Percepcija umjetnosti

Moderator: Heidi, Socrates
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 10151

Percepcija umjetnosti

Post Postao/la lejlamo »

tema je o svim umjetnostima, ali ne mogu otvoriti u ovom pf, samo po već određenim kategorijama, pa sam smjestila u slikarstvo :zbunj sredite to ako može, ako ne, dobro je i ovako.

znamo, ljudi se razlikuju po ukusu, o kojem se ne raspravlja, zbog čega i jeste percepcija umjetnosti subjektivna...
a ako je subjektivno, postoji li onda univerzalno lijepo umjetničko djelo?

zanima me, kako opažamo ljepotu umjetničkog djela?
zavisi li od trenutnog našeg stanja, od estetskog obrazovanja, od naših sklonosti?
gdje se nalazi vrijednost djela, u formi ili suštini?

kako vi percipirate i određujete ljepotu umjetničkog djela, šta utiče na to, jeste li razmišljali o tome?
3
3 slika
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8106

Re: Percepcija umjetnosti

Post Postao/la R4IN »

Nesto jednostavno kad je i prakticno,inovativno,posebno.
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Socrates
Administrator
Reactions: 9565

Post Postao/la Socrates »

Da ja pojednostavim samo za sebe, osnovno pitanje je da li postoji objektivno dobra i/ili objektivno losa umjetnost.

Mogu govoriti samo za sebe, Ali onda to ne moze biti objektivno. :ooo

Da li se ljepota umjetnickog djela nalazi u formi ili sustini? :hm

Da li je vaznije kako si nesto uradio nego sta si zelio da kazes. Ako kazem da je vaznije kako si uradio, to bi stavilo formu ispred sustine. Ako stavim formu ispred sustine, da li onda mogu uopste komentarisati umjetnost? Ili upravo zato i mogu?

Navescu dva primjera. Period izmedju dva svjetska rata u Evropi I sire, okarakterisala su, izmedju ostalih, dva originalna umjetnicka pravca.

Dadaizam i Futurizam.

Dadaizam je bio depresivna reakcija na besmislenost Prvog Svjetskog Rata, a Futurizam je otvoreno zagovarao rjesavanje svjetskih problema ratom, pa su mnogi futuristi otvoreno podrzavali i fasizam.

To im je bila sustina. Razlicite forme ovih pravaca mozete pronaci na internetu. Pa sami donesite sud.

A poslije cu zasto sam ovo napomenuo.
1
1 slika
Nothing's gonna change my world...
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8106

Post Postao/la R4IN »

Arijevci, superiornost.. :oo
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Heidi
Moderator
Moderator
Reactions: 14674

Post Postao/la Heidi »

Osjetila posreduju izmedju vanjskog i unutarnjeg svijeta. Tako se odvija komunikscija izmedju mene I slike, na primjer. Bespredmetna djela me vise animiraju jer mogu vizualizirati temu po samim bojama. Apstraktnost nije toliko nametljiva I daje prostor da se igras sa mastom.

A posto sve zavisi I od rasplozenja, simbolizam I surealizam znju inspirisati.

Sto se tice teoretskog slikarstva, volim da citam analizie djela, posebno starija poput "tajne vecere".
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Ramzess
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2080

Post Postao/la Ramzess »

lejlamo je napisao/la: 24 sep 2020, 17:57 kako vi percipirate i određujete ljepotu umjetničkog djela, šta utiče na to, jeste li razmišljali o tome?
Navest cu jedan primjer, komentar mog kolege koji lako mogu prisvojiti jer razmisljam na sasvim isti nacin ...
Dakle kolega je bio u posjeti galeriji gdje je izmedju ostalih postavki bila i postavka pilom izrezanih komada drceta tzv. cjepanica koje je autor postavio duz sale, i kolega je tu stao i zagledao se. Umjetnik mu je prisao i ljubopitljivo ga zapitao sta misli o toj postavci, a kolega mu je odgovorio: '

Razmisljam o jednom Mikelandjelovom djelu, slika u kojoj je prikazao lice kroz cipkanu maramu sa toliko detalja ... tu sliku je radio mozda godinama, i uporedjujem taj trud sa ovom gomilom cjepanica kojom mi autor pokusava predstaviti ideju kao istu takvu umjetnost ... :ovaj

