KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

...ponekad i pravda...
Moderator: Socrates
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Moonlight »

Poznato je da se se sve češće u saobraćajnim udesima koristi evropski obraza. Kada policiski službenici izađu na lice mijesta oni vam predlože da popunite evropski obrazac kako bi navodno izbjegli prekršajne kazne. Problem nastaje kada dođete do osiguravajućeg društva koje je dužno da nadoknadi štetu. Osiguravajuće društvo će se pozvati na član 158. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojim je regulisano da u slučaju veće štete se obavezno vrši policiski uviđaj. Vi kada popunite obrazac nemate policiski zapisnik što se postavlja kao ozbiljan problem. Također će vam osiguravajuće društvo zatražiti i alko test kao uvjet za naknadu štete.

Šta uraditi?

Mi vam preporučujemo da u slučaju veće štete obavezno tražite uviđaj policije, gdje će se kao obavezno uraditi alko test. U svakom slučaju pozovite policiju, te ako popunjavate obrazac tražite da se uradi alko test ućesnika u nezgodi, i zapamtite koja policiska uprava vrši uviđaj, a nije na odmet da zapišete imena policiskih službenika koji podatak vam može zatrebati.

Naši savjeti proističu iz iskustva koje imamo i koje se u praksi pokazalo kao neophodno!

Piše mr.iur. Hrvačić Esad

slika
4
4 slika
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Čarobni »

Najčešći problem je to što ljudi, nakon udesa, ne fotografišu mjesto nezgode, položaj auta, oštećenja na autima, jer osiguranje odbija procjenu vršiti samo na osnovu crteža.
4
4 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Atomic »

Jel murija sad obavezno naplacuje svaki uvidjaj ?
Ne vjerujem ovom obrazcu jer su nasa osiguranja kriminalne organizacije.
1
1 slika
Avatar
Čarobni
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 1501
Postovi: 469
Pridružen/a: 07 jan 2021, 00:31

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Čarobni »

Policija je dužna, na poziv, izaći na lice mjesta, nerijetko će te, prema onom što vide, upravo oni uputiti na popunjavanje EU obrasca ili policijski uviđaj koji se, naravno, plaća.

EU obrazac je sasvim ok rješenje ako se sve obavi kako treba, fino se popuni, potpiše, fotografiše se mjesto nezgode, onda nemaju izbora, a i ako budu pravili probleme, samo angažuješ agenciju, jer će ista izvući dovoljno love da pokrije svoje troškove, a ti nećeš bit' na gubitku.
2
2 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la dmr »

Policija dođe i napravi službenu zabilješku, platiš je možda 10KM. Ili čak i ne izađu, samo upišu u evidenciju i ti odeš i tražiš taj dokument. Mislim, svakako ga dobiješ u Policiji, nezavisno od toga jesu li izlazili na lice mjesta ili su ti vjerovali pa upisali u evidenciju. Njihov Zapisnik, sa skicama mjerama i fotkama košta mislim 100 ili 200KM. A naravno, pravila za evropski obrazac su jasna i jednostavna, treba popunjen obrazac, potpisan od obje strane u udesu , fotografije i policijska zabilješka, te tri stvari trebaju, pored preduvjeta da se radi o manjoj šteti. Sad kako odrediti je li manja ili veća šteta, to je već tricky. Ja sam zvao lika iz osiguranja. Ja inače odavno vozim službeno auto, vecina to zna i primijetio sam jednu veliku prednost kad je osiguranik firma, ... osiguranja uopšte ne petljaju, ne izbjegavaju platiti obaveze, jednostavno im se ne gubi klijent.
1
1 slika
:rolka
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Malena »

Naprotiv, mislim da je EU obrazac jako dobar i treba ga koristiti uvijek, ali na način da se sve popuni, da OBAVEZNO potpišu obje strane učesnici u nezgodi i obavezno da se fotografiše.
Vrlo često čitam ili slušam ovakve teme s pogrešnim prezentovanjem, kao što je ovdje slučaj "koje opasnosti krije evropski obrazac", jer mora da je nešto propušteno u prilaganju dokumentacije, ili nešto nije popunjeno što osiguranje koristi da odbije klijenta za isplatu.
Mnoge stvari ljudi ne čitaju, ne obraćaju pažnju, mrsko pročitati do kraja.
Jedan od referata koje radim je eksploatacija voznog parka, tako da imam dodira i sa prekršajima i sa saobraćajkama i bez zapisnika i EU obrasca nema šanse da osiguranje išta odradi. Stalno podsjećam vozače da u slučaju nezgode OBAVEZNO zovu policiju i OBAVEZNO slikaju na licu mjesta šta se desilo.
2
2 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29490
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la storm »

