Kanton Sarajevo
Moderator/ica: Moderator
- hani_jong_un
- Pjur seks

- Reactions: 31151
- Postovi: 21827
- Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
- Lokacija: s2p
Re: Vlasti zažmirile na nepropisni vidikovac
sarajevo nema urbanistickog plana zadnjijeh 5 godina 
0
1811
GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
Sindikat Kantonalnog preduzeća GRAS održao je danas konferenciju za novinare u centrali u Sarajevu, na kojoj su govorili o milionskim dugovima preduzeća, ali i najavljenim otpuštanjima radnika te pomoći Vlade Kantona Sarajevo.
Podsjetimo, Skupština KS je na nedavno održanoj sjednici usvojila Sporazum o rješavanju problema ovog preduzeća. Ministar saobraćaja KS Adi Kalem tada je pojasnio da se GRAS obavezuje da će postići dogovor s radnicima, te povuci sve tužbe protiv Kantona. Dogovor podrazumijeva i smanjivanje broja radnika. Također, KS se obavezao da će izdvojiti skoro šest miliona KM kako bi se sanirali dugovi GRAS-a prema Upravi za indirektno oporezivanje.
Amir Muminović, predsjednik Sindikata GRAS-a, podsjetio je da preduzeće postoji 135 godina i da su došli u situaciju da se trebaju ugasiti zbog maćehinskog odnosa bivših vlasti.
Čak 130 uposlenika prima minimalnu platu zbog neuplaćenih doprinosa zadnjih devet godina, napomenuo je. Dodao je da se radi na hladnoći i vrućini sa zastarjelom opremom te čine sve da građani dobiju usluge.
KS / Rješenje problema GRAS-a: Smanjenje broja radnika, KS daje 150 miliona KM za dugove
"Došli smo u situaciju da je račun blokiran s tri strane - Porezna uprava FBiH, UIO BiH i advokata koji ih predstavlja", rekao je Muminović.
Rekao je i da plina nema, kao ni plata, te da vozni park opada sve više svaki dan.
Kada je riječ o Sporazumu s Vladom, kazao je da je historijski, "koji će ugasiti ili spasiti ovu firmu". "GRAS je tužio Kanton Sarajevo zbog razlika u cijenu sufinansiranja karti i to je glavni problem ovih dugova", rekao je Muminović.
U sporazumu se, kako je kazao, tražilo se odustajanje od svih tužbi što je Sindikatu i Upravi zasmetalo.
"Da nije tužbe, davno bi GRAS bio ugašen", poručio je predsjednik Sindikata.
Dodao je da ima dobrih stvari u sporazumu kojem se priznaju greške posljednjih godina I rješavanje dugova, ali da je potreban pravni mehanizam da bi sporazum bio bolji.
"Mi ostajemo bez tužbe, a oni imaju mogućnost da prekrše sporazum", dodao je.
Muminović je istaknuo da se nada da će razum prevladati u ovoj situaciji.
"Ljudi imaju kredite, nemaju radnici plata, trpjeli smo već jednom, ne trpi.nam.se ponovo", poručio je Muminović.
Naglasio je da su vozila neregistrovana, nema nafte ni plina te su zamolili građane za strpljenje: "Štrajk ne dolazi u obzir, ali stat ćemo sami od sebe."
BiH / GRAS-u blokirani računi: Gradski prijevoz u Sarajevu bi mogao stati?
Muamer Hodžić, predsjednik Udruženja demobilisanih boraca GRAS, obratio se riječima kako su cijeli rat vozili te on smatra "da ne zaslužuju ovakav odnos Vlade KS".
"Da, bio bi sporazum historijski, da se ne odričemo tužbi od 300 miliona maraka", kazao je Hodžić.
Podsjetio je na mnoge ustupke koje je GRAS pravio prema gradu, te napomenuo da je 40. dan blokiran račun ovog preduzeca.
"Vozila GRAS-a će stati u narednih nekoliko dana, ali to nije naš izbor, mi nemamo uslove za rad", poručio je Hodžić. "Nije pošteno ni ljudski da borci budu prevareni i ostavljeni od strane grada za koji su se borili."
Iako je bilo riječi o otpuštanju radnika, odnosno reorganizaciji GRAS-a i ukidanju pojedinih tužbi, poručeno je da do to toga neće doći jer imaju manjak radnika
1
1
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Re: GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
Moramo otvoriti i temu sa nekim samo super lijepim novostima, pa makar i samo lijepim gestima. Znam da ne mozemo pobjeci od ovoga, ali, bilo bi lijepo, s vremena na vrijeme, da procitamo nesto sto ce nam malo vratiti nadu, da ce mozda nekad nekome biti bolje. 
1
1
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Re: GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
ima pozitivnih desavanja na pretek,unatoc gustoj magliFatih je napisao/la: ↑03 okt 2020, 13:48 Moramo otvoriti i temu sa nekim samo super lijepim novostima, pa makar i samo lijepim gestima. Znam da ne mozemo pobjeci od ovoga, ali, bilo bi lijepo, s vremena na vrijeme, da procitamo nesto sto ce nam malo vratiti nadu, da ce mozda nekad nekome biti bolje.![]()
1
1
Re: GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
Znam, zato i kazem da bi se trebali malo i na takve stvari osvrnuti.PRODUCENT je napisao/la: ↑03 okt 2020, 13:49ima pozitivnih desavanja na pretek,unatoc gustoj magliFatih je napisao/la: ↑03 okt 2020, 13:48 Moramo otvoriti i temu sa nekim samo super lijepim novostima, pa makar i samo lijepim gestima. Znam da ne mozemo pobjeci od ovoga, ali, bilo bi lijepo, s vremena na vrijeme, da procitamo nesto sto ce nam malo vratiti nadu, da ce mozda nekad nekome biti bolje.![]()
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Re: GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
Ima... Samo su rijetko plod sustava... Više pojedinca i spleta okolnosti...PRODUCENT je napisao/la: ↑03 okt 2020, 13:49ima pozitivnih desavanja na pretek,unatoc gustoj magliFatih je napisao/la: ↑03 okt 2020, 13:48 Moramo otvoriti i temu sa nekim samo super lijepim novostima, pa makar i samo lijepim gestima. Znam da ne mozemo pobjeci od ovoga, ali, bilo bi lijepo, s vremena na vrijeme, da procitamo nesto sto ce nam malo vratiti nadu, da ce mozda nekad nekome biti bolje.![]()
1
1
Re: GRAS: Vozila neregistrovana, nema nafte, molimo građane za strpljenje
Od moga staroga prijatelj jedno vrijeme vodio gras, prvo sto te doceka ogroman dug,drugo dok sebe namire, pa sto ostane ulagaju..
0
ALPHA ET OMEGA