To mi je jedno mjerilo - trud umjetnika da nesto stvori, kao i njegova vjestina.
Drugo mjerilo mi je osjecanje koje u meni probudjuje njegovo djelo.
2
2 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 4877

Post Postao/la Mehaning »

Umjetnici... :face
0
East_side
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3328

Post Postao/la East_side »

Buki je napisao/la: 22 okt 2020, 10:49
lejlamo je napisao/la: 24 sep 2020, 17:57 kako vi percipirate i određujete ljepotu umjetničkog djela, šta utiče na to, jeste li razmišljali o tome?
Navest cu jedan primjer, komentar mog kolege koji lako mogu prisvojiti jer razmisljam na sasvim isti nacin ...
Dakle kolega je bio u posjeti galeriji gdje je izmedju ostalih postavki bila i postavka pilom izrezanih komada drceta tzv. cjepanica koje je autor postavio duz sale, i kolega je tu stao i zagledao se. Umjetnik mu je prisao i ljubopitljivo ga zapitao sta misli o toj postavci, a kolega mu je odgovorio: '

Razmisljam o jednom Mikelandjelovom djelu, slika u kojoj je prikazao lice kroz cipkanu maramu sa toliko detalja ... tu sliku je radio mozda godinama, i uporedjujem taj trud sa ovom gomilom cjepanica kojom mi autor pokusava predstaviti ideju kao istu takvu umjetnost ... :ovaj

To mi je jedno mjerilo - trud umjetnika da nesto stvori, kao i njegova vjestina.
Drugo mjerilo mi je osjecanje koje u meni probudjuje njegovo djelo.
Iako je kod posmatranih umjetničkih djela jako važan subjektivni doživljaj pojedinca (spomenuli ste manje više svi to), ne treba zanemariti ni ovaj 'nepisani' standard kojeg si naveo - uloženi trud i nivo/količina problematike s kojom se umjetnik suočava tokom rada.

Upravo zbog toga ja mnogo više cijenim vajarstvo/kiparstvo od npr. slikarstva. Kod prvog izražaja se kreira trodimenzionalni prikaz objekta a kod drugog dvodimenzionalni. Samim tim je i koncept znatno kompleksniji i potencijalne greške su mnogo izvjesnije ali i 'skuplje'.

Posebno ako se osvrnemo na klesanje u kamenu ili nekom drugom čvrstom materijalu. Tu umjetnik naprosto nema pravo na greške. Eventualno na neke sitne... Kod vajanja s glinom npr. je znatno olakšano. Možemo dodavati i oduzimati masu do mile volje, prepravljati i td. Ipak, ni tada nije nimalo lako doći do 'finalnog proizvoda', upotpuniti sve proporcije visine, širine i dubine.

Daleko od toga da ne poštujem slikarstvo. Naprotiv! Niti to znači da je slikarstvo pa automatizmu jednostavno. I tu su greške jako skupe, posebno kod igre s bojama, potencijalnim preljevanjem i sl. Ali kada oduzmemo dimenziju prostorne dubine prikazanog objekta, ipak je jednostavnije od kiparstva, posebno ovog 'suhog' kojeg sam naveo.
1
1 slika
Nikada ne gasi svoje svjetlo samo zbog toga što nekima ide u oči.
lejlamo
Komorebi
Komorebi

Post Postao/la lejlamo »

ova pitanja su dijelom pitanja estetike.

ako bismo pojednostavili i rekli da se estetika bavi pronalaskom lijepog u umjetnosti, onda se postavlja pitanje šta je lijepo?
mogli bismo reći i da lijepo nije u samim stvarima, nego u onome što na stvarima vidimo...ali nauka se ne može oslanjati na naše doživljaje.

filozof alexander gottlieb baumgarten smatra da estetika znači "kritika ukusa." baumgarten estetiku utemeljuje na osjećaju (ćućenju) lijepoga koje je odraz čovjekova subjektivna duha da u onome osjetilno zamijećenome prepozna »lijepo«.
1
1 slika
lejlamo
Komorebi
Komorebi

