Masaža

Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Masaža

Post Postao/la Heidi »

slika

Rijec “massage” upotrjebljena je prvi put u francuskoj literaturi, a upotrijebio ju je Lepage 1813.
Masaza predstavlja jedan od najstarijih nacina lijecenja.

Covjek je od pradavnih vremena instinktivno trljao bolne i otecene dijelove tijela.

Podaci o masazi kao o sredstvu lijecenja prvi put se pojavljuju otprilike 3000 godina prije n. e. kod istocnih kultura, prije svega u Kini , zatim Japanu, te Indiji, Egiptu,…

slika

Nakon pada Rimskog carstva, u 5. st., medicina je u Europi vrlo slabo napredovala, pa je na Arapima bilo da prouce i razviju ucenje klasicnog dijela svijeta.

Avicena je u svom Kanonu zabiljezio da je cilj masaze da rasprsi istrosene tvari u misicima, koje nisu izbacene vjezbama. (11. st.)

U srednjem vijeku u Europi se masaza vrlo malo spominje.

Zanimanje za nju ponovno ozivljava u 16. st. ponajviase utjecajem francuskog doktora Ambroisea Paréa.


slika

Osnivač moderne masaze i kineziterapije je Svedjanin Per Henrik Ling koji je u 18. stoljecu zivio u Stockholmu
Tijekom 19. st. njegovi su ucenici razvili modernu masazu i medicinsku gimnastiku.

Masaza je prvi put uvedena u nastavni plan i program 1813. g. u Stockholmu.
Za razvoj masaze u srednjoj Europi zasluzan je Nizozemac Mezger. – Von Mosengeil je prvi opisao Mezgerove pokrete i nazvao iz francuskim imenima.

Na nasim prostorima masaza je tek nakon drugog svjetskog rata postala obavezan predmet u medicinskim skolama.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Masaža

Post Postao/la Heidi »

Prije korone sam isla dva puta mjesecno na masazu, bas mi nedostaje.

Jucer sam vidjela da je Lotus opet otvorio i narucila sam se odmah za sutra, jedva cekam. :sret

slika

Idete li na masaze, volite li da masirate ?
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Masaža

Post Postao/la Crvena Nit »

Masaže su odlične, ali su preskupe, zato je dobro naučiti samomasažu.
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Masaža

Post Postao/la Heidi »

Tajlandska masaža - ravnoteža energije u vašem tijelu

Tradicionalna tajlandska masaža jedna je od najstarijih tehnika masaže na svijetu - vjeruje se da postoji više od 2500 godina.




Njezini korijeni sežu sve do vremena Budhe.

Smatra se da je tvorac tajlandske masaže liječnik i Budhin prijatelj Jivak Kumar Bhacch, također poznat kao Shivago Komarpaj.

Izvorni i originalni naziv masaže je nuad bo rarn.

Nuad znači dodir, a bo rarn označava nešto drevno, sveto, poštovano.

Ovaj istočnjački oblik terapije usmjeren je istodobno i na tijelo i na um te uključuje rad s energetskim poljima i kanalima koji okružuju i prožimaju tijelo.

Da bi energija mogla protjecati kroz tijelo, energetski kanali, koji se nalaze oko dva centimetra ispod površine kože, moraju biti prohodni.


Dobrobiti tajlandske masaže

Tajlandska masaža pokreće energetske kanale, eliminira negativnu energiju te podiže i aktivira pozitivnu energiju.

Budući da otvara energetske kanale, masaža poboljšava fizičko i psihičko stanje, smiruje um i tijelo te uklanja psihički i fizički stres.

Ova vrsta masaže:

-opušta tijelo
-uklanja umor
-povećava fleksibilnost
-pomaže kod natečenih limfnih čvorova i bolova u zglobovima
-opušta mišiće opterećene fizičkim naporima
-ublažava grčeve
-smanjuje kronične bolove
-uravnotežuje rad cijeloga organizma
-potiče cirkulaciju i limfnu drenažu
-pomaže u borbi protiv celulita

Majstor tajlandske masaže mora biti stručna i educirana osoba koja dobro poznaje ljudsko tijelo te pravila tajlandske masaže i ayurvede. Istočnjački majstori za to se osposobljavaju tijekom čitavog života i stalno ulažu u svoje znanje i sposobnosti.

Tajlandska se masaža izvodi na podu, na prostirci ili na nekoj drugoj mekanoj podlozi. Na taj se način može pristupiti tijelu sa svih strana, a da se pritom ne ugrožava stabilnost.

Najmanje dva sata prije masaže osoba ne smije ništa jesti i treba odjenuti ugodnu i rastezljivu odjeću. Sam tretman i masaža traju oko dva sata.

