U susret Ramazanu

Vjeroispovijesti, i smisao...
Moderator: Fatih
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Miss Y. »

Meni je uvijek žao i obavezno zadnji iftar cmizdrim :tugi
Screenshot_20210507-111739_Instagram.jpg
2
1 slika 1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

Reci: "Gospodar moj daje obilnu opskrbu onome kome hoće, a i uskraćuje, ali, većina ljudi ne zna. (36)

Ni bogatstva vaša ni djeca vaša neće vas učiniti Nama bliskim; samo one koji budu vjerovali i dobra djela činili čeka višestruka nagrada za ono što su radili, i oni će u visokim odajama biti sigurni. (37)


Darežljivost  je  jedna  od  najvažnijih  osobina  našega  Poslanika  as,  pa  i  njegova  ummeta. Posebno  je  Poslanik  as,  bio  darežljiv  u  mjesecu  Ramazanu, čak  darežljiviji  i  od  blagoga  povjetarca. Kod  nas, ummeta  Poslanikova, darežljivost  posebno  treba  doći  do  izražaja  iz  dva  razloga. Prvi  razlog  je  mjesec  Ramazan, a  drugi  je  ova  ekonomska  kriza  koja  biva  razlogom  da  je  svaki  dan  sve  više  ljudi  gladno, neobuveno  ili  žedno. Ovo  je  mjesec  u   kome darežljivi  trebaju  dokazati  svoju  darežljivost. Ima  i  onih  koji  će  na  ovaj  poziv  kazati  kako  ima  i  onih  koji  traže  tuđu  pomoć  a  ne  zaslužuju  je, sposobni  su  za  rad  isl. Braćo, svi  oni  koji  ne  udjeljuju  lahko  će  naći  opravdanje  zašto  to  ne  rade, a  i  svi  oni  koji  udjeljuju  lahko  će  naći  povod  da  udijele, ali,  nama, i  onima  koji  traže  i  onima  koji  daju,  neka  je  na  umu  hadis  kojeg   bilježi  imami  Buharija  gdje  kaže  Poslanik  as:

„Gornja  ruka  je  bolja  od  donje“- Naravno gornja  ruka  ovdje  asocira  na  onu  koja  daje  a  donja  na  onu  koja  prima. Onaj  koji  daje  mora imati  na  umu  da  daje  ono  što  je  njemu  neko  dao. Onda  kada  se  budemo  odnosili  ovako  prema  onome  što  udjeljujemo  tek  tada  ćemo  osjetiti  slast  udjeljivanja  u  ime  Allaha. U  suri  Sebe'  Allah  uzvišeni  je  rekao: „ Reci: Gospodar  moj  daje  obilnu  opskrbu  kome  onome  hoće  od  robova  svojih,  a  kome  hoće  uskraćuje: što  god  vi  udijelite,  On  će  to  nadoknaditi, On  najbolje  opskrbljuje.“

Kada  imamo  na  umu  ove  riječi  Allaha  uzvišenog, onda  ćemo  se natjecati  u  dobročinstvu  koje  će  biti  uzvraćeno  još  na  dunjaliku. A  na  ahiretu  je  nagrada  trajna. Ebu  hurejre  prenosi  da  je  Poslanik  as,  rekao:

“ Uzvišeni  Allah  je  rekao:' Udijeli  čovječe, udijelit  Ću  ti.“

Ima  li  ljepšeg  obećanja  od onoga  koje  dolazi  od  Allaha  i  Njegova  Poslanik, pa  budimo  od  onih  robova  koji  svojim  dobročinstvom  zasluže  da  im  njihov  Gospodar  uzvrati  dobročinstvom.  Ipak,  dijeljenje  treba  da  je umjereno, kako  darežljivac  ne  bi  sve  podijelio  i  ostao   bez  opskrbe, treba  dakle  i  u  ovome  imati  mjeru. Uzvišeni  Allah  kaže:  „ Ne  drži  ruku  svoju  stisnutu, a  ni  posve  otvorenu, da  ne  bi  prijekor  zaslužio  i  bez  ičega  ostao“ Isra 29,
1
1 slika
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Fatih »

Iskra je napisao/la: 07 maj 2021, 10:04 26 ramazana s aksamom nastupa 27 noc...onda imamo.jos 28 ramazan takodjer s aksamom, jos jednu neparnu. Jesam li dobro izracunala @Fatih
?
Da, dobro si to izracunala, i ujedno podsjetila svakog, ko mozda nehatom izracuna drugacije. I sam sam htio na ovoj temi da napisem jedan komentar/podsjetnik, da su neparne noci nakon iftara u parnim danima. Islamski kalendar je takav, da dan pocinje sa zalaskom sunca.
2
2 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Fatih »

@Miss Y. Ti hoces da te klepam za Ramazan, ha? :mara Sto mi ostavi 'vaku reakciju? :ovaj
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Avatar
Miss Y.
Tersy blonde
Tersy blonde
Reactions: 18205
Postovi: 10943
Pridružen/a: 24 jul 2020, 20:50

