nema.

Kako god, mislim da svi koji su citali,nisu mogli a da ne razumiju. Tebi se zahvaljujem na vremenu odvojenom da iscrpno pises o ovim stvarima. Univerzum je cudo.
Evo još jednog većeg paradoksa, kada ljud primjerice sjede za monitorom oni će obično vidjeti sliku koju njihov mozak obradi tek nekoliko milisekundi nakon što fotoni padnu do naših osjetljivih senzora (očiju), pretvarajući spektar boja zaslona u elektrohemijski signal koji se dalje procesuira u kompleksnom sistemu mozga. Lahko je i zaključiti kako živimo u svijetu vremenske dilitacije/ koaj je sastavni dio opšte teorije elativiteta ( koji kaže: je razlika u proteklom vremenu izmjerenom pomoću dva sata, bilo da je ona (razlika) uzrokovana zbog njhove međusobne različite brzine kretanja, ili zbog razlike u gravitacionom potencijalu između njihovih lokacija na kojim se nalaze) u kojem ne pridajem onaročitu pažnju finesama kada je u pitanju ljudsko opažanje.

Postoje određena i jako mala, gotovo zanemariva ograničenja kada govorimo o brzini svjetlosti, a ono se tiče propagacije elektromagnetnog spektra kroz različite medije/materijele (kao što su zemljina atmosfera, dijamant, voda, staklo) gdje su izmjerena jako mala odstupanja, diktirana od strane refraktivnog indeksa i koncentracije atoma unutar spomenutih medija. U globalu, to ni u kojoj mjeri ne narušava onih 99.9% posto izmjerene brzine, jer su ova ograničenja jako zanemariva da bi vrijednost brzine svjetlosti bila manja.

Recimo da mi i dalje možemo uz pomoć Plankovog satelita očitavati fotone koji dolaze iz perioda u astrrofizici poznatog kao kosmička mikrotalasna pozadina, formirana 380.000 - 400-000 nakon Velikog praska(?) - i ovo je jako diskutabilan termin. Period nastao nakon hlađenja plazme čestica, te formiranja atoma neutralnog vodika, nakon kojeg je uslijedila nasilna inflacija Univerzuma, i njegovo eksponencionalno/homogeno širenje u svim pravicma, ali i postepeno hlađenje koje nije narušilo njen spektar. Bez obzira na ekstremnu udaljenost, regije pri temperaturi od 2.7 Kelvina i CMB i dalje emituje radijaciju (niske energije) koja se može očitavati do raspona valne dužine elektroamgnetnog spektra do 1.9 metara, što znači da se radi o potpuno neštetnom zračenju ne samo za čovjeka već i ekosistem palnente.

Uopšte je teško pretpostaviti koliko je objekata koje mi sada trenutno vidimo, nestalo u kataklizmičnim događajima, i koliko njih se u međuvremenu formiralo. Svjetlost je nešto od čega ne zavisi čovjekova puka egzistencija već i njegova znatiželja koja se povećala sa revolucijom u nauci. Mi osim što smo unazad nekoliko stoljeća razvili interesovanje za traganjem o našoj postojanosti, uspjeli smo dostići i tehnološki napredak koji nam je omogućio da izgradimo teleskope i svemirske satelite koji su nam omogućili da vidio potpise elektromagnetne radijacije koje obično čovjekovo oko ne može detektovati. A to isključivo dugujemo samima sebi, jer radoznalost je nešto što bi čovječanstvo u budućnosti možda moglo dovesti do njegove singularnosti, ali to opet nije put koji garantuje da bi čovječanstvu obezbjedio njegov puni prosperitet.

Možemo mi još proširiti prostora za ova pitanja, nije nikakav problem, jel da se on dotiče prirodnih nauka ili filozofije...
1
1 slika
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Fatih »

Trafalgar Law je napisao/la: 05 okt 2020, 20:05
Fatih je napisao/la: 05 okt 2020, 17:51

Da, ovo je prilicno poznato, iako sam sreo i ponekog ko se dobro dotakao nekenaucne grane, ali, nije znao za ovo. I ja tu ne vidim nista lose po nauku, to je tako i jednostavno, drugacije nije ni logicno.

