Umjetničke slike

Moderator:Heidi , Socrates
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Heidi »

Marie Bashkirtseff (1858-1884), Kisobran

slika
4
2 slika 2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la medvjed23 »

slika
slika

Fallen Angel, Alexandre Cabanel
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Ommadawn »

Steampunk je podžanr znanstvene fantastike s elementima alternativne povijesti i cyberpunka.

Radnja se događa u prošlosti, često u početcima industrijske revolucije, gdje postoje neke tehnologije ili izumi koji su u stvarnosti otkriveni odnosno izumljeni kasnije. Prvim steampunkom smatra se novela Diferencijalni stroj Williama Gibsona i Brucea Sterlinga u kojoj lord Byron i Charles Babbage uspijevaju napraviti funkcionalno mehaničko digitalno računalo. Inspiracija za steampunk sigurno je došla od djela ZF pisaca 19. stoljeća, poput Julesa Vernea, Marka Twaina, H. G. Wellsa ili Mary Shelley.

To se naravno i oslikava kao ilustracije pa tako imamo i poznate umjetnike koji su vukli svoju inspiraciju odatle kao H.R. Giger (poznat kao kreator figura iz filma "Alien") te i umjetnika koji je nase gore list, Enki Bilal (pravo ime Enes Bilalovic).

Ja licno sam se povezao sa ovim stilom tokom jedne predstave, "Bozicna prica", za koju sam izmedju ostalog, dizajnirao neke rekvizite.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Heidi »

Sailing XL, Peter Nottrott
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la John Cleese »

4
3 slika 1 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la John Cleese »

2
2 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la John Cleese »

2
2 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la John Cleese »

3
2 slika 1 slika
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Heidi »

MARY CASSATT (1844 – 1926)
Američka slikarka, provela je svoj odrasli život u Francuskoj gde je postala sastavni dio grupe impresionista. Cassatt je rođena u imućnoj porodici, koja se protivila da ona postane umjetnica. Umjetničku školu je napustila, jer je bila frustrirana tretmanom koji su dobijale učenice u odnosu na učenike – nisu mogle da koriste žive modele i jedino im je preostalo da crtaju po kalupu. Sa 22 godine se preselila u Pariz i tamo je imala privatne časove. Njena karijera je krenula uzlaznom putanjom, kada se pridružila impresionistima i skopila doživotno prijateljstvo sa Degasom. Otvoreno se zgražavala zbog formalnog umjetničkog sistema gdje su žene umjetnice morale da flertuju ili da se sprijatelje sa muškim sponzorima kako bi napredovale. Stvarala je meka, lagana djela, koja su često isticala žene koje se ponašaju kao njegovateljice. Cassatt je tokom cijelog svog života nastavila da podržava ravnopravnost žena.
slika

Majka i dijete
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Heidi »

Edgar Dega

Edgar Dega (19. jul 1834. Pariz – †27. septembar 1917. Pariz) je bio francuski slikar, grafičar i vajar. Smatra se jednim od istaknutih predstavnika francuskog impresionizma, iako sam sebe nikada nije uvrštavao u impresionistički pokret. Zaokupljen urbanim prizorima, balerinama, prizorima sa trka konja, Dega ne raskida nikada u potpunosti sa majstorima realizma, kao što su Engr i Delakroa, stvara većinu svojih dela u ateljeu, ali i pored toga većina istoričara umetnosti se slaže da je njegovo mesto u okviru impresionizma. Dega je bio sin bankara italijanskog porekla i Kreolke iz Nju Orleansa (SAD), koja je umrla je kada je Edgar imao 13 godina.1853. godine počeo je studije prava, ali se 1855. godine prijavio na Akademiju lepih umetnosti. Zatim Dega putuje u Rim. 1866. godine se vraća iz Rima u Pariz obogaćen iskustvima koje je sakupio. U početku je slikao istorijske teme i portrete po ugledu na Engrea, a za razliku od Engra – samo portrete svojih prijatelja, samo u ulju a 70- tih godina je zavoleo i počeo da slika u pastelu i temperi. Pod uticajem italijanskog slikarstva, zabavljen uglavnom koloritom i koloritnom stranom pojave slikao je pored portreta i aktova pojave iz svakodnevnog života i uglavnom scene iz pozorišta – balerine i konjičkih trka. Zahvatao je u svojim slikama sa izraženom skraćenicom i lepršavim pokretom trenutna raspoloženja a njegovo duboko osećanje karaktera ljudi daje težinu čak i naizgled slučajnim prizorima. I kada je prišao inpresionizmu on nije napustio svoju slonnost ka crtanju i crtežu i njegova najlepša dela su nastala u tehnici pastela. Godine 1865. izlaže u Salonu (službena izložba na Akademiji lepih umetnosti u Parizu) i njegovi su radovi bili oberučke prihvaćeni u svetu konvencionalne umetnosti. Poznat je po slikama balerina iz pozorišnoga života i konja iz konjskih trka i pre se zanimao za motive iz života negoli za mitološke teme. 1870. Izbio je Francusko-pruski rat u kome je učestvovao.1873. posećuje severnu Ameriku. 1886. godine učestvuje poslednji put na izložbi sa impresionistima. Od 1886. nalazi nove motive i aktivno slika. Dega je kroz rat otkrio svoje probleme sa vidom i očima što ga je jako zabrinjavalo i kako se nikada nije ženio poslednje godine je proveo skoro slep lutajući ulicama Pariza dok nije tu i umro 1917. godine. Pred kraj života postavši skoro slep počeo je da izrađuje male figure svojih omiljenih motiva balerina i konja u vosku i glini. Jedna od njih „Balerina“ nalazi su u Metropoliten muzeju u Njujorku. jovicaletic

slika

slika
2
2 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
toxic
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 9937
Postovi: 4163
Pridružen/a: 14 dec 2020, 15:55
Lokacija: My Own World

