Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Vrsite li samopregled dojke?

Možeš izabrati: 1 opciju.

 
 
Rezultati

Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

I molim vas ...

Nemojte se plašiti ići na pregled niti rezultata pregleda. Bolest je tu da se liječi a svaka bolest ako se na vrijeme otkrije je u velikom procentu sasvim izlijeciva. Plašite se ako znate da nešto nije u redu a ne idete liječniku.


I nemojte me bolan bolan nervirati! :hehe
1
1 slika
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Polaris »

Mene strah uraditi taj samopregled....
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Evo sve lijepo i detaljno objašnjeno.

Inspekcija - Najprije treba dobro pogledati dojke u ogledalu - izgled kože i bradavica, pomičnost dojki pri podizanju obiju ruku, posebno pomičnost i izgled kože kada pojedinu dojku pomičemo u raznim smjerovima. Kod pregleda desne dojke desna je ruka podignuta iznad glave, a lijevom, koja je postavljena iznad bradavice da ne zaklonimo kožu od pogleda, pomičemo donje dijelove desne dojke u raznim smjerovima i pratimo hoće li se bilo gdje na koži pokazati nekakva promjena, postoji li nešto što povlači ili gura dojku ili kožu i napinje li se kože preko nečega. Istu radnju zatim ponovimo s lijevom dojkom.
Palpacija - Drugi je dio samopregleda pipanje dojki. Često me pitaju je li bolji palpatorni pregled dojki sjedeći ili ležeći, a moj je odgovor uvijek isti: dojke treba pipati i sjedeći i ležeći, jer se neke promjene bolje uočavaju sjedeći, a druge ležeći. Pipati se na dva načina uvijek je sigurnije nego samo na jedan. Osnovno je pravilo da desna ruka uvijek pipa lijevu dojku, a lijeva ruka desnu. Pritom je jako važno spojiti jagodice dva ili još bolje tri prsta kako bi povećali površinu pipanja i izbjegli mogućnost da male kvržice "pobjegnu" pred (raširenim) prstima. Iznimno je važno maksimalno poboljšati kontakt između prstiju i kože na dojci, i to tako da se nikada ne pipa na suho nego je obvezno, ako ste u kadi, dojke nasapunati ili namazati gelom za kupanje, a izvan kade namazati ih nekim mlijekom ili uljem za tijelo.

Pokušajte!

Kod sjedećeg (ili stojećeg) pregleda uobičajeno je da se pri samopregledu desne dojke desna ruka najprije postavi bočno uz tijelo, a nakon toga se podigne iznad glave kako bi se i dojka podigla, eventualne kvržice pomaknule i tako postale bolje pipljive.
Kopiranje - Samopregled je dobro dopuniti i kopiranjem pregleda na način kako radi većina liječnika. Mi nastojimo dojku pipati tako što pojedine dijelove uhvatimo između jagodica prstiju dvije ruke od kojih jedna (gornja) pipa dojku, a druga je s donje strane pridržava kako bi postigli što bolji trodimenzionalni osjet u dubini dojke i bolje ocijenili tvrdoću i pomičnost pojedinih kvržica. U jagodicama prstiju najbolje su razvijena osjetilna tijela, pa strukture položene između jagodica dvije ruke najbolje pipamo. Pokušajte! Nakon pregleda desne dojke ponovite sve ovo s lijevom.
Kod ležećeg pregleda dojka se raširi, postaje tanja, pa se mnoge strukture lakše pipaju. Još bolji raspored struktura u dojki postižemo podizanjem odgovarajuće ruke iznad glave. Na taj način dobiva se raspored struktura koji je više-manje stalno isti i koji se godinama ne mijenja, pa zato omogućuje lakše pamćenje položaja i veličine različitih struktura. Pregled pokušavamo poboljšati tako što dojku podijelimo na četvrtine (kvadrante) vukući okomice kroz bradavicu, pa tako razlikujemo gornji unutarnji, gornji vanjski, donji unutarnji i donji vanjski kvadrant. Važno je na kvadrante gledati kao na police u ormaru: puno ćete bolje pospremiti ormar ako spremate policu po policu, a ne sve odjednom, a i lakše je zapamtiti gdje što stoji. Ne žurite nego svaku četvrtinu dojke precizno i temeljito opipajte, a tek nakon pregleda svih kvadranata opipajte cijelu dojku, i to u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru. Zašto? Žljezdani kanali iz svih dijelova dojke usmjereni su prema bradavici, dakle međusobno su postavljeni u različitim smjerovima, a žljezdani režnjevi postavljeni su oko tih kanala. Zato jedan smjer nikako nije dovoljan da bi ovako različito raspoređene strukture dobro opipali, osjetili i zapamtili njihov trodimenzionalni raspored. Upravo je to razlog zašto svaki dio dojke morate pipati iz najmanje dva, a još bolje iz što više smjerova kao bi vam svaka struktura došla pod prste iz što više smjerova. Postoji štos kako još više poboljšati osjet u jagodicama prstiju, a temelji se na fiziologiji. S obzirom na to da živac koji vodi osjet iz jagodica prstiju istodobno kontrolira i pokrete, ako na neki način isključimo pokret u prstima, osjet će automatski biti finiji i bolji. Primjerice, kada sviramo klavir, teško ćemo nešto fino pipati na tipkama, ali ako spojimo jagodice i ukočimo prste, a pokrete izvodimo iz ručnog zgloba, osjet će biti puno finiji i bolji.