Za razliku od zapadnih stilova masaže, tajlandska masaža usmjerava se na cirkulaciju i pritisak, promovirajući unutarnje zdravlje, kao i mišićnu fleksibilnost.

Suprotno nekim vjerovanjima, tajlandska masaža nije bolna, već ugodna i opuštajuća.


Tijek tajlandske masaže

Masaža počinje na donjem dijelu tijela - nogama, i postupno se pomiče prema gore, odnosno prema glavi. Svaka faza masaže postupno priprema osobu za sljedeću fazu, zadržavajući polagan, ali ujednačen ritam.

Tijekom masaže tijelo se nalazi u četiri položaja: licem prema dolje, licem prema gore te u bočnom i sjedećem položaju. Izmjenjivanjem tih različitih položaja omogućuje se izvođenje vježbi koje su inače teško izvedive.

Majstor tajlandske masaže namješta tijelo u različite položaje, a masirana osoba osjeća istezanje i buđenje neaktivnih mišića i ligamenata te bolju cirkulaciju.

Metode tajlandske masaže su ritmičke kompresije, valjanje udova i lagano ljuljanje.

Majstor masaže pri izvođenju određenih pokreta i namještanju položaja, osim ruku, koristi i stopala, koljena i podlaktice. Cilj takvih metoda je opuštanje i poravnanje energije u tijelu.

Nakon masaže preporučljivo je da osoba popije šalicu zelenog čaja kako bi nadoknadila izgubljenu tekućinu.


Tjelesna i duhovna ravnoteža

Tajlandska masaža djeluje kao kombinacija akupresure, joge i zen shiatsu tehnike.

Aktivira protok energije u energetskim kanalima našeg tijela koji se nazivaju sen. Ti kanali mogu se usporediti s krvnim žilama u tijelu.

U skladu s ayurvedskim načelima uravnoteženja energije, da bi osoba bila zdrava, mora postojati ravnoteža u senu.

Tradicionalne tehnike iscjeljivanja ukazuju na to da kod blokade sena energija stagnira i tijelo gubi ravnotežu, što posljedično dovodi do niza bolesti.

Tajlandska masaža djeluje kao vanjski stimulans, koji stvara specifične učinke unutar samog tijela.

Ova drevna tehnika sprečava nakupljanje negativne energije te čuva zdravlje, kao i tjelesni i duhovni sklad.

Alternativa
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Masaža

Post Postao/la Heidi »

1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Masaža

Post Postao/la Atomic »

Nisam nikad isao :plaki
0
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Masaža

Post Postao/la Heidi »

Atomic je napisao/la: 20 maj 2021, 12:22 Nisam nikad isao :plaki
Pa otidji.

Prvo samo na pola sata, tajlandska.

Sta radis ti, jesi li u pokretu ili vise mirujes?
0
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Masaža

Post Postao/la Atomic »

Heidi je napisao/la: 20 maj 2021, 12:24
Atomic je napisao/la: 20 maj 2021, 12:22 Nisam nikad isao :plaki
Pa otidji.

Prvo samo na pola sata, tajlandska.

Sta radis ti, jesi li u pokretu ili vise mirujes?
Kod kuce ljeti u pokretu konstantno,na poslu sjedim :d
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Masaža

Post Postao/la Miss Y. »

Volim.
Isla sam često i relax i sportske, u zadnje vrijeme ni blizu koliko bi zeljela. Kombinovala bih sa spa tretmanima, posebno turskim kupatilom i bazenom.

i znam da masiram kažu, amaterski :kriv
2
2 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Masaža

Post Postao/la lejlamo »

Atomic je napisao/la: 20 maj 2021, 12:22 Nisam nikad isao :plaki
+1 nisam bila ni na jednoj profesionalnoj masaži. a mnogo mi prija masiranje, ali eto uvijek nešto preče da se pare potroše :meha1
2
1 slika 1 slika
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Masaža

Post Postao/la Crvena Nit »

Miss Y. je napisao/la: 20 maj 2021, 13:25 Volim.
Isla sam često i relax i sportske, u zadnje vrijeme ni blizu koliko bi zeljela. Kombinovala bih sa spa tretmanima, posebno turskim kupatilom i bazenom.

i znam da masiram kažu, amaterski :kriv
Otvoren je Isa Begov hamam :sret

Miss Y, da li je istoimena džamija sad otključana?
1
1 slika
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Masaža

Post Postao/la Miss Y. »

Crvena Nit je napisao/la: 20 maj 2021, 13:47
Miss Y. je napisao/la: 20 maj 2021, 13:25 Volim.
Isla sam često i relax i sportske, u zadnje vrijeme ni blizu koliko bi zeljela. Kombinovala bih sa spa tretmanima, posebno turskim kupatilom i bazenom.

