Kako biti sretan sam sa sobom?

Moderator: Socrates
Avatar
CocoMa
Čupavo
Čupavo
Reactions: 17696
Postovi: 10993
Pridružen/a: 22 jul 2020, 20:23

Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la CocoMa »

Ako želite biti sretni sami sa sobom, prvo počnite biti dobri prema sebi. To možda zvuči otrcano, ali previše ljudi je danas nezadovoljno svojim životom, a razlog leži u postavljanju sve viših ciljeva i standarda savršenstva koje nam nameće idealni virtualni svijet.

Najsretniji ljudi svakodnevno rade nešto lijepo za sebe i druge ljude. No, biti dobar prema sebi i činiti nešto lijepo za sebe nije sebičnost. Imajte na umu da možete istinski voljeti druge ljude samo ako istinski volite sebe.

Drugim riječima, što više volite sebe, tim više imate ljubavi koju možete davati drugim ljudima. Sljedećih nekoliko savjeta vam može pomoći u podizanju vlastite razine sreće:

Svaki dan napravite nešto lijepo za sebe

Slušajte svoje srce i svoj razum, brinite se o sebi, slijedite vlastite snove, usavršavajte se i radite na sebi.

Nemojte dopustiti drugim ljudima da vas vrijeđaju i loše tretiraju, ali budite veći od njih – dajte im do znanja da takvo ponašanje ne dopuštate, ali im svejedno oprostite jer ćete tako sačuvati mir.

Slušajte sebe

Slušajte svoje misli i unutarnji glas koji vas često usmjerava dobrim stazama. No, uvijek preispitujte ono što radite izbjegavajući pritom kritiziranje i autodestruktivnost.

Neka vaše misli budu ohrabrujuće i motivirajuće, a ako volite sebe, te misli će biti u pozitivnom smislu.

Oprostite sebi i drugima

Opraštajte i sebi i drugima. Oprost je izrazito važan za osjećaj mira i blagostanja. Gotovo svakodnevno nas nešto može naljutiti ili uvrijediti ako to dopustimo. No, nemojte se truditi biti savršeni niti to očekivati od drugih. Spoznajte da ste samo čovjek te da imate mnogo mana i nesavršenosti. Smijete pogriješiti, ali smiju i drugi. Opraštajte kako biste sačuvali mir.

Prihvatite sebe

Prvo i osnovno – prihvatite svoj izgled. Mnogi ljudi se upravo pitaju kako biti zadovoljan i sretan svojim izgledom. Slika tijela je veliki kamen spoticanja, kao i starost. Ako volite sebe, trudite se biti najbolja verzija sebe u tijelu kojega imate zato što na ljepotu utječe autentičnost. Drugim riječima – budite svoji.

Prihvatiti sebe također znači prihvatiti vaše financijsko stanje, posao, obitelj, uspjehe i neuspjehe te sve ono što vam se događa. Jedino tako ćete prestati biti frustrirani svakom sitnicom koja vas izbaci iz takta.

Radost
Foto:Photosecrets
Udaljite se od ljudi koji vas čine nesretnima

Ovo je puno lakše u teoriji nego u praksi zato što ponekad ne možete odlučivati o tome s kim ćete i kako provoditi vrijeme. Vaši kolege na fakultetu ili na radnom mjestu mogu ponekad negativno utjecati na vašu opću razinu sreće, no ako ikako možete, emocionalno se udaljite od njih. Na taj način vas neće dirati njihove riječi i postupci, a bit ćete općenito zadovoljniji odnosima u životu.

Ova stavka može posebno biti teška ako ste u toksičnoj vezi. Naime, mnogi ljudi se pitaju kako biti sam/a i sretan/a, odnosno kako biti sretan/a ako niste u ljubavnoj vezi. Kao što je već spomenuto, istraživanja su pokazala da su puno sretniji oni koji su sami nego oni koji su u lošim odnosima.

Također, i takvima koji vas čine nesretnima biste trebali prvenstveno oprostiti na onome što rade koliko god to bilo teško, ali na kraju će vam biti lakše nositi se s takvim ljudima.

Vodite brigu o svojem zdravlju

Jedite zdravu i raznovrsnu hranu, izbacite bespotrebni šećer iz prehrane, unosite dovoljno vitamina, nemojte preskakati obroke te vježbajte. Pritom nemojte pretjerivati, sve treba ići postepeno kako bi se održalo dugoročno i prešlo u naviku.