Varhelyi: U Sarajevo sam došao sa dobrim vijestima
Radiosarajevo.ba
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija razgovarao je danas u Sarajevu s komesarom za proširenje EU Oliverom Varhelyijem.
Sastanku su prisustvovali i entitetski premijeri Fadil Novalić i Radovan Višković i gradonačelnikom Distrikta Brčko BiH Sinišom Milićem.
Kako je rečeno na konferenciji za medije, teme sastanka bile su izvještaj o napretku BiH ka EU kao i Ekonomsko-investicioni plan Evropske komisije za Zapadni Balkan i makrofinansijska pomoć za BiH.
"Informacija Evropske komisije da je Zapadni Balkan važan prirotitet nas je ohrabrila i dala nadu da će se proces proširenja nastaviti. BiH i geografski i civilizacijski pripada Evropi. Najveći broj građana je jasno opredjeljen za taj put", rekao je Tegeltija.
Nama je jako važno da je u izvještaju Zapadni Balkan ponovo na agendi Evropske unije, dodao je on.
On je potcrtao i kako je Vijeće ministara spremno da ubrza proces približavanja, da se pokreću znatni napori na tom putu.
Osvrnuo se na izvještaj o napretku te podsjetio da je on od maja 2019. kada i nije bilo formirano Vijeće ministara.
"Zbog toga tamo ima i pozitivnih ocjena, ali i ukazivanja da u pojedinim oblastima nismo ništa uradili. Javnost mora da zna da smo u posljednjih pet-šest mjeseci riješili pitanje izbora u Mostaru, da smo donijeli reforme javne uprave ili tretiranja ratnih zločina", kazao je Tegeltija.
Najlošije je ocijenjena u izvještaju oblast vladavine prava.
"Siguran sam da će BiH nastaviti sa ispunjavanjem svojih obaveza. Komesar je istakao da je njegova opredijeljenost da do ljeta 2021. BiH dobije kandidatski status", zaključio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Vearhelyi je rekao da je sretan što je u Sarajevu. Ovo je prvi put da je posjetio BiH kao komesar.
"Drago mi je što danas dolazim s dobrim vijestima. Napomenuo bih da je velika šansa pred nama, pred regionom. Od prvog dana novi saziv Evropska komisija djeluje sa jasnom porukom, a to je da je Zapadni Balkan prioritet. Radimo na jačanju odnosa u regionu", poručio je Verhelyui.
Prvi dio sastanka bila je razrada nove metodologio proširenja. Razgovaralo se i o ubrzanom oporavku od posljedica pandemije.
"Ono čemu danas svjedočite je treći i konačni element iz nove strategije proširenja za Zapadni Balkan, a to je novi ekonomsko-investicijski plan. Zbog COVID krize važno je da zajednički radimo na oporavku privreda. Predstavljamo ekonomski-investicijski plan koji je značajna injekcija od 9 milijardi za grantove i 20 milijardi za garancije. Ukupna suma je jedna trećina BDP -a koje imaju zemlje regiona", kazao je Verhelyui.
Zahvaljujući ovoj injekciji mogao bi donijeti rast BDP-a od 3,6 posto, ustvrdio je on.
Za danas je planiran i sastanak sa članovima Kolegija Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Zoran Tegeltija razgovarao je danas u Sarajevu s komesarom za proširenje EU Oliverom Varhelyijem.
Sastanku su prisustvovali i entitetski premijeri Fadil Novalić i Radovan Višković i gradonačelnikom Distrikta Brčko BiH Sinišom Milićem.
Kako je rečeno na konferenciji za medije, teme sastanka bile su izvještaj o napretku BiH ka EU kao i Ekonomsko-investicioni plan Evropske komisije za Zapadni Balkan i makrofinansijska pomoć za BiH.
"Informacija Evropske komisije da je Zapadni Balkan važan prirotitet nas je ohrabrila i dala nadu da će se proces proširenja nastaviti. BiH i geografski i civilizacijski pripada Evropi. Najveći broj građana je jasno opredjeljen za taj put", rekao je Tegeltija.
Nama je jako važno da je u izvještaju Zapadni Balkan ponovo na agendi Evropske unije, dodao je on.
On je potcrtao i kako je Vijeće ministara spremno da ubrza proces približavanja, da se pokreću znatni napori na tom putu.
Osvrnuo se na izvještaj o napretku te podsjetio da je on od maja 2019. kada i nije bilo formirano Vijeće ministara.
"Zbog toga tamo ima i pozitivnih ocjena, ali i ukazivanja da u pojedinim oblastima nismo ništa uradili. Javnost mora da zna da smo u posljednjih pet-šest mjeseci riješili pitanje izbora u Mostaru, da smo donijeli reforme javne uprave ili tretiranja ratnih zločina", kazao je Tegeltija.
Najlošije je ocijenjena u izvještaju oblast vladavine prava.
"Siguran sam da će BiH nastaviti sa ispunjavanjem svojih obaveza. Komesar je istakao da je njegova opredijeljenost da do ljeta 2021. BiH dobije kandidatski status", zaključio je predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
Vearhelyi je rekao da je sretan što je u Sarajevu. Ovo je prvi put da je posjetio BiH kao komesar.
"Drago mi je što danas dolazim s dobrim vijestima. Napomenuo bih da je velika šansa pred nama, pred regionom. Od prvog dana novi saziv Evropska komisija djeluje sa jasnom porukom, a to je da je Zapadni Balkan prioritet. Radimo na jačanju odnosa u regionu", poručio je Verhelyui.
Prvi dio sastanka bila je razrada nove metodologio proširenja. Razgovaralo se i o ubrzanom oporavku od posljedica pandemije.
"Ono čemu danas svjedočite je treći i konačni element iz nove strategije proširenja za Zapadni Balkan, a to je novi ekonomsko-investicijski plan. Zbog COVID krize važno je da zajednički radimo na oporavku privreda. Predstavljamo ekonomski-investicijski plan koji je značajna injekcija od 9 milijardi za grantove i 20 milijardi za garancije. Ukupna suma je jedna trećina BDP -a koje imaju zemlje regiona", kazao je Verhelyui.
Zahvaljujući ovoj injekciji mogao bi donijeti rast BDP-a od 3,6 posto, ustvrdio je on.
Za danas je planiran i sastanak sa članovima Kolegija Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
0
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Re: Varhelyi: U Sarajevo sam došao sa dobrim vijestima
Nasao se lopov sa jos vecim,bas ce nam biti veselo 
0
ALPHA ET OMEGA
- hani_jong_un
- Pjur seks