i znam da masiram kažu, amaterski :kriv
Otvoren je Isa Begov hamam :sret

Miss Y, da li je istoimena džamija sad otključana?
Sad?
uvijek je harem otključan, ali dzamija većinom samo u vrijeme namaza.
Rado cemo ici skupa, samo pozovi :missy
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Crvena Nit
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2221
Postovi: 4324
Pridružen/a: 14 feb 2021, 19:59
Lokacija: Jadrolinijska

Re: Masaža

Post Postao/la Crvena Nit »

Miss Y. je napisao/la: 20 maj 2021, 14:10
Crvena Nit je napisao/la: 20 maj 2021, 13:47

Otvoren je Isa Begov hamam :sret

Miss Y, da li je istoimena džamija sad otključana?
Sad?
uvijek je harem otključan, ali dzamija većinom samo u vrijeme namaza.
Rado cemo ici skupa, samo pozovi :missy
Može naravno, hvala :sret

Prošli put nisam fotkala harem, odlično je organiziran.

Hamam, uh, sad bi mogao biti otvoren, tamo sam išla fotkati, a hamami me inače privlaće :zaljub

Haj'mo u hamam muzej u Mostar :ples

Džamija samo tokom klanjanja, odlično, znam klanjati ako pratim netkoga, ali ne znam sve ućiti. (znam samo tri molive)

Miss Y, koje hamame si obilazila?

@Heidi da li si nekad bila kupanje u hamamu?

Ja još nisam, ali to razviti kao hobi. :zaljub
0
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Masaža

Post Postao/la Miss Y. »

@Crvena Nit

ne moras obavljati namaz, samo biti prikladno obučena ako želis da obidjes unutrasnoj dzamije :)
a ako ipak želiš pripomoći cu ti :ljubi
zaista bujrum i poziv stoje :cvijece
1
1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Masaža

Post Postao/la Ommadawn »

Nikoga ne masiram osim suprugu.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Xeno
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 2496
Postovi: 2120
Pridružen/a: 27 nov 2020, 19:29
Lokacija: System

Re: Masaža

Post Postao/la Xeno »

Crvena Nit je napisao/la: 20 maj 2021, 15:00
Miss Y. je napisao/la: 20 maj 2021, 14:10

Sad?
uvijek je harem otključan, ali dzamija većinom samo u vrijeme namaza.
Rado cemo ici skupa, samo pozovi :missy
Može naravno, hvala :sret

Prošli put nisam fotkala harem, odlično je organiziran.

Hamam, uh, sad bi mogao biti otvoren, tamo sam išla fotkati, a hamami me inače privlaće :zaljub

Haj'mo u hamam muzej u Mostar :ples

Džamija samo tokom klanjanja, odlično, znam klanjati ako pratim netkoga, ali ne znam sve ućiti. (znam samo tri molive)

Miss Y, koje hamame si obilazila?

@Heidi da li si nekad bila kupanje u hamamu?

Ja još nisam, ali to razviti kao hobi. :zaljub
Nikakav problem. Tako se uglavnom i radi.
1
1 slika
Everyone's got a theory about the bitter one
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Masaža

Post Postao/la Heidi »

@Crvena Nit

Jesam. U Turskoj i Luxemburgu. U Turskoj je naravno ljepsi dozivljaj, ima vise tretmana.

Zapocinje sa tusem tj. da saperes kao tu prvu 'prljavstinu' sa sebe. Nakon toga slijedi setnja u parnoj kupelji, misici se opustaju, zahvaljujuci sobnoj temperaturi od 50°C do 60°C koja ravnomjerno cirkulira. Otvaraju se pore.

Koristenje esencijalnih ulja u vezi s parom cisti disne ​​putove, to mi jsko godi. Nakon otprilike 15 minuta napjeni se tijelo, zatim legnes na toplu mramornu plocu i prepustis se majstorki hamama. :heidi Ona masira tijelo grubim peskirom, koji se naziva 'kees'.

Djeluje poput pilinga jer uklanja mrtve cestice koze i potice cirkulaciju krvi. Metabolizam i kardiovaskularni sistem takodjer se pokrecu. Nakon pilinga, ponovno omota tijelo pjenom od sapuna i nastavlja s tradicionalnom hamam masazom, kao neka mala vreca od platna koja je umocena u sapunicu. Zatim pere pjenu s tijela toplom vodom. MOzes zatraziti i masazu sa uljem nakon toga u drugoj prostorij.

Nakon tretmana slijedi faza opustanja, odmoranje u susjednoj hladnijoj sobi i pijuckas caj.

KAd izadjes napolje kao da si u drugoj dimenziji. :toxi
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Odgovori

Natrag na “Tradicionalna medicina”