Naučite se nositi sa stresom

Stres može negativno utjecati na razinu sreće, a to znači da se morate znati naučiti nositi s njim te koristiti strategije suočavanja sa stresom koje vam mogu pomoći u tome.

Pritom bi vam mogle koristiti jednostavne tehnike disanja, tehnike relaksacije, progresivne mišićne relaksacije ili autogenog treninga. Takve tehnike mogu dramatično povećati razinu sreće te umanjiti stres koji doživljavate.

Osigurajte si kvalitetan životni prostor

Prostor u kojem boravite bi trebao biti prozračan, ugodan i ispunjen svjetlošću. Rad u tmurnim i prezatvorenim prostorijama može djelovati negativno na vaše raspoloženje, ali i na vašu radnu učinkovitost.

Uredite prostor u kojem boravite u vašem stilu, ali imajte na umu da neke sitnice mogu utjecati na razinu sreće. Tako možete za boju zidova odabrati neku boju koja djeluju smirujuće (npr. svijetloplavu ili svijetlozelenu), a također možete unijeti neke žive boje u obliku cvijeća ili slika kako bi imali malo živosti.

Svoj životni prostor održavajte urednim i čistim. Kreativni nered se može opravdati samo onda kada zaista nemate vremena za čišćenje i pospremanje, ali dugoročno gledajući ljudi bolje funkcioniraju u urednijim prostorima zato što nemaju problema s pronalaskom stvari koje im trebaju te se osjećaju ugodnije.
0
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la lejlamo »

trebamo se prestati samosabotirati :djed
1
1 slika
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Atomic »

Uciti nesto novo,uvijek donosi zabavu i srecu :cool
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Iskra »

lejlamo je napisao/la: 13 okt 2021, 11:32 trebamo se prestati samosabotirati :djed
Tacno.
0
Avatar
Moonlight
Menadžerska legenda
Menadžerska legenda
Reactions: 13454
Postovi: 9011
Pridružen/a: 23 jul 2020, 10:41
Lokacija: Tu... Gdje dezinfikujem misli i emocije.

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Moonlight »

Smanjiti ocekivanja prema drugima, raditi na sebi svaki dan i ukoliko nismo sretni duze vrijeme i ne mozemo postici ono sto zelimo, sebe preispitivati prvo.
0
Kad su misli u boji, život nikad nije siv :lot
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36440
Postovi: 29491
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la storm »

Ja od kad sam počeo sa ovim tabletama, super mi... Nije na recept, ali nisu ni skupe
prenos (3).jpeg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Podrinjac »

Nije to baš tako lahko. Da je to tek tako, psiholozi ne bi ni postojali.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la R4IN »

Podrinjac je napisao/la: 13 okt 2021, 16:32 Nije to baš tako lahko. Da je to tek tako, psiholozi ne bi ni postojali.
Kupi igle i pleti :zbunj
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Podrinjac
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 1584
Postovi: 1597
Pridružen/a: 12 aug 2020, 07:18

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Podrinjac »

R4IN je napisao/la: 13 okt 2021, 16:33
Podrinjac je napisao/la: 13 okt 2021, 16:32 Nije to baš tako lahko. Da je to tek tako, psiholozi ne bi ni postojali.
Kupi igle i pleti :zbunj
To je sve trenutno. Ostavi se pletenja, i opet nanovo kreces.
0
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la R4IN »

Podrinjac je napisao/la: 13 okt 2021, 16:38
R4IN je napisao/la: 13 okt 2021, 16:33

Kupi igle i pleti :zbunj
To je sve trenutno. Ostavi se pletenja, i opet nanovo kreces.
Bar ti nije zima :D
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
lejlamo
Komorebi
Komorebi
Reactions: 14012
Postovi: 6435
Pridružen/a: 23 jul 2020, 11:02
Lokacija: kamen i drača

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la lejlamo »

Podrinjac je napisao/la: 13 okt 2021, 16:38
R4IN je napisao/la: 13 okt 2021, 16:33

Kupi igle i pleti :zbunj
To je sve trenutno. Ostavi se pletenja, i opet nanovo kreces.

pa i psiholog bi te uputio otprilike na ovo:
zauzimati se za sebe
promijeniti posao ako nas čini nesretnima
promijeniti partnera ako je veza toksična
ne porediti se s drugima
osvijestiti vlastite snage i sklonosti pa ih jačati

i tako....

i jeste, nezadovoljni smo sobom ako gušimo sebe zbog drugih (posla, partnera, rodbine, komšiluka, pi..materine)
0
Mehaning
Proleter
Reactions: 6034
Postovi: 4653
Pridružen/a: 23 jul 2020, 12:29