Pokušajte!
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Ja se samopregledam na svakih 15 dana. Posvetim sebi vremena pri tusiranju i ne žurim. Ne plašim se. Da nešto i napipam ne mora uopće da znači da je tumor. A da i bude , sta? Hvala Allahu medicina napreduje. Borila bih se.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Opet ja!

Nemojte biti sebicne u svom strahu od odlaska ljekaru ili samopregleda . Mislite na one ljude koji vas vole i kojima trebate.

#jestelmecule?
1
1 slika
Avatar
Lana
PRO behar
PRO behar
Reactions: 19239
Postovi: 13107
Pridružen/a: 03 aug 2020, 07:54

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Lana »

Kod nas ovdje se zene svako dvije godine kontrolisu,bilo je svake tri godine onda su uveli da se cesce rade pregledi jer tako da nebi bilo onda kasno za nesto ako se otkrije.
Pa sad ako mi licno osjetimo neku potrebu i prije ako primjetimo nesto sto bi nas zabrinulo odmah dobijes termin.

Ja se licno ne bojim nikako,nikada nisam imala strah od nekih pregleda,sva sreca pa se sve na vrijeme otkrije.
4
4 slika
Moraš da istreniraš svoj um da bude jači od tvojih osjećanja,ili ćeš izgubiti samog sebe.
Avatar
Sarajka
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4840
Postovi: 3867
Pridružen/a: 23 jul 2020, 21:48

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Sarajka »

Kontrola se ne treba plašiti nikad. Gore je zapuštanje i ne odlazak liječniku. Kad dodje čovjek suviše kasno, onda od pomoći nema ništa. Dok u ranoj fazi, šanse su jako, jako velike.
2
2 slika
A sad adio :sara
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la storm »

Pojavljuje li se nada, da se i ovo zlo jednom riješi, barem bez mukotrpnih kemoterapija, operacija i rekonstrukcija...

Doduše, ova je kartica više na biznis usmjerena, ali bi mogla biti znakovita...

Dionice kompanije Greenwich LifeScience skočile su u srijedu 998 posto nakon optimističnih podataka o liječenju raka dojke, javlja Investor's Business Daily.


Dionice su nastavile svoju "divlju vožnju" i u četvrtak nakon što je biofarmaceutska kompanija sa sjedištem u Teksasu pokazala dobre rezultate ispitivanja jedne od faza u liječenju raka dojke.

U srednjoj fazi istraživanja je 100 posto pacijentica bilo živo pet godina nakon što su primili Greenwichov lijek, GP2. Pet godina smatra se standardom u praćenju bolesnika s rakom dojke.

Biofarmaceutska kompanija primijenila je GP2 nakon što su pacijenti operisani, a zatim su primili Rocheov lijek protiv raka dojke. Greenwich se sada priprema započeti fazu tri studije.

U srijedu su dionice Greenwicha katapultirale 998 posto. Na današnjem su tržištu dionice biofarmaceutske kompanije nastavile rasti, skočivši 26,5 posto.

