Online nastava

Od kolijevke, pa do groba...
Moderator: Moonlight
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: Online nastava

Post Postao/la Miss Y. »

mišljenja sam da treba djecu ostaviti do kraja po ovom sistemu, pogotovo ko je bio online cijelu godinu.
nije to neko znanje naravno ali nije ni moglo biti, nastavnici predaju kratko ili nikako, samo salju neke zadace, nista ne objasnjavaju, čas traje 30 min.
znam puno djece kojoj bi ovaj zadnji mjesec bas pokvario prosjek pogotovo ovih sto će sad npr upisivati srednju.
a vec su nastavnici najavili da ce usmeno ispitivati djecu kad krene redovna nastava, šta da ih ispituju a nista im maltene predavali nisu, čast pojedincima.
sto bi to sada radili? da je malo vise vremena pa ok.
ali mjesec i malo više je bas malo.

o sigurnosti da ne govorim, pogotovo srednjoskolaca, opet giuzve po gradskom prevozu, druzenja nakon skole, taman se broj zarazenih malo smiruje.
takodje i o prosvetnim radnicima mislim, nisu ni vakcinisani ni nista.

ja bih ostavila ovako, pa od septembra aBd sve normalno.
4
4 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Re: Online nastava

Post Postao/la CocoMa »

A djeca nisu bila nešto posebno sklona virusnim oboljenjima .idu na treninge..druže se ..ne vidim opravdan razlog zašto bi nastavili nastavu online.. :konta

Toliko toga su izgubili za ovu godinu dana. Pa hajde..neka gube dodatno..šteta..stvarno šteta šta radimo od ove djece..nepotrebno.
0
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Online nastava

Post Postao/la toxic »

Ja ne mislim da je nepotrebno s obzirom kakva je citava situacija :zbunj

Kod nas su od danas opet svi online, sto je po mom misljenju bolje.
Ranije se moglo birati ko hoce online ko in person. Mislim da je teze ovima sto cas se prebacuju ovako, cas onako. Situacija je takva kakva je, mislim bi deci trebalo drzati jedan tempo i rutinu.

Kod nas je online nastava dobro regulisana, ucitelji/nastavnici su organizovani i bas se trude da odrze cas isto kako bi to uradili i u ucionici, ne javljaju se tek formalno. Mislim da su deca na ovaj nacin i vise fokusirana na nastavu jer ne moze nista da im odvlaci paznju ukoliko imaju 'svoj prostor'. Kompjutere koriste i u skoli pa ni tu nema neke preterane vremenske razlike u sedenju pred istim.
Najveci problem je drustvo... druzenje sa vrsnjacima im nedostaje i uz sve restrikcije to se definitivno najvise negativno odrazava na njihovu psihu.

Ali bez obzira, kako je i Missy rekla, mislim da je bolje i sigurnije ovako da svi budu online, a taj nedostatak druzenja im pokusati nadomestiti na drugi nacin. Posle nastave sto vise vremena vani, u prirodi, uz razlicite aktivnosti i pregurace se i ovo :ok
3
3 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Čuvarkuća
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3038
Postovi: 2252
Pridružen/a: 07 aug 2020, 19:58

Re: Online nastava

Post Postao/la Čuvarkuća »

Od danas jedna grupa sedmicu online a druga u školi i obratno.
0
"Treba otimati radost danima što bježe".
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Online nastava

Post Postao/la Malena »

Prva sedmica drugog polugodišta je odrađena online, jer su to uveli kao pravilo. Obzirom da smo svjesni koliko smo bili nespremni za online nastavu, uveli su pravilo da će uvijek prva sedmica drugog polugodišta biti online, da se i djeca podsjete načina kako mogu funkcionisati, tako i da se vide eventualni nedostaci i problemi da bi se moglo na vrijeme reagovati.
Dešavaju se nepredviđene stvari, a u praktičnom dijelu većina tih stvari izađe na vidjelo i riješe se vrlo brzo.
Sedmica je protutnjala vrlo brzo i hvala Bogu bez problema.
1
1 slika
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Online nastava

