Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Društvena kretanja, politika.. Začarani krugovi u žitu (i ispod žita)
Moderator: Fatih, Max
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Max »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 13:29 ..pa vi to potencirate nisam ja.. :bih1
:arbih
0
I say what I think, I think what I say
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..jebiga kad Hrvati nisu patentirali ljiljane.. :kme
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 13:29 ..pa vi to potencirate nisam ja.. :bih1
E, nek znas, cim budemo gradjanska drzava, napravicemo referendum da se drzava zove "Bosna". :D
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..neki dan sam gleda intervju hadzifejzbegivica jel se tako zove s dodikom..znas sto mu je dodik reka prije će rs postat Srbija nego Bosna država... :D umra sam od smija..zato pažljivo s tim.. :fiju
0
Avatar
Max
PRObehar
PRObehar
Reactions: 23533
Postovi: 16631
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:35

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Max »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 13:37 ..jebiga kad Hrvati nisu patentirali ljiljane.. :kme
jesu patentirali nešto drugo


al nije tema...
0
I say what I think, I think what I say
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

laga-nini je napisao/la: 26 nov 2020, 13:44 ..neki dan sam gleda intervju hadzifejzbegivica jel se tako zove s dodikom..znas sto mu je dodik reka prije će rs postat Srbija nego Bosna država... :D umra sam od smija..zato pažljivo s tim.. :fiju
Dodik laze, zna on da je sve drugo mnogo lakse moguce, od pripajanja RS-a Srbiji. A, i ovaj sistem BiH nece jos bas (relativno) dugo opstati. Zapamti to. Mozda forum do tada i dalje bude aktivan, pa da se podsjetimo o cemu smo pricali. :sara
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..bumo videli al ko će tubtvoju fikciju provest..bakir..il bogicevic.. :zbunj
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Dodik reka.... :blabla
Što je sve izašlo na usta tog krmka, za knjige je, pod naslovom "kronologija jednog ludila"
Grčevito sad mlati gluposti, da aktivira još veće glupane sa tim forama...on dobro zna, da mu je nakon što politički krepa...odlaziti na sudove i u zatvor za epilog.
Slično kao Trump.
0
laga-nini
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1195
Postovi: 3669
Pridružen/a: 23 jul 2020, 20:23

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la laga-nini »

..storm nemoj vrtit vise izlizanu ploču..dodik je faktor volio ga il ne..politika je to nije biranje društva...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Kako su ljiljani na današnji dan 1992. postali zvanična zastava Republike BiH
S. H.
slika

Na današnji dan prije 29 godina Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine prihvatilo je ponuđeno rješenje za nova državna obilježja, a to je bila zastava s ljiljanima. Motivi i inspiracija su uzeti iz bosanskog srednjovjekovlja.

Tako se željela istaći obnovljena bosanska državnost, pri čemu nije zanemarena ni "nacionalna neutralnost" novog grba, s obzirom na to da je bilo važno smiriti nacionalne podjele jer su tenzije od kraja 1991. bile već dovoljno podignute. Tako su se srednji vijek i srednjovjekovna obilježja činili kao idealno rješenje.

Ideja za stvaranja nove zastave i grba pokrenuta je još krajem februara 1991. kada je Skupština SRBiH donijela odluku o promjeni Ustava te novim simbolima RBiH. Prvobitno je formirana komisija od pet članova među kojima su bili historičari, arheolog i dizajner, a pravni savjetnik je bio Kasim Trnka. Predloženo je da osnovna boja zastave bude svijetloplava zbog simbolike mira i blagostanja.

Predloženo je da na sredini zastave bude novi bosanski grb s ljiljanima koji ima uporište u kraljevskom novcu i pečatu iz srednjeg vijeka. Međutim, kao najvažniji predmet za identifikaciju srednjovjekovnog bosanskog grba poslužio je mrtvački pokrov, tj. plašt kralja Tvrtka I Kotromanića nađen prilikom iskopavanja krunidbene i grobne crkve bosanskih vladara u Milima (današnjim Arnautovićima) kod Visokog. Tako je određeno da simbol države bude ljiljan iz doba bosanskog kraljevstva, jer je zajednički i ne predstavlja nijednu posebnu etničku grupu.

