MENSTRUACIJA

Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 13:36 i ja tampone ako ću plivati ili ako radim trening, a smetaju mi ulošci..
Gdje kupuješ pamučne?

Joj i mene iritiraju ulošci, a štapiće ob ne volim. :tersy
1
1 slika
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la lejlamo »

Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 13:43
lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 13:36 i ja tampone ako ću plivati ili ako radim trening, a smetaju mi ulošci..
Gdje kupuješ pamučne?

Joj i mene iritiraju ulošci, a štapiće ob ne volim. :tersy
u DM ili CM prodavnicama, a viđala sam i u ostalim prodavnicama...
kupim ili ove zelene ekstra senzitiv ili ove roze..
slika

ne volim ni ja štapiće :ok , ali eto, za nevolju i rijetko ipak koristim...
0
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 13:24 koje uloške vi koristite?

meni iritira kožu obični uložak, pa kupim najtanji obični da zaštitim veš i preko stavim ovaj pamučni da bude u direktnom kontaktu..

slika

u određenim situacijama koristim i ob tampone.
Ulošci na eng. napkins :D
1
1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Crvena Nit »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 13:47
Crvena Nit je napisao/la: 09 maj 2021, 13:43

Gdje kupuješ pamučne?

Joj i mene iritiraju ulošci, a štapiće ob ne volim. :tersy
u DM ili CM prodavnicama, a viđala sam i u ostalim prodavnicama...
kupim ili ove zelene ekstra senzitiv ili ove roze..
slika

ne volim ni ja štapiće :ok , ali eto, za nevolju i rijetko ipak koristim...
Sutra idem u dm, lejlamo, hvala hvala :opa
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 09 maj 2021, 13:24 koje uloške vi koristite?

meni iritira kožu obični uložak, pa kupim najtanji obični da zaštitim veš i preko stavim ovaj pamučni da bude u direktnom kontaktu..

slika

u određenim situacijama koristim i ob tampone.


Ja Naturelu, najbolji su mi.

naturella-cotton-protection-higijenski-ulosci-normal.png
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3040
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Čuvarkuća »

Kakva mi je to muka bila u mladosti, te dane sam bolovala. Nakon poroda se riješila bolova. Još da mi se riješiti menstruacije skroz :heidi2
3
1 slika 1 slika 1 slika
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Crvena Nit »

Čuvarkuća je napisao/la: 10 maj 2021, 18:23 Kakva mi je to muka bila u mladosti, te dane sam bolovala. Nakon poroda se riješila bolova. Još da mi se riješiti menstruacije skroz :heidi2
Ja navijam, da ju je imam što duže radi hormona.
1
1 slika
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Bella_ »

Eto bila sam kod svog ginekologa, kaže da imam adenomiozu ili kako se već piše kod nas :tugi
Hvala Bogu pa nije ništa strašno ali i ovo me plaši.
Prestao me je boliti stomak do jučer, ali sigurno sto sam bila na pregledu pa opet počeo.
Bolje je ali jako dosadno, nisam nizašta.
0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Iskra »

Bella_ je napisao/la: 12 maj 2021, 14:47 Eto bila sam kod svog ginekologa, kaže da imam adenomiozu ili kako se već piše kod nas :tugi
Hvala Bogu pa nije ništa strašno ali i ovo me plaši.
Prestao me je boliti stomak do jučer, ali sigurno sto sam bila na pregledu pa opet počeo.
Bolje je ali jako dosadno, nisam nizašta.
Je li ti objasnio lijecnik sve? Ako trebaš objasnjenje dodatno samo kazi i ne brini, adenomioza se lijepo tretira medikamentima.
0
Avatar
Bella_
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6673
Postovi: 3487
Pridružen/a: 21 aug 2020, 08:19

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Bella_ »

Iskra je napisao/la: 12 maj 2021, 16:20
Bella_ je napisao/la: 12 maj 2021, 14:47 Eto bila sam kod svog ginekologa, kaže da imam adenomiozu ili kako se već piše kod nas :tugi
Hvala Bogu pa nije ništa strašno ali i ovo me plaši.
Prestao me je boliti stomak do jučer, ali sigurno sto sam bila na pregledu pa opet počeo.
Bolje je ali jako dosadno, nisam nizašta.
Je li ti objasnio lijecnik sve? Ako trebaš objasnjenje dodatno samo kazi i ne brini, adenomioza se lijepo tretira medikamentima.
Rekao je hormonalne tablete ili spirala, to je sve.
Ima žena koje to imaju a žive normalno a ima žena kojima to predstavlja poteškoću u životu pa se odluče za pilule hormonalne ili spiralu.
Sad za sad, ništa neću, vidjet ću kako će biti, u koju ja kategoriju spadam.
0
"Kimsenin fark edemeyeceği detayları görmeyi çok severim."
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Iskra »