Post Postao/la lejlamo »

Šta sve mi nazivamo online nastavom :meha1

Tačno mi se čini da izmišljaju te nebuloze od dosade. Čuj sedmica online, eto onako, od viška glava ne boli, a zakinuše djecu za sedam dana neposrednog nastavnog procesa bez ikakvog razumnog razloga. Genijalno.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Online nastava

Post Postao/la Malena »

lejlamo je napisao/la: 08 feb 2022, 12:30 Šta sve mi nazivamo online nastavom :meha1

Tačno mi se čini da izmišljaju te nebuloze od dosade. Čuj sedmica online, eto onako, od viška glava ne boli, a zakinuše djecu za sedam dana neposrednog nastavnog procesa bez ikakvog razumnog razloga. Genijalno.
Tako su nama objasnili, da će iskoristiti tu prvu sedmicu za ponavljanje gradiva, što su stvarno i radili.
Ne znam da li su nebuloze ili nisu, ti bolje razumiješ jer si direktno uključena u prosvjetu, ali meni je bilo ok jer su djeca ponovila gradivo, odradila časove u toplim domovima, "probudili" se poslije zimskog odmora, još jednom vidjeli kako funkcioniše teams, naučili neke nove cake koje mogu odraditi online (poslati dokumente na teams, odraditi kviz online za vrijeme nastave...).
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Online nastava

Post Postao/la lejlamo »

O djeci kojeg uzrasta govorimo? Ja mislim isključivo na razrednu nastavu i uzrast na kojem roditelji komuniciraju s nastavnikom.

Za starije ne znam kako funkcioniše.

A ne znam ni koja je posebna vještina potrebna za online kviz, osim kvizaškog znanja.
0
Avatar
Malena
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 7806
Postovi: 4555
Pridružen/a: 22 jul 2020, 09:44

Re: Online nastava

Post Postao/la Malena »

Svi uzrasti, i osnovci i srednjoškolci.
Kviz, pa npr. djeca VI razreda sama naprave kviz i pošalju drugarima da urade. To se naravno ne ocjenjuje, ali je dobar vid vježbanja.
Oni u stvari sve rade kao što bi radili u školi.
Ovi manji, II razred, prate i slušaju učiteljicu. Učiteljica piše na tabli, oni prepisuju ako treba prepisati i razgovaraju o pređenom gradivu, ponavljaju. Ako treba šta pisati, dovoljno je da svesku prinesu kameri da se vidi šta su napisali.
Ali vježbaju način kako da se jave, da ispoštuju druga koji već priča, da gase mikrofon ako nemaju potrebu da nešto kažu.
Eh srednjoškolka je već druga priča. Sama činjenica da je škola informatičkog smjera, dobro im dođe da se usavršavaju sa programima i sistemima.
Nama je bilo ok. Ne znam, nisam primjetila da su drugi roditelji imali primjedbi jer smo svi slali povratnu informaciju na viber i svi su bili ok.
0
Dragulj ne gubi vrijednost i kad padne u blato, a prašina ostaje prašina i kad se do neba digne
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Online nastava

Post Postao/la lejlamo »

Malena je napisao/la: 08 feb 2022, 14:21
Oni u stvari sve rade kao što bi radili u školi.
Ovi manji, II razred, prate i slušaju učiteljicu. Učiteljica piše na tabli, oni prepisuju ako treba prepisati i razgovaraju o pređenom gradivu, ponavljaju. Ako treba šta pisati, dovoljno je da svesku prinesu kameri da se vidi šta su napisali.
Ali vježbaju način kako da se jave, da ispoštuju druga koji već priča, da gase mikrofon ako nemaju potrebu da nešto kažu.
Upravo o tome sam ja govorila. Imitirati atmosferu iz učionice, primicati kameri teke, a može se nesmetano uživo odvijati proces.
Ne razumijem svrhu. :zbunj

Za te velike i informatički smjer ne mogu komentarisati.
0
Odgovori

Natrag na “Obrazovanje”