Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Mog'o si na klupi spavat'....
Moderator:Fatih,Max, Socrates
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Socrates je napisao/la: 04 nov 2021, 16:13 Nisu bili margina, bili su djeca.

Možda problem Balkana prije rata i jeste bio da su "intelektualne gromade" pravile ploče i humorističke emisije.

Mada bih ja doveo u pitanje i pojam "intelektualne gromade", kada se spominju muzičari i humoristi.
Baš tako.
U pravu si.
Bez zajebancije.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

svako je u životu imao svog mufu i kikija...
i debelog strica.
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

I naletio na starog kamiondžiju.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

apsolutno....
0
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

PilePipi je napisao/la: 04 nov 2021, 15:14 Ne bi nikada branila Neleta i njegove postupke, ali cinjenica jeste da sila Boga ne moli.
Ispario se u BG, sa zenom, malim djetetom, bolesnim bratom i starim roditeljima, a nije inzinjer da moze ici dalje, zaraditi, poceti od nule.
Ne kazem da mu nije slava isto udarila u glavu, ipak su on i ostali iz Pusenja bili neka margina prije benda, nisu mogli od guzonjih sinova.
Samo on zna sta je uradio i zasto je, za mene je ono koliko sam ih poznavala nesto kao dan i noc.
U svakom slucaju, neoprostivo.
Nije baš ni da su oni bili djeca radnika za mašinama u “ZRAK-u” ili “Ključ-u”, no dobro…

Jedne prilike sjedim sa poznatim tuzlanskim pjevačom Besimom Smajlovićem, pijemo kafu. Besim je inače pjevao u tuzlanskom rock-bendu Terusi iz sedamdesetih, snimili su par singlova ali nešto dalje nisu dobacili. Svirao je tu i Bata, koji je kasnije otišao u Yu-Grupu i tamo donio nekoliko pjesama koje su upravo nastale u Terusima ali nikada ih nisu snimili.
Sjedimo tako i Besim mi onako prijateljski, kao da me godinama zna a zapravo smo se tek prvi put sreli, priča šta je radio nakon Terusa. Bilo je tu nekoliko napisanih pjesama a tokom rata su ga zvali da napiše neku onako patriotsku pjesmu.
I tu Besim veli “Nisam ti ja za tu priču krv, suze, zemlja, narod, borba… Znao sam da će to jednom proći i znao sam da ćemo kad tad se svi morati jedni s drugima sresti. Ne možeš ti preko noći izbrisati 40 godina zajedničkog života. Eh jest… doduše… bilo mi je teško palo kad sam čuo da su u tvojoj Banjaluci srušili Ferhadiju džamiju. Tu sam napisao jednu pjesmu koju sam posvetio baš njoj i svim Banjalučanima. Tamo su mi još majka i brat s porodicom bili… Ali ni u toj pjesmi nisam vrijeđao nikoga, nijedan narod, ma ni one što su je srušili”.

Pa kad je mogao jedan manje poznati (bar van okvira Tuzle) Besim da ne ukalja obraz za četiri godine, a i njegova je kćerka bila mala i gladna, mogao je i Nele da ne sere. Našli su svoj zaklon u Beogradu i mnogi drugi osim Neleta pa su pametno šutjeli i danas hode gdje god hoće bez da im treba obezbeđenje ukoliko hoće da večeraju u nekom otmjenom sarajevskom restoranu.
2
2 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
PilePipi
Perspektivni član
Perspektivni član
Reactions: 197
Postovi: 305
Pridružen/a: 17 sep 2021, 01:50

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la PilePipi »

Pa cuj tu se na kraju ogleda karakter svakog covjeka. Lako je biti covjek kad je sve dobro i potaman, ali kakav je ko covjek se upravo vidi kad je sve lose. Svaka cast za gosp Besima.

