Bartollinijeva zlijezda

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Bartollinijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

Bartholinova žlijezda je parna žlijezda koja se nalazi na ulasku u rodnicu na donjoj trećini velikih usana stidnice. U normalnim uvjetima je veličine graška i neopipljiva je na dodir.
bartholinijeva_cista.jpg
Izvodni kanal žlijezde dugačak je oko 1.5 do 2 cm. Kroz njega se izlučuje alkaličan sekret koji vlaži predvorje rodnice, prvenstveno pri spolnom uzbuđenju. 
Opstrukcija izvodnog kanala Bartolinijeve žlijezde dovodi do povećanja žlijezde zbog zadržavanja izlučene sluzi, pa nastaje cista. Uzrok opstrukcije obično nije poznat. Rijetko, ciste nastaju zbog spolno prenosivih bolesti (npr. gonoreja). Cista se može inficirati pa se razvija apsces.

Ciste Bartolinijeve žlijezde su ispunjene sa sluzi i pojavljuju se s obje strane ulaza u rodnicu. To su najčešće velike ciste stidnice. Simptomi velikih cista uključuju nadražaj stidnice, dispareuniju, bol prilikom hodanja i asimetriju stidnice. Bartolinijeve ciste mogu tvoriti apscese koji su bolni i obično crveni. Dijagnoza se postavlja tjelesnim pregledom. Velike ciste i apscese je potrebno drenirati s ekscizijom ili bez nje; kod apscesa su ponekad potrebni antibiotici.
3
2 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la vjesticanametli »

Iskra meni rahm. moj drug Nakas rece moze se izvaditi
u DE ni da cuju za vadenje 🙈 nekad samo budu naznake da pocinje da raste pa se povuce
do sada jedna lokalna op u vojnoj nakas i kedna operacija u DE
boli uzas je
ovo mi je doktorica iz bg preporucila i extra je uvijek nosim sa sobom
1x 2015 a 2x 2017
bicikl prodala i ne mogu ga voziti 🤷‍♀️🙈
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

vjesticanametli je napisao/la: 22 jan 2021, 13:08 Iskra meni rahm. moj drug Nakas rece moze se izvaditi
u DE ni da cuju za vadenje 🙈 nekad samo budu naznake da pocinje da raste pa se povuce
do sada jedna lokalna op u vojnoj nakas i kedna operacija u DE
boli uzas je
ovo mi je doktorica iz bg preporucila i extra je uvijek nosim sa sobom
1x 2015 a 2x 2017
bicikl prodala i ne mogu ga voziti 🤷‍♀️🙈
Ja bas s ovim dr genekologom pricam.on preporucuje Betrion mast.
betrionmast-plivamedNet.jpg

A nedavno smo imali pacijenticu kojoj se je inflamirala cak 6x.
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la vjesticanametli »

svasta
pa kazem ti uvijek je mala gutica tu
bilo je na obje strane i ponekad samo da do znanja da je tu
ma fuj
uzecu to kad budem u sa... trebal recept za to
hvala👍
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

vjesticanametli je napisao/la: 22 jan 2021, 13:40 svasta
pa kazem ti uvijek je mala gutica tu
bilo je na obje strane i ponekad samo da do znanja da je tu
ma fuj
uzecu to kad budem u sa... trebal recept za to
hvala👍
Ne treba, ide u slonodnoj prodaji.

Mnoge zene ni ne znaju da imaju ovu zlijezdu, dok se ne upali ili se ne stvori cista.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

Većina cista ne izaziva simptome ali veće ciste mogu biti iritirajuće, smetajući prilikom spolnog odnosa i hodanja. Većina cista nije bolna, jednostrane su i pipaju se blizu ulaza u rodnicu. Ciste rastežu zahvaćeni labium maius, uzrokujući asimetriju stidnice. Apscesi uzrokuju jaku bol u stidnici te, ponekad, vrućicu; oni su bolni i tipično zacrvenjeni.

Dijagnoza se obično postavlja tjelesnim pregledom. Rak stidnice koji se može razviti i iz Bartolinijeve žlijezde može nalikovati cistama. Stoga se ciste u žena starijih od 40 godina bioptiraju.
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la vjesticanametli »

meni rece tada nakas vjestice za 15 idemo na dorucak vjeruj mi a ja sam plakala i dosla s koferom da sve iz mene izvadi 😂
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

vjesticanametli je napisao/la: 22 jan 2021, 14:06 meni rece tada nakas vjestice za 15 idemo na dorucak vjeruj mi a ja sam plakala i dosla s koferom da sve iz mene izvadi 😂


Znaju biti jako bolne, i smetaju normalnim aktivnostima, ali na srecu lijece se uspjesmo. U Hr ih isto.odstranjuju ukoliko iscrpe sve metode lijecenja prethodno.
0
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la vjesticanametli »

da temp i bol je bila uzasna a on zeza pa to je naj bolest hahaha ima je jedna od 10000 hahah ma znas njega kakav je bio
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

vjesticanametli je napisao/la: 22 jan 2021, 14:31 da temp i bol je bila uzasna a on zeza pa to je naj bolest hahaha ima je jedna od 10000 hahah ma znas njega kakav je bio
Ne znam, ne sjecam.ga se mada sam rodbinski povezana s njima.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Bertolijijeva zlijezda

Post Postao/la Iskra »

Asimptomatske ciste u žena mlađih od 40 godina nije potrebno liječiti. Ciste koje izazivaju simptome moguće je riješiti kirurški. Budući da se ciste često vraćaju nakon jednostavne drenaže, kirurški je zahvat usmjeren ka stvaranju trajnog otvora iz kanala prema van. U cistu se može uvesti mali kateter s balonastim vrhom, napuhnuti i ostaviti u cisti tijekom 4 do 6 tj.; ovaj postupak potiče fibrozu i stvara trajni otvor. Drugi postupak je marsupijalizacija (zašivanje izvrnutih rubova ciste prema van). Recidivirajuće ciste može biti potrebno odstraniti. U žena >40 god., kod svih je cista potrebna eksploracija i biopsija. Apscesi se liječe peroralno, antibioticima širokog spektra (npr. cefaleksinom u dozi od 500 mg svakih 6 h tijekom 7 do 10 dana) i uvođenjem katetera s balonastim vrhom.
0
Odgovori

Natrag na “Reproduktivno zdravlje, i ginekologija”