Na te prijedloge su pristala i sva kulturna društva, izuzev Prosvjete, koja je tražila da da sastavni dio nove zastave moraju činiti i srpska obilježja. U međuvremenu je počeo i rat, a radna grupa s eraspala. Na projektu su ostali raditi i to samoinicijativno historičar Enver Imamović i dizajner Zvonimir Bebek. Oni su za oko 40 dana izvršili, političkim žargonom rečeno, samo "kozmetičke promjene", promijenili su boju obruba štita grba iz srebrene u zlatnu i osnovnu boju zastave iz svjetloplave u bijelu.

Potom je Predsjedništvo RBiH 4. maja usvojilo ponuđeno rješenje i zastava s ljiljanima na štitu na bijeloj podlozi je postala službena zastava države. Iako je komisija od samog početka nastojala izbjeći bilo kakvo pojedinačno etničko obilježje, zastava s ljiljanima i danas služi kao tema za rasprave. Zastava je u upotrebi bila do 1998. a s obzirom da nije bilo konsenzusa za nove države simbole države BiH, visoki predstavnik Carlos Westendorp nametnuo je trenutno rješenje.

O ovoj temi opširnije je pisao historičar Emir O. Filipović, koji se između ostalog bavi heraldikom i bosanskim srednjovjekovljem. Deatljnije se može pronaći u radu Grb i zastava BiH u 20. stoljeću.
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

Bas zbog stoke, izgubismo zastavu koja je znacila nesto. SVIMA. Crkli dabogda.
2
1 slika 1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 05 maj 2021, 20:23 Bas zbog stoke, izgubismo zastavu koja je znacila nesto. SVIMA. Crkli dabogda.
Baš kako se navodi... Zastava nema nikakvih etničkih odrednica, izvire od srednjovjekovne Bosne...
A znam sta ih je mučilo, znaju i oni.
Dobili po labrnjama od te zastave.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 05 maj 2021, 20:51
Fatih je napisao/la: 05 maj 2021, 20:23 Bas zbog stoke, izgubismo zastavu koja je znacila nesto. SVIMA. Crkli dabogda.
Baš kako se navodi... Zastava nema nikakvih etničkih odrednica, izvire od srednjovjekovne Bosne...
A znam sta ih je mučilo, znaju i oni.
Dobili po labrnjama od te zastave.
Da, nakon rata, to je razlog. Ali, zasto nisu htjeli prije? Valjda sto podsjeca na to, da je u vrijeme te zastave Bosna bila kraljevina. A cim nije srpska valjda, odmah ne valja. Sada imamo ovu, koja ne lici ni na sto, niti je neko posebno voli. Bas kako i stoji - nametnuta. :zbunj
0
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Fatih je napisao/la: 05 maj 2021, 20:56
storm je napisao/la: 05 maj 2021, 20:51

Baš kako se navodi... Zastava nema nikakvih etničkih odrednica, izvire od srednjovjekovne Bosne...
A znam sta ih je mučilo, znaju i oni.
Dobili po labrnjama od te zastave.
Da, nakon rata, to je razlog. Ali, zasto nisu htjeli prije? Valjda sto podsjeca na to, da je u vrijeme te zastave Bosna bila kraljevina. A cim nije srpska valjda, odmah ne valja. Sada imamo ovu, koja ne lici ni na sto, niti je neko posebno voli. Bas kako i stoji - nametnuta. :zbunj
Ma i aktualna je sad već prepoznatljiva, ali nije to to...
A dio njih neće nikad voljeti ni jednu, osim svojih nacionalnih.
Ne razumijem to negiranje povijesti.
1
1 slika
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la storm »

Ne znam gdje bih... Ali to je ta povijest, koju bi susjedi i komsije malo morali upoznati...
A evo gore lijevo i mi nadiremo :love
FB_IMG_1627246945279.jpg
3
2 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Heidi »

Gle Hrvatske I Srbije....scucurile se
4
4 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Post Postao/la Fatih »

storm je napisao/la: 25 aug 2021, 08:10 Ne znam gdje bih... Ali to je ta povijest, koju bi susjedi i komsije malo morali upoznati...
A evo gore lijevo i mi nadiremo :love

FB_IMG_1627246945279.jpg
E, ovo je klasican primjer, kada neko pocne o granicama drzava na prostoru ex- Yu. Odakle poceti? Odavde ili jos ranije? ili pak, nesto kasnije? Ali, mislim da je priznavanje danasnjih granica imperativ, ne onih iz proslosti. Svako mijenjanje granica, uvijek je znacilo jedno.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Odgovori

Natrag na “Bosna i Hercegovina”