Dionice Greenwicha prilično su nove za Wall Street. Kompanija je podnijela svoju prvu javnu ponudu i započela trgovanje u septembru.

Dionice su u srijedu dostigle najvišu tačku ikad. Čini se da su dionice Greenwicha u četvrtak dostigle još jedan rekord, javlja Investor's Business Daily.
2
1 slika 1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Hannibal »

ako ima koja forumasica da je strah da uradi samopregled nek mi se javi u pp
3
3 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
MunDzi
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 4421
Postovi: 2114
Pridružen/a: 28 jul 2020, 14:05

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la MunDzi »

Ne provjeravam.
Znam, papanka sam.
Svakako sam hipohondra tako da je to razlog zasto samu sebe ne pregledam.
Aii radila sam mamogram prije mjesec dana i sve je hvala bogu OK.
I to sam izbjegavala godinama da uradim, ali sam se ipak nadigla da to odradim.

Pametni ljudi idu redovno na kontrole i tako treba.
3
2 slika 1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Fatih »

@Hannibal Iako rijetko, i muskarac ovo moze dobiti. Znaci, punudi i sebe da te ko pregleda od forumasa. :keke

Zbilja, moj brat jednom dodje meni i govori "naj..o sam, ovo nije dobro". Upitah o cemu se radi. On samo podize majicu. Kao pubertetlija na kvadrat. Pitam ga trosi li kakve nove lijekove, odgovara da mu je nesto doktor dao, dva neka lijeka. Otisao, donio, i bas nuspojave prvog lijeka kojeg sam izguglao, pise da moze doci upravo do toga.

Kupio mi taj dan Walther-P99. :haha
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Polaris
PRObehar
PRObehar
Reactions: 15027
Postovi: 9438
Pridružen/a: 20 sep 2020, 19:36

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Polaris »

Hannibal je napisao/la: 12 dec 2020, 19:17 ako ima koja forumasica da je strah da uradi samopregled nek mi se javi u pp
Poslala sam ti pp
3
1 slika 2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) rak dojke je najčešći zloćudni tumor žena širom svijeta, kako u razvijenim tako i zemljama u razvoju. U zemljama u razvoju zadnjih godina broj novooboljelih od raka dojke je u stalnom porastu

U Bosni i Hercegovini, kao i u drugim dijelovima svijeta, maligni tumori su jedan od vodećih zdravstvenih problema. Kod žena je najčešći karcinom dojke, dok je kod muškaraca najdominantniji karcinom prostate.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Pitanje je bilo privatno, no misljenja sam da bih trebala.odgovoriti javno, moguce da ima i drugih koje ce ova tematika zanimati.

Fibroadenomi ....
Fibroadenom.jpg

Su cvrste, na opip glatke , gumaste kuglice (nakupine zljezdano vezivnog tkiva) jasno odredjenog oblika i jasnih medja tj granica a smjesteni su na dojci.
Jedan je od najcescih benignih ( dobrocudnih) tumora u zena do 30.godina starosti.
Fibroadenomi se razvijaju iz lobulusa,(reznjevi mlijecne zlijezde) a direktna su posljedica povecane osjetljivosti na estrogen, pa.je tako ukoliko je lociran i pracen, jako prepoznatljiv po promjeni vrlicine za vrijeme menstrualnog ciklusa.
Javljaju se i u pubertetskoj dobi , kada mogu da narastu i do 5 cm, a uobicajeno kod zena van te dobne granice se prati do 3 cm. Oblik , obrub, polozaj i slicne "fizicke" osobine vrlo lahko utvrdjujemo uzv pregledom, ali da bismo potvrdili da je doista rijec o fibroadenomu potrebno je uciniti citolosku/patohistolosku verifikaciju. U posljednje vrijeme se pribjegava odmah patohistoloskoj verifikaciji tj biopsiji sirokom.iglom, radi preciznijeg nalaza. Vecinu ovih nakupnina nije potrebno tretirati invazivno, vec samo pratiti i to periodicnim uzv pregledom. Ukoliko ipak dolazi do naglog rasta, ili postaju bolni to je onda znak da je potrebna kirurska intervencija.
Ukoliko primjetite neki od ovih znakova , to takodjer jeste pokazatelj da se posjeti lijecnik.