- Reactions: 31151
- Postovi: 21827
- Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
- Lokacija: s2p
Sarajevo
Sarajevo (stari hrvatski naziv: Vrhbosna) glavni je i najveći grad Bosne i Hercegovine. Nalazi se na rijeci Miljacki, desnom pritoku Bosne, u istočnom dijelu sarajevsko-zeničke kotline. Prema popisu stanovništva 2013. godine, Grad Sarajevo ima 275.524 stanovnika, a prema procjeni iz lipnja 2019., taj broj se spustio na 274.879 stanovnika.
Sarajevo je najveći grad u Bosni i Hercegovini i istaknuti kulturni centar u Jugoistočnoj Europi. Grad je poznat po svojoj tradicionalnoj kulturnoj i vjernoj raznolikosti, sa pripadnicima islama, pravoslavlja, judaizma i katolicizma. Zbog svoje duge i bogate povijesti i pripadnosti, vjerskih i kulturnih raznolikosti, Sarajevo se ponekad naziva "Jeruzalem Europe".
Sarajevo je najveći grad u Bosni i Hercegovini i istaknuti kulturni centar u Jugoistočnoj Europi. Grad je poznat po svojoj tradicionalnoj kulturnoj i vjernoj raznolikosti, sa pripadnicima islama, pravoslavlja, judaizma i katolicizma. Zbog svoje duge i bogate povijesti i pripadnosti, vjerskih i kulturnih raznolikosti, Sarajevo se ponekad naziva "Jeruzalem Europe".
1
1
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
1811
- hani_jong_un
- Pjur seks

- Reactions: 31151
- Postovi: 21827
- Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
- Lokacija: s2p
Re: Sarajevo
Zabrinjavas me brt, viJolina pa ovo.
0
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran

- hani_jong_un
- Pjur seks

- Reactions: 31151
- Postovi: 21827
- Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
- Lokacija: s2p