Bella_ je napisao/la: 12 maj 2021, 16:29
Iskra je napisao/la: 12 maj 2021, 16:20

Je li ti objasnio lijecnik sve? Ako trebaš objasnjenje dodatno samo kazi i ne brini, adenomioza se lijepo tretira medikamentima.
Rekao je hormonalne tablete ili spirala, to je sve.
Ima žena koje to imaju a žive normalno a ima žena kojima to predstavlja poteškoću u životu pa se odluče za pilule hormonalne ili spiralu.
Sad za sad, ništa neću, vidjet ću kako će biti, u koju ja kategoriju spadam.
U redu Belisima, ako ti nesto bude trebalo samo kucni na pp :srce
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Malena »

Violeta normal super+ meni najbolje odgovaraju. Sad imaju ove malo poboljšane "super fit" za sportaše, pa nekad i njih koristim kad znam da ću biti aktivnija.
Moja "singerica" vazda bila redovna. Eh unazad par mjeseci, pretpostavljam da je korona malo poremetila, počelo je šarati. Nekad kasni po nekoliko dana, nekad dođe ranije 7 dana. Ali ipak, bojim se da je počelo s pripremama za novo poglavlje zdravlja - perimenopauza :tugi
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la lejlamo »

vjerovatno perimenopauza...

a te violetine super fit i ja ponekad koristim tokom treninga :ok
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Iskra »

Nova studija ukazuje da bi menstruacija (mjesečnica) u žena mogla biti snažan pokazatelj općeg zdravlja, naime, pokazalo se da se žene s neredovitim i dugim menstrualnim ciklusima suočavaju s većim rizikom od rane smrti.

U studiji koja je trajala 24 godine i obuhvatila više od 79 000 žena u premenopauzi koje nisu imale srčanu bolest, rak ili dijabetes, pokazalo se da žene koje su uvijek imale neredovite menstrualne cikluse imaju veću vjerojatnost da će umrijeti prije 70. godine života u odnosu na žene koje su imale redovite cikluse.

Žene koje su imale uobičajeno trajanje ciklusa 40 ili više dana u dobi od 18 do 22 i 29 do 46 godina, imaju veću vjerojatnost od rane smrti u odnosu na žene koje su imale uobičajeno trajanje menstrualnih ciklusa od 26 do 31 dan u istim dobnim rasponima.

Neredoviti i dugi menstrualni ciklusi česti su u žena reproduktivne dobi i povezani su s većim rizikom od kroničnih bolesti, uključujući rak jajnika, srčanu bolest, dijabetes tipa 2 i mentalne zdravstvene probleme.

Inače, od ranije je poznato da žene sa sindromom policističnih jajnika, vodećim uzrokok neredovitih menstruacija, imaju povećani rizik od dijabetesa, visokog krvnog tlaka (hipertenzije) i raka maternice. 

Prema mišljenju stručnjaka, redovitost menstruacija i reproduktivno zdravlje pružaju prozor u dugoročno zdravlje žena.

Izvor:
BMJ
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: MENSTRUACIJA

Post Postao/la Iskra »

Što piti i jesti za vrijeme menstruacije?

Uz razne tablete ili dodatke prehrani kojima neke žene moraju podlijeći za vrijeme menstruacije, postoje brojni prirodni načini za smanjivanje menstrualne boli. Najčešći neugodni i bolni simptomi za vrijeme menstruacije su:

– nadutost

– glavobolje

– bolovi u donjem dijelu abdomena

– nagle promjene raspoloženja

– slabost i malaksalost

– proljev i češća potreba za pražnjenjem

Ako za vrijeme menstruacije ili menstrualnog ciklusa doživljavate ove simptome, bilo bi dobro da znate što piti i jesti za vrijeme menstruacije kako biste ih smanjili.