Ali sam te htio pitati za "ogranicenja" oko brzine svjetlost, koja je direktan rezultat toga, da imamo taj paradoks, da mozemo vidjeti neka udaljena tijela, koja i ne moraju postojati u momentu kada vidimo njihovu svjetlost. A samo radi onih koji se "kunu u svoje oci". A nase oci vide nestocega vise nema.

Kako god, mislim da svi koji su citali,nisu mogli a da ne razumiju. Tebi se zahvaljujem na vremenu odvojenom da iscrpno pises o ovim stvarima. Univerzum je cudo.
Evo još jednog većeg paradoksa, kada ljud primjerice sjede za monitorom oni će obično vidjeti sliku koju njihov mozak obradi tek nekoliko milisekundi nakon što fotoni padnu do naših osjetljivih senzora (očiju), pretvarajući spektar boja zaslona u elektrohemijski signal koji se dalje procesuira u kompleksnom sistemu mozga. Lahko je i zaključiti kako živimo u svijetu vremenske dilitacije/ koaj je sastavni dio opšte teorije elativiteta ( koji kaže: je razlika u proteklom vremenu izmjerenom pomoću dva sata, bilo da je ona (razlika) uzrokovana zbog njhove međusobne različite brzine kretanja, ili zbog razlike u gravitacionom potencijalu između njihovih lokacija na kojim se nalaze) u kojem ne pridajem onaročitu pažnju finesama kada je u pitanju ljudsko opažanje.

Postoje određena i jako mala, gotovo zanemariva ograničenja kada govorimo o brzini svjetlosti, a ono se tiče propagacije elektromagnetnog spektra kroz različite medije/materijele (kao što su zemljina atmosfera, dijamant, voda, staklo) gdje su izmjerena jako mala odstupanja, diktirana od strane refraktivnog indeksa i koncentracije atoma unutar spomenutih medija. U globalu, to ni u kojoj mjeri ne narušava onih 99.9% posto izmjerene brzine, jer su ova ograničenja jako zanemariva da bi vrijednost brzine svjetlosti bila manja.

Recimo da mi i dalje možemo uz pomoć Plankovog satelita očitavati fotone koji dolaze iz perioda u astrrofizici poznatog kao kosmička mikrotalasna pozadina, formirana 380.000 - 400-000 nakon Velikog praska(?) - i ovo je jako diskutabilan termin. Period nastao nakon hlađenja plazme čestica, te formiranja atoma neutralnog vodika, nakon kojeg je uslijedila nasilna inflacija Univerzuma, i njegovo eksponencionalno/homogeno širenje u svim pravicma, ali i postepeno hlađenje koje nije narušilo njen spektar. Bez obzira na ekstremnu udaljenost, regije pri temperaturi od 2.7 Kelvina i CMB i dalje emituje radijaciju (niske energije) koja se može očitavati do raspona valne dužine elektroamgnetnog spektra do 1.9 metara, što znači da se radi o potpuno neštetnom zračenju ne samo za čovjeka već i ekosistem palnente.

Uopšte je teško pretpostaviti koliko je objekata koje mi sada trenutno vidimo, nestalo u kataklizmičnim događajima, i koliko njih se u međuvremenu formiralo. Svjetlost je nešto od čega ne zavisi čovjekova puka egzistencija već i njegova znatiželja koja se povećala sa revolucijom u nauci. Mi osim što smo unazad nekoliko stoljeća razvili interesovanje za traganjem o našoj postojanosti, uspjeli smo dostići i tehnološki napredak koji nam je omogućio da izgradimo teleskope i svemirske satelite koji su nam omogućili da vidio potpise elektromagnetne radijacije koje obično čovjekovo oko ne može detektovati. A to isključivo dugujemo samima sebi, jer radoznalost je nešto što bi čovječanstvo u budućnosti možda moglo dovesti do njegove singularnosti, ali to opet nije put koji garantuje da bi čovječanstvu obezbjedio njegov puni prosperitet.

Možemo mi još proširiti prostora za ova pitanja, nije nikakav problem, jel da se on dotiče prirodnih nauka ili filozofije...
E, ovo je odgovor koji sam ocekivao. Aferim. :ok
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la SmokingMan »

Mrsko mi prevoditi....