mozda gromada i nije bas prikladna rijec, ali sta sam htela reci je da je Nele u svojoj ranoj mladosti pokazivao nadprosjecnu inteligenciju
to ne znaci da je na kraju i ispao inteligentan
0
Djevojka koja obecava :habibi
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

PilePipi je napisao/la: 04 nov 2021, 22:28 Pa cuj tu se na kraju ogleda karakter svakog covjeka. Lako je biti covjek kad je sve dobro i potaman, ali kakav je ko covjek se upravo vidi kad je sve lose. Svaka cast za gosp Besima.

mozda gromada i nije bas prikladna rijec, ali sta sam htela reci je da je Nele u svojoj ranoj mladosti pokazivao nadprosjecnu inteligenciju
to ne znaci da je na kraju i ispao inteligentan
Svi oni su bili prilično inteligentni kada su na humorističan način prikazali aktuelnu situaciju u društvu i kakve posljedice bi to moglo donijeti. Ono što, kako sami kažu, je njih same uplašilo je to što se baš tako brutalno obistinilo. Ni oni sami nisu vjerovali da ćemo imati Sarajevo, podijeljeno na dva entiteta.

Ali daleko od tog da je Nele bio neki genije. Inteligentan da ali sam - slaba vajda od toga.
Nele nije daleko dobacio ni u Beogradu. Služi samo kao dvorska luda.
Možda je to zapravo i prije bio samo nismo primjećivali.
1
1 slika
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
Socrates
PRObehar
PRObehar
Reactions: 13127
Postovi: 14439
Pridružen/a: 22 aug 2020, 03:11

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Socrates »

Nije Neletu ni loša ta ploča, koju je izdao pod firmom Zabranjeno Pušenje kad je otišao iz Sarajeva. Relativno govoreći, jer nije to ni blizu onog što je Pušenje radilo prije rata.

Pjesma Ja Nisam Odavle je jedna od boljih pjesama kad se računaju obje verzije Zabranjenog Pušenja nakon razlaza.

Međutim, autobiografija mu je obično smeće. Nema nikakvu ni literarnu ni istorijsku, pa čak ni emotivnu vrijednost. Ne može čestito ni pristojnu rečenicu sastaviti. Čovjek bi pomislio da se čovjek koji je pretrpio srčani udar može malo presabrati. Gdje sam griješio, gdje sam bio intelektualno nepošten, gdje sam papak. I tako dalje. Ništa od toga.

Svejedno, ni to nije njegov osnovni problem od razlaza.
0
Don't wanna hear about it

Every single one's got a story to tell...
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

Ommadawn je napisao/la: 04 nov 2021, 21:24
Nije baš ni da su oni bili djeca radnika za mašinama u “ZRAK-u” ili “Ključ-u”, no dobro…

Jedne prilike sjedim sa poznatim tuzlanskim pjevačom Besimom Smajlovićem, pijemo kafu. Besim je inače pjevao u tuzlanskom rock-bendu Terusi iz sedamdesetih, snimili su par singlova ali nešto dalje nisu dobacili. Svirao je tu i Bata, koji je kasnije otišao u Yu-Grupu i tamo donio nekoliko pjesama koje su upravo nastale u Terusima ali nikada ih nisu snimili...
umro raša đelmaš, ljubitelj bubnjeva, automobila, žena i motora...

slika



interesantna porodica đelmaš - jedan brat muzičar, drugi reli vozač, treći fudbaler.
svo troje uspješni u poznati u svojim profesijama... to možda@ grunf pamti.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

Počivao u miru :(
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

Ommadawn je napisao/la: 05 nov 2021, 20:59 Počivao u miru :(
ovo zaredalo, još malo nećemo imati živih svjedoka vremena čije zvukove volimo, a koji su te zvukove stvarali.
sve češće sebe hvatam u mislima da sa svojim muzičkim afinitetima i sklonostima mlađim generacijama ličim na ono što su meni nekad ličili ljubitelji barokne muzike.
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la storm »