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la toxic »

I behar se u procvat sprema...

Vincent van Gogh, Almond Blossom, 1890

slika


Van Gogh, u prolecnom raspolozenju i euforiji koja naginje na neku histericnu stranu procvetale grane drveca smatrao je simbolom novog zivota, i u tom svojstvu ovaj subjekt je bio cest motiv na njegovim slikama. Sljiva, tresnja, badem - daj sve samo da je procvetalo. Vincent je bio ocaran japanskom kulturom i njihovim estampama pa je ove motive povezivao sa njihovom kulturom i tresnjinim cvetom, pa ih je i slikao u prepoznatljivom maniru estampi - plosnom, uglabnom svetlog kolorita i bez njegovog prepoznatljivog poteza cetkicom. Ovde su u pitanju grancice badema naspram plavog neba, a deo su serije slika nastalih od 1888. do 1890. u Arlu. Ova faza se i smatra jednom od njegovih najproduktivnijih jer ga je jug Francuske inspirisao, i ako uzmemo u obzir kontekst sa pocetka telsta, ovo je jedan prilicno vedar i optimistican Van Gogh. Slika ima klasican impresionisticki vajb sa sitnim primesama pointilizma. Iz prepiski sa bratom Teom saznaje se da je serija slika bila inspirisana odusevljenjem jer mu je brat najavio da ce postati stric.
2
1 slika 1 slika
⇻ Nᴏᴛ Aʟʟ Wʜᴏ Wᴀɴᴅᴇʀ Aʀᴇ Lᴏsᴛ ⇺
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la Socrates »

Vjerovatno nikad ništa na mene nije ostavilo čudniji (preblaga je to riječ) utisak nego kad sam vidio The Starry Night.

Dosta mlad sam je i vidio prvi put. Mislim da imamo neku čudnu vezu ta slika i ja.

Neću je postirati, jer jedno je fotografija slike, a drugo je slika.
1
1 slika
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetnicke slike

Post Postao/la John Cleese »

Socrates je napisao/la: 30 apr 2021, 16:59 Vjerovatno nikad ništa na mene nije ostavilo čudniji (preblaga je to riječ) utisak nego kad sam vidio The Starry Night.

Dosta mlad sam je i vidio prvi put. Mislim da imamo neku čudnu vezu ta slika i ja.

Neću je postirati, jer jedno je fotografija slike, a drugo je slika.
Jesi li gledao animirani film "Loving Vincent"?



2
2 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetničke slike

Post Postao/la John Cleese »

1
1 slika
Avatar
John Cleese
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1214
Postovi: 1223
Pridružen/a: 30 jul 2020, 23:54

Re: Umjetničke slike

Post Postao/la John Cleese »

1
1 slika
Avatar
medvjed23
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 3156
Postovi: 2407
Pridružen/a: 28 jul 2020, 12:11

Re: Umjetničke slike

Post Postao/la medvjed23 »

slika

This flamboyant yet playful portrait of John Wilmot, 2nd Earl of Rochester (1647–1680), captures the poet’s wit, charm and disregard for convention. Believed to have been devised by Rochester himself, it was painted by the Flemish artist Jacob Huysmans (c. 1630–1696), who was known for his extravagant and theatrical portraits of the elite at the court of King Charles II (1630–1685).

What’s happening in the painting?

The painting depicts Rochester bewigged, draped in expensive silk and carrying a manuscript in one hand. With the other hand he places the poet’s laurels on a chattering monkey, who is ripping out and handing back pages from a book.

Monkeys were a recurring motif in Rochester’s poetry, and were used to symbolise human folly and conceit. The poet eloquently expresses this perspective in the first verse of his ‘Satyr against Reason and Mankind’:

Were I (who to my cost already am
One of those strange, prodigious creatures, man)
A spirit free to choose, for my own share
What case of flesh and blood I pleased to wear,
I'd be a dog, a monkey, or a bear,
Or anything but that vain animal,
Who is so proud of being rational.

In the context of this satiric painting, the monkey represents the arrogance of poets and the foolishness of those that support them financially.

https://www.bl.uk/collection-items/port ... -c-1665-70
3
2 slika 1 slika
Avatar
Skin
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 546
Postovi: 380
Pridružen/a: 21 sep 2021, 19:03

Re: Umjetničke slike

Post Postao/la Skin »

slika

the calling of st matthew, caravaggio
ovo mi se desilo :meha3
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Slikarstvo”