Kvrzica fiksirana za kožu ili stijenku prsnog koša
Nepravilna poput kamena tvrda kvrzica
Nabiranje kože
Nejasno ograničeni ili fiksirani pazušni limfni čvorovi
Krvavi iscjedak iz bradavice.



Nadam se da sam.pomogla, po sjecanju sam pisala, ali obzirom da je ginekologija moja "druga" ljubav, inf su tacne.
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
vjesticanametli
PRObehar
PRObehar
Reactions: 12867
Postovi: 7778
Pridružen/a: 19 sep 2020, 22:30
Lokacija: Hexenland

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la vjesticanametli »

ove god planirana mamografija
vakat je
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la lejlamo »

neki dan na jutjubu slušam priču mlade žene...i ona i sestra dobile rak dojke. prvo sestri dijagnosticiran, a za samo jedan mjesec i njoj.
kaže da nemaju u bližoj i daljoj porodici ženskih osoba koje su imale karcinom dojke.
baš mi nešto bi :tugi

4
1 slika 1 slika 2 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Zlocudni tumor dojke/Rak dojke

Post Postao/la Iskra »

Svake godine, 04. februara/veljače obilježava se Svjetski dan borbe protiv raka, čiji je cilj podići svijest o prevenciji, dijagnosticiranju i mogućnostima liječenja ove globalne epidemije modernog doba.

 Od malignih neoplazmi u svijetu godišnje umire oko 9,6 miliona ljudi, te rak predstavlja drugi uzrok smrtnosti. Jedna od šest umrlih osoba umire od raka. Predviđanja su da će do 2030. taj broj narasti na 13,2 miliona, dok će broj oboljelih biti 21,7 miliona ljudi godišnje.

Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije, maligne neoplazme pluća, prostate, debelog crijeva, želuca i jetre najčešći su tipovi kod muškaraca, dok su maligne neoplazme dojke, bronha i pluća, grlića i tijela maternice i štitnjače najčešći kod žena.

Između 30% i 50% smrti od malignih neoplazmi  moglo bi se spriječiti promjenom ponašanja i adekvatnom preventivnom zdravstvenom zaštitom.

Preporuke za reduciranje ključnih faktora rizika mogu pomoći u prevenciji malignih neoplazmi:

– Prestanak pušenja

– Ne izlagati se duhanskom dimu u svom domu ili na radnom mjestu,

– Održavati prikladnu tjelesnu težinu,

– Hraniti se zdravo,

– Vježbati i kretati se,

– Ako konzumirate alkohol, smanjite unos i budite umjereni,

– Zaštita od UV izlaganja, naročito djece i osjetljivih skupina

– Zaštita od profesionalnih faktora rizika na radnom mjestu

– Cijepljenje djece protiv hepatitisa B (novorođenčad)

– Žene mogu dojenjem i ograničavanjem trajanja hormonske nadomjesne terapije smanjiti svoj rizik nastanka raka

– Sudjelovanje u programima za rano otkrivanje raka debelog crijeva (muškarci i žene), dojke (žene) i vrata maternice (žene).

Situacija u Federaciji BiH

U skladu sa zakonom definiranim funkcijama, Zavod za javno zdravstvo vrši monitoring i analizu  zdravstvenog stanja stanovništva Federacije BiH temeljem podataka redovne statističke evidencije i periodičnih populacionih istraživanja. Sve sakupljene pokazatelje Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine publikuje u okviru redovnih godšnjih publikacija “Izvještaj o zdravstvenom stanju stanovništva Federacije BiH” i “Zdravstveno statistički godišnjak”, koji se dostavljaju relevantnim zdravstvenim ustanovima i donosiocima odluka. U navedenim doklumentima, pored trenda pokazatelja vodećih uzroka obolijevanja i smrtnosti stanovništva Federacije BiH, radi se i analiza odabranih pokazatelja organizacije zdravstvene zaštite.

Vezano za monitoring malignih neolazmi, pri Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH od 2004. godine uspostavljen je Registar za prikupljanje, istraživanje i interpretiranje podataka o svakom novom slučaju raka na području Federacije BiH, kroz određeni vremenski period. Podaci registra za rak omogućuju trendovsku analizu obolijevanja i smrti uzrokovanih malignim neoplazmama  u Federaciji BiH u periodu od 2004. do 2018. godine, zatim kretanje incidencije malignih neoplazmi, geografske distribucije, spolnu i dobnu strukturu oboljelih.

