Dijaspora

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Dijaspora

Post Postao/la Ommadawn »

Može se zaboraviti dosta riječi na maternjem ukoliko ih ne koristiš bilo u obliku komuniciranja, bilo da ih čuješ ili ne čitaš.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dijaspora

Post Postao/la Fatih »

toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 16:05
Atomic je napisao/la: 18 dec 2020, 15:56
:valja

Cinjenica je da se usvoje neki izrazi stranog i kombinuju s maternjim jezikom, al' ove situacije "zaobravio sam kako se kaze na nasem" , a maternji ti jezik je cista pokondirenost.
Jedino se moze desiti djeci, koja su ucila oba jezika paralelno. Obicno kuci sa roditeljima jezikom roditelja, u skoli sluzbenim jezikom te zemlje.

@Ommadawn,slazem se. Jedino, ja sam, osim kada sam bio na poslu, sa svojima uvijek govorio na maternjem jeziku. Dodjoh u BiH, vise oni koriste te neke engleske rijeci. FB i ostala cuda, izgleda.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

Mozda se nekih reci covek ne moze setiti u datom momentu pa treba malo vremena. Ne verujem da neko u potpunosti moze zaboraviti?
Mada to ovisi i koliko je taj neko vec poznavao jezik i koliko dugo isti ne koristi uopste :zbunj

Kad smo vec kod toga, tu gde ste, da li s ljudima s prostora ex-yu pricate na maternjem ili jezikom koji se tu prica?
0
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

Fatih je napisao/la: 18 dec 2020, 17:32 Jedino se moze desiti djeci, koja su ucila oba jezika paralelno. Obicno kuci sa roditeljima jezikom roditelja, u skoli jezikom sluzbenim jezikom te zemlje.
To jeste, zavisi od starosti deteta. Oni mladji su na istom levelu s decom koja su rodjena u drugoj zemlji i tamo uce nas jezik.
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dijaspora

Post Postao/la Fatih »

toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 17:42 Mozda se nekih reci covek ne moze setiti u datom momentu pa treba malo vremena. Ne verujem da neko u potpunosti moze zaboraviti?
Mada to ovisi i koliko je taj neko vec poznavao jezik i koliko dugo isti ne koristi uopste :zbunj

Kad smo vec kod toga, tu gde ste, da li s ljudima s prostora ex-yu pricate na maternjem ili jezikom koji se tu prica?
Ja sam znao nekoliko nasih ljudi u USA, koji su savrseno govorili engleski. Nikada nikome nije palo na um, da pricamo engleski. Jednostavno, bilo nam je neprirodno. Ali, ne zelim reci da to nije OK, ako vec neko zeli.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Dijaspora

Post Postao/la Socrates »

toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 17:42 Mozda se nekih reci covek ne moze setiti u datom momentu pa treba malo vremena. Ne verujem da neko u potpunosti moze zaboraviti?
Mada to ovisi i koliko je taj neko vec poznavao jezik i koliko dugo isti ne koristi uopste :zbunj

Kad smo vec kod toga, tu gde ste, da li s ljudima s prostora ex-yu pricate na maternjem ili jezikom koji se tu prica?
Ja ovdje dosao sa 11 godina. Da budem iskren, slabo su se moji roditelji druzili sa nasima. Sa tih par porodica, ja sam pricao na nasem. Moj govorni nas jezik nije na zadovoljavajucem nivou. Daleko bolje pisem.

Sestra je dosla sa 3 godine, i ona bogami vrlo slabo govori nas. Sve razumije, ali govor slabo koristi. A nije da su moji to zapostavili. Ali, nije islo. Sestra mi je takav karakter da od malih nogu odbacuje ono sto misli da joj ne treba. Na nju nikad nisi mogao uticati, ona utice na sve oko sebe. I nije ona razmazena, nego nekim vrlo nenapadnim stavom utice na sve oko sebe. Pricacu o tome kako je mog tatu odvikla i od psovanja i od pusenja. I sto se tice mene, bila je glavni faktor da ostavim cigarete.
2
2 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

Sestra i ti ste primer prethodnih postova :ok

Ja ne zaboravljam, ali sam primetila da neke reci uopste nemaju znacenje koje sam prvobitno mislila da imaju.
Ne znam dal je do mene, mozda sam nekad cula, pa nisam znala sta ustvari znaci ili su vremenom promenile znacenje :hm
Kad se setim nekog primera, napisacu:)
2
1 slika 1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