Malena je napisao/la: 18 maj 2021, 22:13 Naprotiv, mislim da je EU obrazac jako dobar i treba ga koristiti uvijek, ali na način da se sve popuni, da OBAVEZNO potpišu obje strane učesnici u nezgodi i obavezno da se fotografiše.
Vrlo često čitam ili slušam ovakve teme s pogrešnim prezentovanjem, kao što je ovdje slučaj "koje opasnosti krije evropski obrazac", jer mora da je nešto propušteno u prilaganju dokumentacije, ili nešto nije popunjeno što osiguranje koristi da odbije klijenta za isplatu.
Mnoge stvari ljudi ne čitaju, ne obraćaju pažnju, mrsko pročitati do kraja.
Jedan od referata koje radim je eksploatacija voznog parka, tako da imam dodira i sa prekršajima i sa saobraćajkama i bez zapisnika i EU obrasca nema šanse da osiguranje išta odradi. Stalno podsjećam vozače da u slučaju nezgode OBAVEZNO zovu policiju i OBAVEZNO slikaju na licu mjesta šta se desilo.
I ja to mislim... Kakvo poštenje i dogovor mimo policije.
Možeš ti polaziti od sebe, ali mnogi ne misle tako... Bio kriv ili ne, policija i cao.
1
1 slika
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Mehaning »

Mene je Euro obrazac več spasio... :meha2

Ljudi na putu do osiguravajučeg svašta zaborave... :meha2
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 19 maj 2021, 07:02
Malena je napisao/la: 18 maj 2021, 22:13 Naprotiv, mislim da je EU obrazac jako dobar i treba ga koristiti uvijek, ali na način da se sve popuni, da OBAVEZNO potpišu obje strane učesnici u nezgodi i obavezno da se fotografiše.
Vrlo često čitam ili slušam ovakve teme s pogrešnim prezentovanjem, kao što je ovdje slučaj "koje opasnosti krije evropski obrazac", jer mora da je nešto propušteno u prilaganju dokumentacije, ili nešto nije popunjeno što osiguranje koristi da odbije klijenta za isplatu.
Mnoge stvari ljudi ne čitaju, ne obraćaju pažnju, mrsko pročitati do kraja.
Jedan od referata koje radim je eksploatacija voznog parka, tako da imam dodira i sa prekršajima i sa saobraćajkama i bez zapisnika i EU obrasca nema šanse da osiguranje išta odradi. Stalno podsjećam vozače da u slučaju nezgode OBAVEZNO zovu policiju i OBAVEZNO slikaju na licu mjesta šta se desilo.
I ja to mislim... Kakvo poštenje i dogovor mimo policije.
Možeš ti polaziti od sebe, ali mnogi ne misle tako... Bio kriv ili ne, policija i cao.
Slazem se. Jedino, ovdje policija naplacuje onda izlaz na uvidjaj, kao da su geodetski radnici. Naravno, kada se radi o manjim materijalnim stetama. I to nije slucajno, znaju oni da ce narod uvijek zvati policiju, iz gore navedenih razloga.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Veca
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1973
Postovi: 1449
Pridružen/a: 31 aug 2020, 15:33
Lokacija: Sikirevci!