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Mehaning »

Mene više Hebe, kako biti zadovoljan sa okolinom... :ccc

Odoše svi u qurac... :ccc
1
1 slika
Avatar
R4IN
Sajber kurajber
Sajber kurajber
Reactions: 8954
Postovi: 10478
Pridružen/a: 31 aug 2020, 00:23

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la R4IN »

Mehaning je napisao/la: 13 okt 2021, 16:50 Mene više Hebe, kako biti zadovoljan sa okolinom... :ccc

Odoše svi u qurac... :ccc
Kucica u shumici :oo :oho
0
ALPHA ET OMEGA🔥
Avatar
Heidi
Lemon Addict
Lemon Addict
Reactions: 22582
Postovi: 15606
Pridružen/a: 29 jul 2020, 13:50
Lokacija: Kosmicki raspor

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Heidi »

Kako nauciti ni vladati ni pokoravati se, da bi bio nesto.
1
1 slika
I am tired of flimsy friends and submissive companions I die to walk with the brave.
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Iskra »

Ako vam se čini da su vaše zalihe energije opasno pri kraju i tek što niste pregorjeli, krajnje je vrijeme da učinite nešto za sebe. To ne moraju biti ni velike ni skupe stvari – često je stvar u samom mentalnom sklopu i načinu na koji si slažete stvari u glavi. Zato, duboko udahnite i slijedite naše jednostavne savjete:

1. Uzmite pauzu

Ako ste mislili da ste nezamjenjivi i da se ništa neće učinite bez vas – u zabludi ste. Umjesto da sagorite i posljednje atome energije na poslu, onog trena kada osjetite preopterećenost – uzmite pauzu. Sami ćete najbolje znati trebate li uzeti pauzu od desetak minuta ili otići na godišnji odmor bez mobitela i laptopa.

2. Ne preuveličavajte probleme

Ako volite zamišljati najgori scenarij i mislite da će vas dva neplaćena računa smjestiti iza rešetaka – možemo reći da volite dramatizirati. Umjesto toga, hladno i trezveno se zapitajte koji je najgori realni scenarij koji se može dogoditi, ne onaj koji možete zamisliti, i poradite na njegovom rješavanju.

3. Mislite pozitivno

Lakše reći nego učiniti, ali postoje načini kojima možete preokrenuti svoj vječiti pesimizam i jednom zauvijek naučiti se nositi sa stresom. Pazite na svoje misli – ako primijetite da je većina onoga što vam prolazi glavom negativna, definitivno je vrijeme za promjenu.

4. Preuzmite kontrolu

Prestanite se zamišljati u ulozi žrtve i počnite se smatrati kreatorom vlastitog života, što uistinu i jeste. Kreatori biraju kakav će im život biti – žrtvama se život događa. Svaka vaša odluka iz temelja se može promijeniti ili tekmalo preinačiti – sve ovisi o vama. Vi ste sami kreator svog života i vrijeme je da „krivca“ potražite u ogledalu.

5. Krećite se

Bavite se vježbanjem radi održanja tjelesne kondicije, ali i radi očuvanja mentalne oštrine i jasnoće. Sport, ples, vježbanje i kretanje najbolji su način za ispucavanje stresa. Svakako tome pridružite uravnoteženu prehranu, kvalitetan san i tehnike opuštanje i dobili ste recept za život u zdravlju i zadovoljstvu.
0
Atomic
PRO behar
PRO behar
Reactions: 10778
Postovi: 6301
Pridružen/a: 23 okt 2020, 23:02

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Atomic »

@Iskra e jesam jutros bio sretan.Samo sto udjoh na pregled,kaze doktorica,jel ti ova promjena na slezeni dokazana?
Ode mi godina dana zivota :muhadzir :D
1
1 slika
Iskra
PRObehar
PRObehar
Reactions: 36460
Postovi: 37522
Pridružen/a: 22 jul 2020, 22:18

Re: Kako biti sretan sam sa sobom?

Post Postao/la Iskra »

Atomic je napisao/la: 18 okt 2021, 20:37 @Iskra e jesam jutros bio sretan.Samo sto udjoh na pregled,kaze doktorica,jel ti ova promjena na slezeni dokazana?
Ode mi godina dana zivota :muhadzir :D
Misli pozitivno.. bit ce ok abd
0
Odgovori

Natrag na “Psihologija”