Fatih je napisao/la: 18 dec 2020, 17:47 Ja sam znao nekoliko nasih ljudi u USA, koji su savrseno govorili engleski. Nikada nikome nije palo na um, da pricamo engleski. Jednostavno, bilo nam je neprirodno. Ali, ne zelim reci da to nije OK, ako vec neko zeli.
Isto tako :ok
Ali ako je u drustvu jos neka osoba koja ne poznaje nas jezik, onda svi na engleskom, ili kom vec jezicnom podrucju pripada.
Bas je neprijatan osecaj kad se na taj nacin zapostavi sagovornik, a bilo je situacija, i sto mi je jos cudnije da ljudi bez problema zapostave trecu osobu u konverzaciji jer ne razume.




EDIT: Fatih replied:

Svakako. Jako je to nekulturno, kada se neko ponasa kao da taj treci, ili njih nekoliko cak, uopste nisu tu. :ok
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

@Socrates Jesi ti meni ovo prepravio post umesto citiranja ?
Jos gledam otkud mi bold :ooo
1
1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Dijaspora

Post Postao/la Ommadawn »

Ja pričam kod kuće na našem, tako da i moja kćerka prilično dobro priča maternji jezik ukoliko se uzme činjenica da je rođena ovdje.
Međutim neke tehničke termine ne znam pa pitam starog ili amidžu. Smatram da je (bar meni) važno da održavam svoj jezik.
Daleko od tog da sam neki patriota - nemam neke patriotske simbole tipa bosanska zastava, ljiljani, pizde materine i to. Previše je to kičerski za mene.
Dok poznajem dosta ljudi koji vole to isticati a djeca im beknuti našeg ne znaju.
3
3 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dijaspora

Post Postao/la Fatih »

toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 18:35 @Socrates Jesi ti meni ovo prepravio post umesto citiranja ?
Jos gledam otkud mi bold :ooo
Ma ne, ja sam te citirao, i boldovao ovo, da oznacim ono sa cim se najvise slazem. Za ostalo (gdje se izgubio "quote" izmedju toga i mog komentara na dnu ,ne pitaj). :crni
4
4 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Dijaspora

Post Postao/la Socrates »

toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 18:35 @Socrates Jesi ti meni ovo prepravio post umesto citiranja ?
Jos gledam otkud mi bold :ooo
Nisam bogami. Ja ne prepravljam a da ne pitam.
3
3 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Malfoy
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6878
Postovi: 3005
Pridružen/a: 03 aug 2020, 02:05

Re: Dijaspora

Post Postao/la Malfoy »

ma ovo @Fatih hoce da napravi svadju medju kanadjanima :oo
6
6 slika
SARAJEVO HORDE BOG I ČARŠIJA
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Dijaspora

Post Postao/la toxic »

Gledam ja, jesam to mislila, al' nisam ovako napisala. Sta se desava :valja sve ok.
2
2 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dijaspora

Post Postao/la Fatih »

Socrates je napisao/la: 18 dec 2020, 18:43
toxic je napisao/la: 18 dec 2020, 18:35 @Socrates Jesi ti meni ovo prepravio post umesto citiranja ?
Jos gledam otkud mi bold :ooo
Nisam bogami. Ja ne prepravljam a da ne pitam.
Ma do mene je. Ja boldovao i citirao. Medjutim, ne vidi se da sam ja citirao, te sam svoj komentar podobro odmakao, da se zna da je "neciji". :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Dijaspora

Post Postao/la Socrates »

Malfoy je napisao/la: 18 dec 2020, 18:45 ma ovo @Fatih hoce da napravi svadju medju kanadjanima :oo
Ne moze nas niko posvadjat'. Nismo mi Amerikanci.
5
4 slika 1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
Malfoy
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 6878
Postovi: 3005
Pridružen/a: 03 aug 2020, 02:05

Re: Dijaspora

Post Postao/la Malfoy »

Socrates je napisao/la: 18 dec 2020, 18:47 Ne moze nas niko posvadjat'. Nismo mi Amerikanci.
hahahhahahah.. dobar dobar :ok
0
SARAJEVO HORDE BOG I ČARŠIJA
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”