Driver of the largest mass extinction in the history of the Earth identified



Life on Earth has a long, but also an extremely turbulent history. On more than one occasion, the majority of all species became extinct and an already highly developed biodiversity shrank to a minimum again, changing the course of evolution each time. The most extensive mass extinction took place about 252 million years ago. It marked the end of the Permian Epoch and the beginning of the Triassic Epoch. About three quarters of all land life and about 95 percent of life in the ocean disappeared within only a few thousand years.

Gigantic volcanic activities in today's Siberia and the release of large amounts of methane from the sea floor have been long debated as potential triggers of the Permian-Triassic extinction. But the exact cause and the sequence of events that led to the mass extinction remained highly controversial. Now, scientists from Germany, Italy and Canada, in the framework of the EU-funded project BASE-LiNE Earth led by Prof. Dr. Anton Eisenhauer from GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel in cooperation with the Helmholtz Centre Potsdam GFZ German Research Centre for Geosciences, have for the first time been able to conclusively reconstruct the entire cascade of events at that time using cutting-edge analytical techniques and innovative geochemical modeling. The study has been published today in the international journal Nature Geoscience.

For their study, the BASE-LiNE Earth team used a previously often neglected environmental archive: the shells of fossil brachiopods. "These are clam-like organisms that have existed on Earth for more than 500 million years. We were able to use well-preserved brachiopod fossils from the Southern Alps for our analyses. These shells were deposited at the bottom of the shallow shelf seas of the Tethys Ocean 252 million years ago and recorded the environmental conditions shortly before and at the beginning of extinction," explains Dr. Hana Jurikova. She is first author of the study, which she conducted as part of the BASE-LiNE Earth project and her doctoral thesis at GEOMAR.

By measuring different isotopes of the element boron in the fossil shells, the team was able to trace the development of the pH values in the ocean 252 million years ago. Since seawater pH is tightly coupled to the CO2 concentration in the atmosphere, the reconstruction of the latter was also possible. For the analyses, the team used high-precision isotope analyses at GEOMAR as well as high-resolution microanalyses on the state-of-the-art large-geometry secondary ion mass spectrometer (SIMS) at GFZ.

"With this technique, we can not only reconstruct the evolution of the atmospheric CO2 concentrations, but also clearly trace it back to volcanic activity. The dissolution of methane hydrates, which had been suggested as a potential further cause, is highly unlikely based on our data," explains Dr. Marcus Gutjahr from GEOMAR, co-author of the study.

Over thousands of years, increasing amounts of nutrients reached the oceans via rivers and coasts, which then became over-fertilized. The result was a large-scale oxygen depletion and the alteration of entire elemental cycles. "This domino-like collapse of the inter-connected life-sustaining cycles and processes ultimately led to the observed catastrophic extent of mass extinction at the Permian-Triassic boundary," summarizes Dr. Jurikova.

The study was conducted within the framework of the EU-funded ITN project BASE-LiNE Earth, in which the use of brachiopods as an environmental archive was systematically studied for the first time, and relevant analytical methods were improved and newly developed. "Without these new techniques it would be difficult to reconstruct environmental processes more than 250 million years ago in the same level of detail as we have done now," emphasizes Prof. Dr. Anton Eisenhauer from GEOMAR, the former BASE-LiNE Earth project coordinator and co-author of the new study, "in addition, the new methods can be applied for other scientific applications."



https://phys.org/news/2020-10-driver-la ... story.html
0
slika
Avatar
SmokingMan
Sleepless FM
Sleepless FM
Reactions: 7686
Postovi: 5634
Pridružen/a: 27 jul 2020, 17:06
Lokacija: Always cheerful, even when i asleep.

Zanimljivosti iz nauke

Post Postao/la SmokingMan »

Vizualizacija relativne veličine čestica

slika

Čini se kako od pojave globalne pandemije COVID-19 pa do velikih šumskih požara koji se protežu duž zapadne američke obale naša pluća ne mog doći do daha. Ali, koliko su zapavo male čestice sa kojima se trenutno borimo, i u kojoj je mjeri njihova veličina uporediva sa veličinom molekula?

Iako je Korona virus, koji je uzorkovao globalnu pandemiju, relativno male veličine, on i dalje nije najmanja čestica virusa koju poznajemo. Zika virus i T4 Bacteriophage – koja je odgovorna za E. Coli - su relatvino male čestice, iako one zajedno do danas nisu prouzrokovale ni približan broj žrtava kao što je to bio slučaj sa COVID-19.