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Miss Y. »

Fatih je napisao/la: 07 maj 2021, 23:13 @Miss Y. Ti hoces da te klepam za Ramazan, ha? :mara Sto mi ostavi 'vaku reakciju? :ovaj
Ispravit cu evo, nekako mislim da vecina zna da nakon aksama ide "novi dan", tj. iduci broj. Hallali.
2
1 slika 1 slika
Ters je ”čovjek koji je uvijek upravu, al’ drugi to ne razumiju”- A.Sidran



:missy
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

Temu ne čitaju samo vjernici i ne citaju je samo muslimani , koji bi trebalo da znaju takve stvari, pa je svakako dobro procitati takvo objasnjenje @Fatih , ja ne vidim nista lose u tome, naprotiv. I inace sam misljenja da kad se nesto pise, krajnji cilj treba da bude razumljivost i jednostavnost kako bi i najneupuceniji shvatili a eto ponesto i naucili o Islamu.
0
Avatar
Fatih
PRObehar
PRObehar
Reactions: 6951
Postovi: 6464
Pridružen/a: 23 jul 2020, 15:14

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Fatih »

Miss Y. je napisao/la: 07 maj 2021, 23:18
Fatih je napisao/la: 07 maj 2021, 23:13 @Miss Y. Ti hoces da te klepam za Ramazan, ha? :mara Sto mi ostavi 'vaku reakciju? :ovaj
Ispravit cu evo, nekako mislim da vecina zna da nakon aksama ide "novi dan", tj. iduci broj. Hallali.
Ma de, OK je, i ja se malo salim. Znam da vecina zna, ali posto sam u siroj familiji imao jednog rodjaka, koji je racunao pogresno kada je 27. noc, bas sam potrosio dobrih 5 minuta da mu objasnim. A posti svake godine, zna da prva teravija pocinje noc prije posta, itd.
1
1 slika
Tokom cijelog tvog zvota, u tebi se bore dva vuka, dobar i zao. Pobijedice onaj koga vise hranis.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

Ušli  smo  evo  u   treću trećinu ramazana, trećinu u kojoj je Božiji Poslanik bitno mijenjao svoj odnos prema ramazanu. Zadnjih deset dana ramazana Poslanik bi potpuno zanemario dun­jalučke obaveze i posvetio bi se danonoćno ibadetu.  U  ovoj, zadnjoj  trećini  su  doista  velika  dobra, brojne  nagrade, poznate  blagodati  i  posebnosti.

Jedna od tih posebnosti jeste i ta da se Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, u zadnjoj trećini ramazana više posvećivao činjenju ibadeta nego u prethodnim danima i noćima. U Muslimovom Sahihu bilježi se od Aiše, radijallahu anha, da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, više ibadetio u zadnjoj trećini nego u preostalim danima i noćima, dok se u dva Sahiha od Aiše, radijallahu anha, bilježi da je rekla: "Kada bi nastupila zadnja trećina ramazana, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, pritegnuo bi svoju odjeću i noći bi oživljavao ibadetom zbog kojeg bi budio i svoju porodicu." U Musnedu imama Ahmeda bilježi se od Aiše, radijallahu anha, da je rekla: "Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, u prethodnih dvadeset noći klanjao bi i spavao, a kada bi nastupila zadnja trećina, pritegnuo bi svoju odjeću i noći provodio u namazu."

Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, u zadnjoj trećini ramazana udaljavao bi se od svojih supruga i posvećivao namazu i zikru, provodio bi noći u namazu, učenju Kur'ana, zikru jezikom, srcem i udovima, zbog vrijednosti ovih noći kao i zbog traganja za Noći Kadr u kojoj će vjerniku, ukoliko je provede u vjerovanju i nadi u Allahovu nagradu, biti oprošteni raniji grijesi.

U  ovim  je  noćima  Poslanik  as. budio  svoju  porodicu  radi  namaza  i  zikira  želeći  tako  da  i  oni  budu  od  onih  koji  su  se  okoristili  blagodatima  ovih  blagoslovljenih  noći. Ovo  su  dakle, dani  koji  su  prilika  za  kompletan  ummet, prilika  brate  i  sestro  za  cijelo  tvoje  stado  za  koje  si  odgovoran ili odgovorna  kod  Allaha  Uzvišenog, da  se  približe  milosti  svoga  Stvoritelja. Neka  nam  ne  bude  teško, makar  jednu  noć  u  ovoj  posljednjoj  trećini  Ramazana, da  probudimo  cijelu  porodicu, da  klanjamo  bar  po  dva  rekata, jer  dragi   roditelji, sjetimo  se  samo  koliko  puta  si  ušao  u  sobu  svoga  djeteta  u  ko  zna  koliko  sati, a  ono  je  budno  i  kaže  samo  još  malo, radi  koga  i  čega. Radi zabave  i  razonode. O  roditelji, učinite  za  svoju  djecu  nešto  lijepo, korisno, budite  ih  u  zadnjoj  trećini  posebno  u  neparnim  noćima.