Post Postao/la lejlamo »

priča o ovoj slici bi mogla na ovu temu

slika
Ovo je slika „Ljubav i bol“, Edvarda Munka. Ovo delo nacisti su pogrdno nazvali „ izopačenim"“. Pre dolaska nacista Edvard Munk je bio vrlo popularan u Nemačkoj i nije želeo da ima bilo kakve veze s njima. Kada je bila njihova invazija na Norvešku, njegove slike su uklonjene iz muzeja. Mnogi su mislili da je na slici Vampir i tako su nazvali ovu sliku, međutim slikar je rekao da je u pitanju samo devojka.

inače, munk je prerano ostao bez majke, a zatim i bez starije sestre. patio je mnogo zbog tih gubitaka, bolovao od anksioznosti i depresije.

ja na ovoj slici vidim baš duboku patnju jednog muškarca koji traži utjehu i skrovište u ženinom zagrljaju. grli ga i skriva čitavim tijelom pa i kosom.
2
2 slika
Heidi
Moderator
Moderator
Reactions: 14674

Post Postao/la Heidi »

Podudarnost i umjetnost

slika

Vibracija je gibanje zarobljeno u formi - Juan Llongueras

U prirodi postoji načelo koje se povezuje sa starim aksiomom hermetizma Kako gore, tako dolje. To je načelo podudarnosti. Isti zakoni koji se izražavaju u velikom, pojavljuju se i u malom, oni prelaze sve razine manifestacije te nam, ako uspije­mo otkriti nit vodilju, omogućuju istraživanje onoga što nadilazi sposobnosti našeg ograničenog uma.

Načelo podudarnosti također se odražava u različitim područjima ljudske aktivnosti, a jedno od njih je i umjetnost. Ako se radi o istinskoj umjetnosti, ona će biti bliža estetici kakvu nam predočava Priroda. Ako pronađemo objašnjenje estetike prirode (njenog nutarnjeg uzroka), razumjet ćemo zašto umjetnička djela ponekad diraju našu svijest bez ikakve potrebe za njihovim proučavanjem ili obrazlaganjem, budeći nešto što je do tada u nama spavalo.

U univerzumu sve vibrira, ništa ne miruje, sve slijedi životni impuls u smjeru koji određuje njihova sudbina, njihov razlog postojanja. U tom procesu, ideja se ostvaruje u materiji, a prividna raznovrsnost formi često nas obmane i navede da zaboravimo njihovo jedinstveno porijeklo.

Umjetnost nas kroz svjetlo, boje, zvukove i oblike vodi ponajboljim odgovorima.

U današnje je vrijeme pojam umjetnosti konfuzan poput mnogih drugih pojmova. Umjetnost ne bi trebala biti sredstvo za izražavanje iskrivljenih impulsa niti za izražavanje prve emocije koja se pojavi, nego estetski izričaj koji arhetipsku ljepotu iz svijeta ideja prenosi onome koji promatra umjetničko djelo te ga doživljava spontano i izravno. Osoba sposobna ostvariti čudo povezivanja dvaju svjetova, idealnog i materijalnog, jest umjetnik.

Umjetnik je most između vidljivog i nevidljivog svijeta, on tumači ono što se obično ne opaža i to odražava preobraženo u obliku slike, skulpture, glazbe ili građevine.

Svaki umjetnički izričaj, koji god bio, zahtijeva od umjetnika unutarnju izgradnju, red i ravnotežu te discipliniranu maštu lišenu nereda fantazije.

Umjetnost pročišćuje čovjeka jer razvija maštu koju održava aktivnom u traženju nečeg uzvišenijeg.

Vrijeme i prostor, pokret i spokoj, to su elementi prisutni u većoj ili manjoj mjeri u svakoj umjetnosti.

Bez obzira na ono što svako umjetničko djelo čini različitim u izrazu, postoji i nešto vrlo posebno što im je svima zajedničko.

Sa španjolskog prevela: Nives Lozar
Autor: Esmeralda Merino
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Mehaning
Proleter
Reactions: 4877

Post Postao/la Mehaning »

1
1 slika
Odgovori

Natrag na “O umjetnosti...”