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Veca »

...ja vas nista ne razumin! ...cuj, platis policajca :sok e vala, svasta!
0
Bice kad se sjetim :kez
Desperado
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1218
Postovi: 1070
Pridružen/a: 30 okt 2020, 12:03

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Desperado »

EU obrazac je odličan. Bez obzira kakva je šteta u pitanju policiju treba zvati.
1
1 slika
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la dmr »

Pa moras, ne priznaje se obrazac bez policijske evidencije da se udes dogodio. Ali kao sto sam napisao gore, ta zabiljeska nije skupa, skup je njihov zapisnik sa skicama i mjerama.
0
:rolka
Avatar
stripiii
Novi behar
Novi behar
Reactions: 307
Postovi: 102
Pridružen/a: 08 mar 2021, 19:18

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la stripiii »

dmr je napisao/la: 08 jul 2021, 19:11 Pa moras, ne priznaje se obrazac bez policijske evidencije da se udes dogodio. Ali kao sto sam napisao gore, ta zabiljeska nije skupa, skup je njihov zapisnik sa skicama i mjerama.
Priznaje se, samo treba da fotografises mobitelom iz sto vise uglova a da se pri tome vide reg. oznake na autima i ono najvaznije a sto dosta raje ne zna je to da u napomeni ispod podataka onoga koji priznaje krivicu se napise "Ja sam kriv za ovu saobracajnu nezgodu kao i ostecenje na vozilima koja su prouzrokovana istom" i nema tog osiguranja koji to nece priznati. E sad :oo posto je ovo BiH ja preporucujem da se zovne i policija koja ce samo evidentirati da se desila saobracajna nezgoda, provjeriti jesu li vozila registrovana i ima li sumnje da li je neko pod uticajem alkohola.Naravno, ako jedan od ucesnika zahtjeva da se radi uvidjaj isti se mora uraditi ali tada onaj koji odbija da popuni EO moze dobiti prekrsajni nalog od 50KM (ovo je sve za manju materijalnu stetu)
Moonlight je napisao/la: 14 apr 2021, 17:15 Poznato je da se se sve češće u saobraćajnim udesima koristi evropski obraza. Kada policiski službenici izađu na lice mijesta oni vam predlože da popunite evropski obrazac kako bi navodno izbjegli prekršajne kazne. Problem nastaje kada dođete do osiguravajućeg društva koje je dužno da nadoknadi štetu. Osiguravajuće društvo će se pozvati na član 158. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojim je regulisano da u slučaju veće štete se obavezno vrši policiski uviđaj. Vi kada popunite obrazac nemate policiski zapisnik što se postavlja kao ozbiljan problem. Također će vam osiguravajuće društvo zatražiti i alko test kao uvjet za naknadu štete.

Šta uraditi?

Mi vam preporučujemo da u slučaju veće štete obavezno tražite uviđaj policije, gdje će se kao obavezno uraditi alko test. U svakom slučaju pozovite policiju, te ako popunjavate obrazac tražite da se uradi alko test ućesnika u nezgodi, i zapamtite koja policiska uprava vrši uviđaj, a nije na odmet da zapišete imena policiskih službenika koji podatak vam može zatrebati.

Naši savjeti proističu iz iskustva koje imamo i koje se u praksi pokazalo kao neophodno!

Piše mr.iur. Hrvačić Esad
koje gluposti
1
1 slika
Avatar
Hannibal
Pjur seks
Pjur seks
Reactions: 22273
Postovi: 16507
Pridružen/a: 28 jul 2020, 15:58
Lokacija: s2p

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la Hannibal »

Atomic je napisao/la: 17 apr 2021, 14:49 Jel murija sad obavezno naplacuje svaki uvidjaj ?
Ne vjerujem ovom obrazcu jer su nasa osiguranja kriminalne organizacije.
kasam se udarijo zadnji put ostavijo im cvaju na sjediste da mi ne naplacuju to i pisu kaznu haha
1
1 slika
pričo razne gluposti, govorijo sam svašta
a mnoge bi sad želele da mi budu tašta 😊
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la dmr »