Matera mi radila u toper :oo
Sve su sili za zoi 84
FB_IMG_1641912761764.jpg
1
1 slika
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

toperke bile zakon 1984. i 1985.
i bile skupe, ako se ne varam...
0
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 13 jan 2022, 15:47 toperke bile zakon 1984. i 1985.
i bile skupe, ako se ne varam...
Jesu koliko se sjećam.
Ja sam ih nosio, ne zbog kucnog budžeta, nego što mi mater u fusu na poslu sašila :D
Imao sam i ski hlače kao Bojan Križaj I Stenmark... Glavni na brdu bio...
0
Avatar
radostan dan
Etablirani član
Etablirani član
Reactions: 5614
Postovi: 3452
Pridružen/a: 30 jan 2021, 22:52

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la radostan dan »

storm je napisao/la: 13 jan 2022, 15:50
radostan dan je napisao/la: 13 jan 2022, 15:47 toperke bile zakon 1984. i 1985.
i bile skupe, ako se ne varam...
Jesu koliko se sjećam.
Ja sam ih nosio, ne zbog kucnog budžeta, nego što mi mater u fusu na poslu sašila :D
Imao sam i ski hlače kao Bojan Križaj I Stenmark... Glavni na brdu bio...
osim što su bile skupe, nisu se imale ni kupiti svugdje, jel da?
ne mogu nikako da se sjetim kako su se zvale jakne (zimske) koje su se većinom nosile međ školarcima i sudentima, prije toperki...
zelene jakne, sa krznom koje se moglo skidati, poduže (do pola butina)...kad skineš postavu, ta postava mu dođe kao neki pulover.
nije vijetnamka, đubretarac nemože biti...kaput nije, meklaud i montovke su došle kasnije.
materijal isti kao onaj vojnički šinjel, ali ne radni od čohe, nego onaj za izlazak u grad...ista je i boja bila, smb.
1
1 slika
Avatar
Ommadawn
Florida Man
Florida Man
Reactions: 14598
Postovi: 11017
Pridružen/a: 11 aug 2020, 19:23

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la Ommadawn »

To je moj stari trebao dobiti kada su ga predodredili da radi na održavanju postrojenja na ZOI 1984.
Srećom po njega, on se zamijenio s kolegom iz Sarajeva i dobije drugi zadatak da radi na projektu neke fabrike bliže Banjaluci.
0
You can jeer but you don’t understand
Any fragile soul can be a Florida Man
Avatar
storm
Administrator
Reactions: 36462
Postovi: 29519
Pridružen/a: 15 jul 2020, 12:19
Lokacija: 🇸🇮

Re: Fotografijom kroz vrijeme SFRJ

Post Postao/la storm »

radostan dan je napisao/la: 13 jan 2022, 16:01
storm je napisao/la: 13 jan 2022, 15:50

Jesu koliko se sjećam.
Ja sam ih nosio, ne zbog kucnog budžeta, nego što mi mater u fusu na poslu sašila :D
Imao sam i ski hlače kao Bojan Križaj I Stenmark... Glavni na brdu bio...
osim što su bile skupe, nisu se imale ni kupiti svugdje, jel da?
ne mogu nikako da se sjetim kako su se zvale jakne (zimske) koje su se većinom nosile međ školarcima i sudentima, prije toperki...
zelene jakne, sa krznom koje se moglo skidati, poduže (do pola butina)...kad skineš postavu, ta postava mu dođe kao neki pulover.
nije vijetnamka, đubretarac nemože biti...kaput nije, meklaud i montovke su došle kasnije.
materijal isti kao onaj vojnički šinjel, ali ne radni od čohe, nego onaj za izlazak u grad...ista je i boja bila, smb.
Sjećam se tih jakni /kaputa
Auuuu montovka je bila pojam i želja svih... Hej pernata zimska bunda :oo
0
Odgovori

Natrag na “Bilo jednom u Jugoslaviji”