Iako su čestice Korona virusa manje od crvenih i bijelih krvnih zrnaca, mi ih i dalje ne možemo promatrati golim okom. Poređenja radi, dodali smo nit ljudske kose kao polaznu tačku prilikom njihovog međusobnog poređenja.

Na drugom kraju spektra, polen ,sol, pijesak su po strukturi značajno veći u odnosu na viruse ili bakterije. Zbog njihove relativno velike strukture, naša tijela su obično u mogućnosti da ih zaustave. Zapravo, čestice moraju biti manje od 10 mikrona kako bi uopšte mogle neometano proći kroz naš respiratorni trakt.

Zbog ove činjenice, polen ili pijesak obično ostaju zaglavljeni unutar nosa ili grla prije nego što dospiju u naša pluća. Sa druge strane, manje čestice obično lakše prođu kroz naše disajne organe.

Zadimljeno nebo: zagađenje zraka i šumski požari

Iako je virus koji uzrokuje COVD-19 zasigurno najaktuelnija čestica, ona nije jedino parčence koje sa sobom nosi zdravstveni rizik. Zagađenje zraka je jedan od vodećih uzroka smrtnosti u svijetu, čak je i zapravo smrtonosniji od pušenja, malarije i AIDS.a

Jedan od glavnih izvora zagađenja su čestcice, koje mogu sadržavati prašnu, prljavštinu, garež, čestice dima. Sa približnom veličinom od 2.5 mikroni, ove čestice mogu često mogu ući u ljudska pluća.

Čestice šumskog požara sa svojom veličinom, između 0.4 – 0.7 mikrona, predstavljaju još veću opasnost za zdravlje. Istraživači su uspjeli povezati izloženost šumskom požaru ne samo sa problemima respiratornog trakta, već i sa kardiovaskularnim kao i neurološkim problemima.

Izvor:

https://www.visualcapitalist.com/
1
1 slika
slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Fatih »

I onda vidis, za masku mogu i strample, samo "nek' ima".
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2895
Postovi: 2472
Pridružen/a: 26 aug 2020, 10:10

Re: Ekplozija zvijezde u blizini Zemlje

Post Postao/la Ramzess »

Fatih je napisao/la: 05 okt 2020, 15:58
Trafalgar Law je napisao/la: 04 okt 2020, 19:44

Jedino ako postoji paralelni Uvniverzum gdje se stvari odvijaju na drugačiji način, ako smo ovde odabrali pravog partnera, a u paralelnom univarzumu nismu ušli u brak sa tom osobom, to znači kako je porasla mogućnost različitih ishoda. Ako tu dodamo i Hajzenbergov princip neodređenosti iz perspektive ljudskog bića (a da tu ne uzmemo ono volju kao nešto o čemu samo Stvoritelj ima znanja), to znači da u paralelnom Univerzumu postoji jednak broj ishoda kao u našem svijetu, samo što nisu uzročno povezani. Iako se u ovome momentu u paralelnom Univerzumu moga oodigrati masivni međunarodni atomski rat, u komen niko nije preživio, a da mi o tome nemamo nikakve predstave.
Daj ba, prijatelju, pisi narodskim jezikom, da te razumijem. :D
Ama to ti je lako za shvatiti ... imas ovu dimenziju koja ima svoju oscilaciju i bezbroj drugih dimenzija koje razlicito osciliraju. I sad ti vidis ovu dimenziju jer osciliras istom brzinom. Ako ubrzas svoju oscilaciju prelazis u dimenziju koja isto tako oscilira. To ti je teorija strija ... pardon - struna. Ono kad se strunis je posljedica promjene oscilacije, kad si napet u stomaku pa stomak drugacije oscilira pa se strunis, znaci dijelom je presao u drugu dimenziju i hecim treba da ga vrati u ovu dimenziju. Ali mi ne znamo sta se desava u tim drugim dimenzijama koje su samo vrlo malo smaknute od nase u drugoj oscilaciji. Ja mislim da se ne desava nista sto se ne desava u ovoj dimenziji i da su svi dogadjaji potpuno isti samo sto postojanje postoji u jednoj paralelnoj oscilaciji ali po obicaju niko od teoretskih fizicara nece da me pita. :malagani
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Posljednja naučna otkrića”