1. Voda i druge tekućine

Jedna od namirnica koja je zaista neizostavna je voda. Smatra se kako bi žene trebale dnevno unijeti barem dvije litre vode. Najbolji znak pijete li dovoljno vode je boja urina. Ako je tamno žute boje i rijetko obavljate malu nuždu, vjerojatno biste trebali piti više tekućine. Voda je nužna za dobro funkcioniranje srca, probave, ali i smanjivanje stresa. Dehidracija može izazvati dodatnu nervozu, glavobolje, ali i nadutost.

Uz vodu bi bilo dobro konzumirati dosta voća i povrća poput lubenica ili krastavaca, ali i juha te biljnih svijetlih čajeva.

2. Povrće bogato željezom

Za vrijeme menstruacije, zbog gubitka krvi, nije neobično da dolazi i do smanjene razine željeza i magnezija. To se može očitovati glavoboljama, vrtoglavicama i malaksalošću. Ovo je posebno izraženo kod žena koje imaju obilne menstruacije. Iz tog razloga se preporučuje konzumiranje lisnatog zelenog povrća koje je sadrži mnogo željeza. Idućeg puta kada razmišljate što piti i jesti za vrijeme menstruacije, u jelovnik uvrstite špinat, kelj, mahunarke poput graha, leće i slanutka, ciklu i koprivu.

3. Đumbir

Čaj od đumbira može biti dobar dodatak prehrani za vrijeme menstruacije. Jedan od razloga za to je njegov protuupalni efekt koji može smanjiti bolove u mišićima, ali i u donjem dijelu abdomena.

Također, s obzirom na to da neke žene zbog jakih glavobolja te općenito za vrijeme menstruacije mogu doživjeti pojačan nagon na povraćanje, đumbir može smanjiti tu neugodnu pojavu. Dobar je i za generalno jačanje imuniteta što uvijek dobro dođe u periodu menstruacije koja stvara dodatan pritisak na imunitet.

4. Losos

Na popisu što jesti za vrijeme menstruacije neka se nađe losos. Riječ je o namirnici bogatoj antioksidansima i omega-3 masnim kiselinama koje imaju protuupalna svojstva. Upravo oni mogu pomoći u smanjivanju menstrualnih grčeva i bolova u donjem dijelu trbuha.

5. Tamna čokolada

Još jedna namirnica koja je bogata antioksidansima, a koja će za vrijeme menstruacije posebno dobro sjesti je tamna čokolada. Iako se za vrijeme ciklusa ne preporučuje konzumiranje prevelike količine šećera, ova zdrava grickalica zapravo može pomoći kod bolova.

6. Citrusi

Za smanjivanje nadutosti i mučnine kao dobra hrana koju treba jesti za vrijeme menstruacije mogu biti citrusi. Naranče, limuni i mandarine, ali i egzotično voće bogati su vitaminom C i vlaknima. Ovo može smanjiti nagle promjene raspoloženja, a uz to pomažu u smanjivanju dehidracije organizma pa tako i smanjiti glavobolju i ostale nuspojave.

7. CBD ulje

Kao dobar dodatak prehrani može biti i CBD ulje koje se pokazalo kao odličan saveznik u smanjivanju menstrualnih bolova, ali i u zaustavljanju drugih simptoma poput glavobolje, bolova u mišićima. CBD ulje može pomoći i u smanjivanju anksioznosti, poboljšati san te smanjiti nagle promjene raspoloženja.

Što ne treba jesti i piti za vrijeme menstruacije?

Dok postoje namirnice koje treba piti i jesti za vrijeme menstruacije, tako postoje i one koje bi bilo dobro izbjegavati. Riječ je o hrani i piću koje može potaknuti dehidraciju i tako izazvati pojačane glavobolje ili grčeve u trbuhu.

Ovo su namirnice koje bi bilo dobro izbjegavati za vrijeme menstruacije:

– rafinirani šećer – bilo bi dobro zamijeniti ga s prirodnim medom

– gazirana pića – puna su šećera, ali i zapravo potiču dehidraciju

– kofein i tamni čajevi – mogu pojačati grčenje mišića i dehidrirati organizam, pojačati glavobolje i nadutost

– nisko vitaminska hrana poput grickalica

– alkohol – pojačava neugodne simptome te može izazvati mučnine i proljev

– jako začinjena hrana – izaziva reakciju u želucu i može izazvati mučnine

– druga hrana koju teže podnosite poput sireva, prerađenih namirnica i slično
0
Odgovori

Natrag na “Reproduktivno zdravlje, i ginekologija”