stripiii je napisao/la: 08 jul 2021, 21:37
dmr je napisao/la: 08 jul 2021, 19:11 Pa moras, ne priznaje se obrazac bez policijske evidencije da se udes dogodio. Ali kao sto sam napisao gore, ta zabiljeska nije skupa, skup je njihov zapisnik sa skicama i mjerama.
Priznaje se, samo treba da fotografises mobitelom iz sto vise uglova a da se pri tome vide reg. oznake na autima i ono najvaznije a sto dosta raje ne zna je to da u napomeni ispod podataka onoga koji priznaje krivicu se napise "Ja sam kriv za ovu saobracajnu nezgodu kao i ostecenje na vozilima koja su prouzrokovana istom" i nema tog osiguranja koji to nece priznati. E sad :oo posto je ovo BiH ja preporucujem da se zovne i policija koja ce samo evidentirati da se desila saobracajna nezgoda, provjeriti jesu li vozila registrovana i ima li sumnje da li je neko pod uticajem alkohola.Naravno, ako jedan od ucesnika zahtjeva da se radi uvidjaj isti se mora uraditi ali tada onaj koji odbija da popuni EO moze dobiti prekrsajni nalog od 50KM (ovo je sve za manju materijalnu stetu)
Moonlight je napisao/la: 14 apr 2021, 17:15 Poznato je da se se sve češće u saobraćajnim udesima koristi evropski obraza. Kada policiski službenici izađu na lice mijesta oni vam predlože da popunite evropski obrazac kako bi navodno izbjegli prekršajne kazne. Problem nastaje kada dođete do osiguravajućeg društva koje je dužno da nadoknadi štetu. Osiguravajuće društvo će se pozvati na član 158. Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojim je regulisano da u slučaju veće štete se obavezno vrši policiski uviđaj. Vi kada popunite obrazac nemate policiski zapisnik što se postavlja kao ozbiljan problem. Također će vam osiguravajuće društvo zatražiti i alko test kao uvjet za naknadu štete.

Šta uraditi?

Mi vam preporučujemo da u slučaju veće štete obavezno tražite uviđaj policije, gdje će se kao obavezno uraditi alko test. U svakom slučaju pozovite policiju, te ako popunjavate obrazac tražite da se uradi alko test ućesnika u nezgodi, i zapamtite koja policiska uprava vrši uviđaj, a nije na odmet da zapišete imena policiskih službenika koji podatak vam može zatrebati.

Naši savjeti proističu iz iskustva koje imamo i koje se u praksi pokazalo kao neophodno!

Piše mr.iur. Hrvačić Esad
koje gluposti
Izgleda da si u pravu.

Tako kaze i grawe

https://www.grawe.ba/evropski-izvjestaj ... j-nesreci/

A meni je bas lik iz grawe osiguranja rekao da mi treba i sluzbena zabiljeska policije da se dogodio udes.
0
:rolka
Avatar
stripiii
Novi behar
Novi behar
Reactions: 307
Postovi: 102
Pridružen/a: 08 mar 2021, 19:18

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la stripiii »

dmr je napisao/la: 08 jul 2021, 23:11 A meni je bas lik iz grawe osiguranja rekao da mi treba i sluzbena zabiljeska policije da se dogodio udes.
Ako treba od policije bilo sta, koja je onda svrha EI :oo
0
Avatar
dmr
bad karma
bad karma
Reactions: 21794
Postovi: 13162
Pridružen/a: 30 jul 2020, 12:40
Lokacija: Orange Republic™

Re: KOJE OPASNOSTI KRIJE EVROPSKI OBRAZAC?!

Post Postao/la dmr »

stripiii je napisao/la: 09 jul 2021, 05:59
dmr je napisao/la: 08 jul 2021, 23:11 A meni je bas lik iz grawe osiguranja rekao da mi treba i sluzbena zabiljeska policije da se dogodio udes.
Ako treba od policije bilo sta, koja je onda svrha EI :oo
Pa velika je razlika kad oni dodju, vide sta je bilo, upisu podatke u teku i odu ... ili čak samo upisu kod sebe u knjigu dezurstva na poziv .... ili kada moraju doci slikati, mjeriti, crtati.... zaustaviti saobracaj. Kazem ti, govorim iz licnog iskustva, mene udario lik na parkingu trznog centra (i sacekao, nije smio pobjeci zbog videonadzora :oo ) a i suprugu udario taksista. Oba puta sam ja podizao papir u MUPu i prilagao uz obrazac i fotke. Moje osiguranje je Grawe i prvo sam nazvao agenta da pitam sta treba i on mi rekao tako. Zvat cu ga opet da vidim je li sta mijenjano, posto je proslo par godina od ovoga.
Ista zabiljeska ti treba da naplatis kasko. Ili vise ne? :ovaj
1
1 slika
Zadnja izmjena: dmr, dana/u 09 jul 2021, 10:06, ukupno mijenjano 1 put.
:rolka
Odgovori

Natrag na “Pravo”