Od  posebnosti  ovih  zadnjih  deset  dana  Ramazana  govori  nam  i  činjenica  da  je  Poslanik  ove  dane  provodio  u  itikafu. Cilj  itikafa  je  odvajanje  od ljudi  i  posvećivanje pokornosti  Allahu  u  nadi  da  ćemo  dostići  Njegovo  zadovoljstvo. Poslanik  a.s.  je  zadnji  svoj  Ramazan  u  itikafu  boravio  dvadeset  dana.

Od  posebnosti  ove  zadnje  trećine  mjeseca  Ramazana  je  i  ta  da  se  u  njoj  nalazi  noć  Kadr.  Noć  koja  je  vrednija  od  hiljadu  mjeseci  u  kojima  nema  te  noći. Od  Ebu  Seida  el- Hudrija  se  prenosi  da  je Poslanik  a.s.  rekao: „Ja  sam  boravio  u  itikafu  prvu  trećinu  tražeći  ovu  noć, zatim  sam  boravio  drugu  trećinu, zatim  mi  je  rečeno: Ona  se  nalazi  u  zadnjoj  trećini, pa  ko   od  vas  želi  da  boravi  u  itikafu, neka  boravi  u  zadnjoj  trećini.“

Vrijednosti  ovih  deset  dana  Ramazana  se  ne  mogu  opisati,  zato  ih  nemojmo  zapostavljati. Vrijeme  je u  njima  dragocijeno  a  blagodati  su  vidljive. Tražimo  lijek  za  svoje  nedaće, molimo  Allaha  za  oprost  grijeha.

Gospodaru naš, učvrsti  nas  u  onome  u  čemu  je  dobro  naše  vjere  i  našeg  dunjaluka. Uljepšaj  naš  kraj  na  ovome  svijetu. Budi  plemenit  prema  nama. Oprosti  nama, našim  roditeljima  i  svim  muslimanima  jer  Ti  si  od  milostivih  najmilostiviji.

Hariz ef. Pašić
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Atomic »

Ima bas vjernika koji se u potpunosti posvete ibadetu .Ne samo to,vec takav ahlak imaju,pricaju s tobom tako smireno i s osmijehom.Ja takvim ljudima zelim sve najbolje,poznajem nekoliko,a cesto su meta losih prica bas zbog toga sto odudaraju od okoline :respekt
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Ommadawn »

A ima ljudi pogani, kad te potapše po ramenu - tad ti psuje mater.
Jes vala Atomic brate, u pravu si.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Atomic »

Ti odmah u negativu,ima ulizica i papaka.Pricam o vjernicima,koji ti zele pomoci radi nagrade od Allaha,a ne traze nista zauzvrat.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Ommadawn »

Atomic je napisao/la: 08 maj 2021, 00:30 Ti odmah u negativu,ima ulizica i papaka.Pricam o vjernicima,koji ti zele pomoci radi nagrade od Allaha,a ne traze nista zauzvrat.
Ajoj izvini brate, omaklo mi se.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

Sehl b. Sa’d, r.a., prenosi da je Poslanik, s.a.v.s., rekao:

“U Džennetu imaju vrata koja se zovu Rejjan. Na njih, izuzev postača, niko drugi neće ući?!

Oni će ustati i niko drugi na njih, osim njih, neće ući!

Kada oni na njih uđu, vrata će se zatvoriti i na njih niko više neće ući!

Da Allah podari i vama i nama i primi nam post i ibadete, amin!
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

"Allahumma-gfirlî zembî kulleh, diqqahu we džilleh, we ewwelehu we âhirah, we ‘alânijjetehu we sirrah.’



Allahu moj, Ti oprosti meni sve grijehe moje, male i velike, ranije i kasnije ,prošle i buduće, javne i tajne.
0
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

Allahumme inni es’eluke ridâke we-l-Džennete we e’ûzu bike min sehatike we-n-Nâri.’

Allahu moj, ja, zaista, od Tebe tražim zadovoljstvo Tvoje i džennet i Tebi se utječem od Tvoje srdžbe i od vatre.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

"Allahumme es’eluke-l-Džennete we mâ qarrabe ilejhâ min qawlin we ‘amel, ve e’ûzu bike mine-n-Nâri we mâ qarrabe ilejhâ min qawlin we ‘amel.’

Allahu moj, tražim od Tebe džennet i sve ono što će me približiti njemu od riječi i djela i od Tebe utočište tražim od vatre i svega onoga od riječi i djela što njoj približava.
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: U susret Ramazanu

Post Postao/la Iskra »

Allahumma-gfirli we li-walidejje we li-Džemî’i-l-Muslimîn.’

Allahu moj, oprosti meni, roditeljima mojim i svim muslimanima
1
1 slika
Odgovori

Natrag na “Religija”