Pokazatelji Registra za rak obuhvataju podatke o osobama kojima je uspostavljena dijagnoza raka (bez raka kože) u razdoblju od 2004. do 2018. godine. Zbog mnogobrojnih izvora u vezi s prikupljanjem podataka malignih neoplazmi njihovo objavljivanje i publiciranje je zahtjevan proces koji direktno ovisi o ažurnosti dostave podataka sa kantona.

Broj registriranih malignih neoplazmi u 2018. godini iznosi 6210. Stopa obolijevanja od raka u 2018. godini u muškaraca iznosi 303,43/100000, a u žena 262,82/100000. Prosječna dob registriranih oboljelih je 63 godine (64 kod muškaraca, a 62 kod žena).

Deset najčešćih lokalizacija raka u muškaraca u Federaciji BiH u 2018. godini čine 71,5 % svih registriranih slučajeva raka u muškaraca. Prema lokalizaciji, vodeći su rak disajnog sustava (pluća, bronh, traheja) koji čini (21,6 %), zatim rak prostate (13,7 %), rak debelog crijeva (7,0 %) od svih novodijagnosticiranih neoplazmi u muškaraca.

Deset najčešćih lokalizacija raka u žena u Federaciji BiH u 2018. godini čine 65 % svih registriranih slučajeva raka u žena. Prema lokalizaciji, vodeći su rak dojke (23,4 %), zatim rak disajnog sustava (pluća, bronh, traheja) (7,4 %), rak tijela maternice (7,0 %) od svih novodijagnosticiranih neoplazmi u žena.

Struktura vodećih lokalizacija raka kod žena u Federaciji BiH za 2018. godinu je neznatno izmijenjena u odnosu na 2017. godinu. Rak dišnih organa (traheja, bronhi, pluća) je na drugom mjestu, a rak jajnika se snizio i sada je na sedmom mjestu (u 2017. na petom mjestu). Rak dojke je i dalje daleko najčešća lokalizacija raka u žena.

Posebno su zabrinjavajući podaci o broju  umrlih od maligne neoplazme bronha i pluća. Od ove bolesti u 2019. godine umrlo je 1210 osoba u Federaciji BiH, od čega 887 muškaraca i 323 žene. Bilježe se značajne razlike u broju umrlih od maligne neoplazme bronha i pluća između pojedinih kantona, pri čemu prednjače Kanton Sarajevo sa 350 umrlih, Tuzlanski kanton sa 244 umrle osobe i Zeničko-dobojski kanton sa 208 umrlih osoba.

Navedeni pokazatelji trenda malignih neoplazmi u Federaciji BiH se mogu povezati sa nepovoljnim trendom faktora rizika kao što su :

– nepromjenljivi faktori rizika ( genetika, spol, godine) koji čine 10%

– promjenljivi faktori rizika, koji čine 90%, od koji su najvažniji :

Visok procenat pušača (44,1% odraslih od čega 56,3% muškaraca i 31,6% žena)Nepravilna nezdrava ishrana sa 21,2% gojaznih u odraslom stanovništvu od čega 19,1% muškaraca i 23,3% žena.Visoka izloženost pasivnom pušenju koju potvrđuje oko 60 % djece i odraslihIzloženost aerozagađenju sa polutantima PM2,5, PM10, PAHDjelovanje kancerogenih zagađivača okoliša sa zagađanjem vode, zraka, tlaProfesionalni rizici na radnom mjestuIzloženost UV zracimaInfekcije ( HPV, hepatitis B,C, helicobacter pylori)

Prioritetne intervencije

Edukacija i informisanje stanovništva sa ciljem samokontrole, samozaštite, promjene ponašanja i reduciranja faktora rizikaRano otkrivanje malignih neoplazmi putem organiziranih sistemskih skrininga koji treba da obuhvate barem 75% populacije i rana dijagnostika oboljenjaDostupna terapija multidisciplinarnog tipa (operativni tretman, lijekovi, hemoterapija, radioterapija)Dostupna i efikasna palijativna njega sa ciljem poboljšanja kvaliteta života pacijenata i njihovih porodica.

 
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Reproduktivno zdravlje, i ginekologija”